Przejdź do treści
Strona główna » Dlaczego nie powinno się chodzić po domu w butach?

Dlaczego nie powinno się chodzić po domu w butach?

W dzisiejszym zabieganym świecie wielu z nas zapomina o prostym, ale istotnym zwyczaju, jakim jest zdejmowanie butów po wejściu do domu. Z pozoru nieistotna praktyka może jednak znacząco wpływać na nasze zdrowie i przestrzeń, w której żyjemy. Sprawdź, dlaczego zdejmowanie butów Ci się po prostu opłaca!

  1. Zanieczyszczenia z zewnątrz

Buty noszone na co dzień są idealnym nośnikiem różnego rodzaju zanieczyszczeń i zarazków, takich jak bakterie, wirusy, pleśń, pyłki i inne alergeny. Chodzenie w butach po domu zwiększa ryzyko przenoszenia tych niepożądanych drobnoustrojów z zewnątrz na podłogi, dywany i inne powierzchnie, po których chodzimy w butach. Badania amerykańskich naukowców jasno pokazują, że prawdopodobieństwo, że na naszych podeszwach znajdują się groźne bakterie wynosi aż 96% przy założeniu, że buty nosimy co najmniej miesiąc. O ile gdy w naszym domu mieszkają tylko dorośli, którzy dbają o higienę myjąc ręce przed każdym posiłkiem, ryzyko nie jest tak duże, o tyle, gdy są w nim dzieci, prawdopodobieństwo zetknięcia się z drobnoustrojami jest niemal pewne. Niektóre bakterie mogą wywołać różnego rodzaju dolegliwości, których podłoża często nie jesteśmy w stanie znaleźć i nie łączymy ich z niewidocznymi dla nas niechcianymi lokatorami przynoszonymi na podeszwach butów. Wystarczy, że zdejmiemy obuwie od razu po wejściu do domu, a mocno ograniczymy możliwość przeniesienia zbędnych zanieczyszczeń.

  1. Czystość przestrzeni domowej

Pomijanie zwyczaju zdejmowania butów wpływa także na ogólną czystość w naszym domu. Kurz, błoto i inne zanieczyszczenia znajdujące się pod butami zostają na podłogach, co może znacząco zwiększyć trudność utrzymania czystości. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy na zewnątrz plucha, warto zdjąć buty tuż za drzwiami, by nie musieć zmywać podłogi po każdym przejściu przez salon. Co ważne, dobrą praktyką jest zostawianie takiego obuwia na specjalnych gumowych podkładkach czy dywanikach, które zbierają błoto oraz roztopiony śnieg przyniesione z zewnątrz. W ten sposób ograniczasz konieczność ścierania podłóg w przedpokoju, musisz jedynie zadbać o regularne czyszczenie podkładki.

  1. Ślady i uszkodzenia powierzchni

Ile razy zdarzyło Ci się przejść przez mieszkanie w szpilkach lub obuwiu na obcasie? Buty potrafią pozostawić na podłogach ślady trudne do usunięcia, a nawet je uszkodzić, zwłaszcza jeśli mają ostre obcasy czy metalowe elementy. Czy warto ryzykować konieczność wymiany paneli tylko po to, żeby uniknąć zdejmowania obuwia chodząc po domu?

  1. Wygoda i komfort

Poza aspektami zdrowotnymi i czystością, istnieje również kwestia wygody. Chodzenie boso lub w skarpetach po domu pozwala stopom na odpoczynek po całym dniu noszenia obuwia. Dodatkowo, można doświadczyć większego komfortu psychicznego, czując się bardziej swobodnie i zrelaksowanie.

  1. Eksploatowanie butów

Jeśli przez cały sezon korzystasz z jednej pary butów koniecznie daj im odpocząć, kiedy jesteś w domu. Wiele modeli butów zostało wyposażonych w różnego rodzaju pianki, które mają poprawić amortyzację, a tym samym komfort noszenia. By pianka, która ma właściwości dopasowujące się do stopy spełniała jak najdłużej swoje zadanie musisz dać jej „odpocząć”. Obuwie, które więc nosisz każdego dnia, dodatkowo nie zdejmując go w domu, nie ma szansy na regenerację, dlatego będzie ono znacznie szybciej się zużywać, a co za tym idzie – będziesz musiał częściej wymieniać buty na nowe. Podobna sytuacja pojawia się w przypadku odprowadzania wilgoci. Buty przez cały dzień noszenia absorbują wilgoć ze stóp i dopiero, gdy je zdejmujesz zaczynają wysychać. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy kolejnego dnia sięgniesz po inną parę, by ta mogła się w pełni wysuszyć. Co się jednak dzieje, gdy nosisz buty zarówno poza domem, jak i w nim? Obuwie nie ma możliwości się zregenerować – absorbuje wilgoć, której nie może się pozbyć, a wszystko to w konsekwencji prowadzi do namnażania bakterii i drobnoustrojów, które wywołują nieprzyjemny zapach, trudny do usunięcia. I kolejny raz musisz pomyśleć o nowej parze butów.

Chodzenie po domu w butach może wydawać się niewinnym nawykiem, ale ma ono głębsze konsekwencje niż mogłoby się wydawać. Zanieczyszczenia, bakterie, mikroorganizmy, a także potencjalne uszkodzenia powierzchni to tylko niektóre z problemów związanych z tą praktyką. Zachowanie prostego zwyczaju zdejmowania butów po powrocie do domu może przyczynić się do stworzenia zdrowszej, bardziej komfortowej i czystszej przestrzeni życiowej dla Ciebie i bliskich.

W sytuacji, gdy po prostu nie lubisz chodzić w domu na boso lub w samych skarpetkach, z pomocą przychodzą kapcie. Na rynku jest tak wiele ich różnych modeli, że bez trudu znajdziesz ten idealny dla siebie, który zastąpi nawyk chodzenia w domu w butach codziennych. Wskazówki jak znaleźć idealne kapcie znajdziesz w naszym innym wpisie – Jakie kapcie na zimę? Sprawdź jakie modele wybierają inni!

Kapcie UGG W Scuffette II 1106872-ESP
Kapcie UGG W Scuffette II 1106872-ESP
Kapcie Skechers Cozy Campfire-Team Toasty 32777-BLSH
Kapcie Skechers Cozy Campfire-Team Toasty 32777-BLSH
Kapcie Sorel Go Coffee Run 1915801011
Kapcie Sorel Go Coffee Run 1915801011

Co ważne, zwróć uwagę na to, żeby kapcie faktycznie służyły Ci tylko w domu. Jeśli zdarzy się, że wyskoczysz w nich na klatkę schodową w bloku lub do skrzynki pocztowej przy furtce, efekt może być podobny, jak w przypadku butów zewnętrznych – na podeszwach pojawią się niechciane drobnoustroje, które zadomowią się w Twoim domu.

Jak widzisz, chodzenie w obuwiu zewnętrznym w domu nie jest dobre ani dla Twojego zdrowia, ani portfela. Korzystając z butów cały czas będziesz musiał częściej je wymieniać, a to oznacza dodatkowy koszt, którego możesz uniknąć w prosty sposób – zdejmując buty po powrocie do domu. Wygodną alternatywą są kapcie, które w pełni zastąpią na nogach buty, a przy tym pozwolą się stopom zrelaksować po całym dniu. Same plusy!

Oryginalne buty sportowe i outdoorowe znajdziesz w naszym sklepie butyjana.pl 

Jakie kapcie na zimę? Sprawdź jakie modele wybierają inni!

Zimowe miesiące to czas, kiedy warto zadbać o komfort i ciepło naszych stóp nie tylko na zewnątrz. Kiedy wracamy zmarznięci do domu warto od razu założyć ciepłe kapcie, które przyjemnie otulą stopy i szybko je ogrzeją. Tylko jakie kapcie wybrać, czytaj....

Czy warto kupić kapcie UGG?
kapcie UGG

Kapcie UGG to od pewnego czasu ikona wygody i luksusu w świecie obuwia domowego. Ich miękkość, ciepło i niepowtarzalny styl przyciągają uwagę bardzo wielu osób poszukujących komfortowych butów do noszenia w domu. Jednak zanim zdecydujesz się na zakup kapci UGG, czytaj....

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *