Przejdź do treści

Podział butów do biegania na twardej nawierzchni marki Asics na sezon 2023

Buty do biegania Asics możemy podzielić na dwie główne kategorie. Do biegania na twardej nawierzchni (asfalt, chodnik itp.) oraz do biegania w terenie (trail). W tym artykule skupię się na tej pierwszej kategorii z rozbiciem jej na bardziej precyzyjną charakterystykę. Biorę pod uwagę tylko najnowszą kolekcję na sezon 2023. W pierwszej kolejności podzielimy buty na dwie główne grupy: buty stabilizujące oraz buty neutralne. Dodatkowo grupę butów neutralnych możemy podzielić na klasyczne buty treningowe oraz na grupę butów lekkich i startowych. Buty w poszczególnej grupie posegreguję pod względem poziomu amortyzacji w klasach (+/++/+++).  Zaznaczony poziom amortyzacji odnosi się do siebie w danej podgrupie butów. Natomiast buty ze starszych roczników niekoniecznie muszą wpasowywać się w przyjęty tutaj podział amortyzacji. Technologia użytych pianek sprawa, iż gdyby porównać dla przykładu GT-2000 10 i GT-2000 11 to amortyzacja za sprawą pianki Blast+ przechodzi w kierunku nowszego modelu. Dlatego nie odnoście tego podziału do butów z poprzednich sezonów. Zatem do dzieła!

Buty stabilizujące Asics

Mogę w tej grupie wyróżnić przede wszystkim trzy główne modele z różnym poziomem amortyzacji. Można również zauważyć różne zdolności stabilizacyjne w tych trzech butach biegowych. Im wyższa waga użytkownika, tym powinien wybrać wyższy model buta, aby nie tylko dopasować amortyzację, ale i poziom zaawansowania systemu stabilizacji. Marka Asics oferuje również wersje tych butów (GT-1000 11 oraz GT-2000 11) w opcji terenowej – TR, z bardziej agresywnym bieżnikiem oraz GTX – z wodoodporną membraną.

+ Asics Gt-1000 11
++ Asics Gt-2000 11
+++ Asic Gel-Kayano 30

Buty neutralne – treningowe

Wybrałem tutaj cztery modele, które idealnie sprawdzą się do codziennego „klepania” kilometrów. Oczywiście, jeżeli naszym celem nie jest bicie rekordów, te buty również możemy używać z powodzeniem w startach w zawodach. Złotym środkiem dla wielu osób będzie Cumulus 24, który w swojej nowej charakterystyce jest butem jednocześnie lekkim, z solidną dawką amortyzacji, pozwalającą nawet na całkiem długie przebiegi. Należy również zaznaczyć, iż nowy Nimbus 25 zaliczył duży przeskok pod względem komfortu w porównaniu do swoich kolegów i tutaj do wskazanego poziomu amortyzacji moglibyśmy śmiało postawić nawet jeszcze jeden plusik! Marka Asics oferuje również wersję tych butów (Cumulus 24TR) w opcji terenowej – TR, z bardziej agresywnym bieżnikiem oraz GTX – z wodoodporną membraną.

+ Asics Gel-Excite 9
+ Asics Gel-Pulse 15
++ Asics Gel-Cumulus 24
+++ Asics Gel-Nimbus 25

Buty neutralne – lekkie

W tej grupie umieściłem również cztery modele. Ich charakterystyka polega na tym, że są one w swojej konstrukcji lekkie i dynamiczne. Sprawia to, iż stanowią dobrą opcję dla osób, których treningi są często bardzo dynamiczne i szybkie oraz szukają buta na mocne starty. Noosa Tri 14 wywodzi się z serii triathlonowej Asicsa, jednak w obecnej wersji stanowi dobrą opcją dla osób szukających maksymalnej lekkości. Novablasty to idealne buty na szybkie treningi, mocne starty, a wysoki poziom amortyzacji pozwoli atakować nawet maratony. Kinsei natomiast to maksimum amortyzacji, a dodanie płytki Pebax wrzuca ten but właśnie do tej kategorii. Ostatni wymieniony tutaj Superblast to but, który za sprawą pianki FF Turbo zahacza już o but startowy, będąc jednocześnie bardzo mocno amortyzowaną opcją na dynamiczne treningi. Marka Asics oferuje również Novablast 3 w opcji terenowej – TR, z bardziej agresywnym bieżnikiem.

+ Asics Dynablast 3
+ Asics Noosa Tri 14
++ Asics Novablast 3
+++ Asics Kinsei Blast
+++ Asics Superblast

Buty neutralne – startowe

Wybrane tutaj modele to już buty z użytą wkładką węglową. Polecane jako buty startowe, dla najszybszych oraz dla każdego chcącego bić własne rekordy. Wszystkie modele oznaczam z amortyzacją na poziomie +++ jednak nie należy tego odnosić tak samo jak przy butach treningowych. Tutaj nie ma kompromisów i liczy się przede wszystkim dynamika biegu przy jednoczesnym maksymalnym uczuciu komfortu dla zawodnika.

+++ Magic Speed
+++ Metaspeed Sky+
+++ Metaspeed Edge+

Więcej modeli butów biegowych od Asics znajdziesz w ofercie butyjana.pl

 

Zwrot w Butyjana – jak krok po kroku go zrobić?

Zakup przez internet to wielka wygoda – nie musisz odwiedzać często zatłoczonych galerii, a wyboru dokonujesz na wygodnej kanapie w zaciszu domu. Niestety taka forma zakupów ma też swoje wady – nie zawsze trafisz z odpowiednim rozmiarem. Nie musisz się czytaj....

Zobaczcie co nowego w galerii buty sportowe adidas, Nike i Kappa!

Rok 2013 zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o obuwie sportowe. Już teraz dodaliśmy kilka nowych modeli z takich kolekcji jak kultowe Nike Air Max 90 i 1, Nike Air Force 1 "Zebra Pack", kilka fajnych modeli butów sneakers i czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *