Przejdź do treści

Jakie buty można prać w pralce?

pranie butów w pralce

Generalnie przyjęło się, że butów nie pierzemy w pralce. Jest jednak kilka rodzajów obuwia, które możesz bezpiecznie wyprać w pralce i nic się nie stanie, musisz jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jakich? Zapoznaj się z artykułem, a już zawsze będziesz wiedzieć jaki buty możesz bezpiecznie wyczyścić mechanicznie.

Jakie pranie wybrać – ręczne czy mechaniczne?

Pranie ręczne zawsze będzie znacznie bezpieczniejsze dla butów niż pranie mechaniczne z prostego powodu – czyszcząc buty ręcznie sam decydujesz o sile nacisku, możesz dostosować go do materiału, z którego buty są wykonane lub rodzaju zabrudzenia do usunięcia. Niekiedy wyczyszczenia wymaga tylko niewielki fragment cholewki i w takiej sytuacji również czyszczenie ręczne będzie bardziej trafione, a nawet szybsze niż pranie w pralce. Bywają jednak buty zabrudzone na całej powierzchni, np. z błota i wrzucenie ich do pralki zdaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Jakie buty można bezpiecznie prać w pralce?

Bywają rodzaje butów, w przypadku których nie ma znaczenia, czy zostaną wyprane ręcznie czy mechanicznie, dlatego by nie tracić czasu i energii śmiało wypierz je w pralce. Zaliczają się do nich buty wykonane z siatki lub płótna, np. sneakersy, trampki czy płócienne baleriny. Na rynku możesz znaleźć sporo modeli butów sportowych, które mają gwarancję producenta w przypadku prania mechanicznego. Jedną z marek, która oferuje buty nadające się do prania mechanicznego jest Skechers. W ofercie butów Skechers znajdziesz sporo modeli sportowych damskich, męskich i dziecięcych, które bezpiecznie możesz wrzucić do pralki.

Trampki oraz tenisówki wykonane w całości z płótna również bez obaw możesz prać w pralce. Co więcej, białe obuwie tego typu dużo skuteczniej się wyczyści podczas prania mechanicznego niż wtedy, gdy będziesz próbować czyścić je ręcznie. Jest jednak jeden istotny warunek – buty muszą być szyte, a nie klejone. Największym problemem prania butów w ogóle jest klej stosowany do łączenia materiałów. Wysoka temperatura i moczenie w wodzie bardzo osłabiają strukturę kleju, powodując, że nawet po jednym praniu buty nie będą nadawały się do noszenia. Nawet jeśli się tak nie stanie od razu, pranie butów klejonych znacznie skróci ich żywotność.

Jakich butów nie pierzemy w pralce?

Niestety, na rynku obuwniczym nadal przeważają modele, których nie wypierzesz w pralce. Należą do nich:

– obuwie skórzane – nie ma znaczenia czy buty są w całości wykonane z tego materiału, czy tylko w części. Naturalna skóra pod wpływem wody i temperatury będzie pękać, więc po takiej pielęgnacji prawdopodobnie będą one do wyrzucenia. Na szczęście na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów ułatwiających czyszczenie butów skórzanych. W przypadku skóry licowanej takie czyszczenie jest łatwe i szybkie. Większego zaangażowania może wymagać jedynie wyczyszczenie podeszwy, ale tutaj z pomocą przyjdzie niewielka szczoteczka i mieszanka wody z mydłem.

– obuwie zamszowe – zamsz to delikatny materiał, który wymaga bardzo ostrożnego czyszczenia ręcznego. Wypranie butów zamszowych w pralce wiązałoby się z nieestetycznymi trwałymi zmianami, które z pewnością wymusiłyby wymianę butów na nowe. Do czyszczenia cholewki z zamszu wybieraj więc preparaty dedykowane do tego rodzaju materiału.

– buty na obcasie – niezależnie od materiału z jakiego wykonana jest cholewka, nie pierz w pralce szpilek i innych butów na obcasie. Obcas mógłby uszkodzić bęben Twojej pralki, więc poza wymianą butów czekałaby Cię również wymiana sprzętu AGD.

– buty z membraną – zaliczamy do nich najczęściej obuwie trekkingowe oraz trailowe, wykonane  z materiałów wodoodpornych. Nie możesz ich wyprać w pralce właśnie ze względu na tę powłokę. Po praniu mechanicznym straciłaby ona swoje właściwości.

– obuwie klejone – jak już wspomnieliśmy, pranie mechaniczne bardzo osłabia klej, co w efekcie powoduje, że buty już po pierwszym praniu mogą się rozkleić. Czasami, nawet jeśli nie dojdzie do rozklejenia od razu, struktura kleju trwale zostaje naruszona, więc znacznie szybciej takie buty będą wymagać wymiany. W przypadku jasnych butów, od klejonej warstwy mogą też powstać brzydkie żółte zacieki, niemożliwe do usunięcia.

– buty z ozdobami – ćwieki, sznurek przyklejony do podeszwy, koraliki, kryształki. Wszystkie drobne elementy, które zdobią Twoje buty eliminują je z możliwości prania mechanicznego. Poza tym, że najprawdopodobniej wyjmiesz z bębna buty bez tych ozdób, małe elementy mogłyby przedostać się do wnętrza urządzenia i je zepsuć.

Poza materiałem z jakiego są wykonane buty zwróć też uwagę na ich stan. Buty mocno zabrudzone, nawet jeśli wykonane są z materiałów nadających się do prania mechanicznego, musisz wstępnie wyczyścić ręcznie. Koniecznie usuń z powierzchni zaschnięte błoto, trawę czy piasek. Jeśli tego nie zrobisz, nie tylko możesz uszkodzić pralkę, ale obracające się w bębnie resztki zabrudzą buty na całej powierzchni.

Jak prać buty w pralce?

  1. Usuń z powierzchni butów oraz podeszwy większe zabrudzenia – błoto, piasek, drobne kamyki.
  2. Wyjmij z butów sznurówki oraz wkładki do butów. Najlepiej jeśli wyczyścisz je ręcznie – wystarczy niewielka ilość wody z detergentem – płynem do prania lub mydłem, by odzyskały swój wygląd.
  3. Buty sportowe najlepiej wyprać w specjalnym worku. W ten sposób buty nie będą obijały się o bęben. Jeśli nie masz pod ręką takiej siatki, możesz wykorzystać małą, bawełnianą poszewkę na poduszkę, choć ten sposób może być mniej skuteczny, bo struktura materiału jest bardziej zbita niż w przypadku dedykowanego do prania worka.
  4. Do prania użyj niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania. Nie dodawaj do cyklu płynu zmiękczającego – nie tylko nic on nie da, a może nawet wpłynąć negatywnie na strukturę materiału butów.
  5. Ustaw cykl prania na program do prania butów, a jeśli nie masz go w swojej pralce wybierz program automatyczny z maksymalną temperaturą 30 stopni i niskie obroty wirowania.
  6. Po zakończonym cyklu buty będą wymagały wysuszenia. By nie obciążać ich dodatkowo, unikaj suszenia butów w suszarce bębnowej. Najlepiej jeśli zostawisz je do naturalnego wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Sposoby na szybsze wysuszenie butów znajdziesz w artykule Jak szybko wysuszyć buty? – Blog Butyjana.pl

Kiedy już wiesz jakie rodzaje butów nadają się do prania w pralce, a których bezwzględnie nie możesz wyczyścić mechanicznie nie pozostaje Ci nic innego jak zabrać się do działania. To o czym jeszcze musisz pamiętać to fakt, że jeśli buty nie mają na metkach wyraźnych oznaczeń, że nadają się do prania w pralce, stracisz na nie gwarancję i nawet jeśli uszkodzenie nie będzie bezpośrednio związane z wypraniem butów w pralce, producent prawdopodobnie odrzuci Twoją reklamację.

Szeroki wybór butów sportowych oraz lifestylowych znajdziesz w sklepie butyjana.pl

Jak szybko wysuszyć buty?
sneakersy skechers

Woda, deszcz, śnieg – czasami warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć, a nasze ulubione buty narażone są na działanie wilgoci. Nie ma nic gorszego niż poczucie mokrych stóp i obawa o kondycję naszego obuwia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą czytaj....

Jak wyczyścić białe buty?
sneakersy new balance

Białe buty to ostatnio must have każdej garderoby. Pasują do wszystkiego, bo można je zestawić z nawet najbardziej ekstrawaganckimi stylizacjami. Niestety, utrzymanie ich w nienagannym stanie może być wyzwaniem, zwłaszcza w naszym klimacie, kiedy pogoda potrafi czasem zaskoczyć. W tym czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *