Przejdź do treści

Jak rozchodzić martensy? Sprawdzone metody na rozbicie butów Dr. Martens

Zanim zakupisz parę legendarnych butów Dr. Martens, dobrze jest przygotować się z tematu pod względem merytorycznym. Bo nie ma co się łudzić. Pierwsze chwile spędzone w martensach nie będą należały do najmilej wspominanych.

Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez ofiar po Twojej stronie pod postacią obtartych pięt, bolącej kostki czy pęcherzy. Jednak z butami Dr. Martens jest tak jak z tym ojcem z memów, który jest przeciwny nowemu zwierzątku w domu. Najpierw się stawia, a potem razem naprawiają samochód. Obuwie Dr. Martens również zdaje się być na początku trudne do ujarzmienia, jednak kiedy w końcu się to uda, staną się Twoimi ulubionymi butami.

Co zrobić, żeby martensy nie obcierały?

W Internecie roi się od domowych sposobów na rozbicie butów Dr. Martens. Każdy ma swoje sposoby, które mu się sprawdziły, jednak bardzo ważne jest, aby rozsądnie je stosować i pamiętać, że robi się to na własną odpowiedzialność.

  1. Do martensów zawsze zakładaj grube skarpety, które ochronią delikatną skórę stopy przed otarciami. Nie zalecamy zakładania podwójnych grubych skarpet, ponieważ to tylko dodatkowo wypełni buty, sprawiając wrażenie za małego rozmiaru.
  2. Przed otarciami na piętach mogą uratować Cię zapiętki. Przyklej je w miejscu, w którym pięta jest najbardziej narażona.
  3. Postaraj się chodzić w butach Dr. Martens najczęściej jak się da. Jeżeli jeszcze nie jesteś gotów wyjść w dalszą trasę, chodź w nich po domu, do pobliskiego sklepu lub wysypać śmieci.
  4. Zanim włożysz martensy na nogi, warto zafundować im „masaż” lub „resuscytację”, uciskając materiał w miejscach, w których czujesz, że buty mogą Cię obcierać. Chodzi o „rozruszanie” skóry, ugniecenie jej tak, jakby obuwie było już noszone.
  5. Kolejnym sposobem na szybkie dostosowanie martensów do użytku jest zmiękczenie skóry specjalnie przeznaczonymi do tego balsamami lub olejkami. Na początku trzeba nieco ogrzać buty, a do tego możesz wykorzystać suszarkę. Musisz być jednak bardzo ostrożny. Nie nastawiaj powietrza na najwyższą temperaturę, a raczej na umiarkowaną. Zależy nam, aby materiał był delikatnie ciepły, nie gorący! W przeciwnym razie możesz uszkodzić skórę. Trzymaj suszarkę w odległości ok. 10-12 cm od buta, kierując powietrze do środka przez 5-6 minut, aż poczujesz, że skóra się ogrzała i jest bardziej elastyczna. Następnie zaaplikuj balsam lub olejek na całej powierzchni od zewnątrz, ale także od wewnątrz. UWAGA! Kolor skóry w środku może przyciemnić się od zastosowania takich kosmetyków, nie wpływa to jednak na jakość materiału. Obuwie pozostaw na noc do wyschnięcia.

Jak dobrać rozmiar butów Dr. Martens?

Połowę sukcesu w zapobieganiu obcieraniu przez obuwie Dr. Martens stanowi dobór odpowiedniego rozmiaru. Tutaj raczej nie ma większej filozofii – po prostu wybierz swój regularny rozmiar. Pamiętaj, że jeżeli kupiłeś buty w internetowym sklepie Butyjana i okazało się, że źle dobrałeś rozmiar, to zawsze możesz je zwrócić do 14 dni bez podawania przyczyny. My natomiast odeślemy Ci pieniądze najszybciej, jak to tylko możliwe.

Dlaczego buty Dr. Martens obcierają stopy?

To, czego musisz być świadomy przed zakupem butów Dr. Martens to faktu, że są one wykonane z prawdziwej skóry. To wyjaśnia, dlaczego martensy na początku są sztywne, twarde i mogą tak boleśnie obetrzeć nasze stopy. Struktura skórzanego materiału składa się z mocno związanych ze sobą włókien, które są suche i mogą łamać się w miejscach, gdzie zginają się buty. Jeżeli natomiast skóra będzie regularnie nawilżana i olejowana, włókna będą się rozluźniać, stawać bardziej elastyczne, a w efekcie skóra zmięknie. Przyspieszy to znacznie proces rozbijania obuwia Dr. Martens, aż idealnie dopasuje się do kształtu naszej stopy. Dlatego jeżeli Twoje pierwsze wyjścia w martensach zostały okupione bolesnymi pęcherzami i otarciami, nie składaj reklamacji u sprzedawcy, jakoby sprzedał Ci wadliwe obuwie. Uzbrój się w cierpliwość i nie poddawaj się za szybko!

Jak czyścić buty Dr. Martens?

Jesień i zima to czas, kiedy bardzo chętnie wkładamy buty Dr. Martens. Jest to również sezon na deszcze, śnieg i błoto, a w takich warunkach ciężko o utrzymanie obuwia w nienagannej czystości. Martensy słyną ze swojej wytrzymałości, aby jednak jej czytaj....

Jak rozpoznać oryginalne buty Dr. Martens?
originalne buty dr martens jak rozpoznać

Martensy zajmują honorowe miejsce w szafach osób podążających za trendami oraz zwracających uwagę na komfort i jakość użytkowania butów. Dzisiaj stanowią symbol indywidualizmu i wyrażania siebie. Jak to się stało, że robotnicze buty zawędrowały aż tak daleko i jak w czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *