Przejdź do treści

Jak wybrać buty do siatkówki? Cenne wskazówki i porady

Siatkówka to bardzo ciekawa dyscyplina, ponieważ choć jest sportem drużynowym, to w zamyśle nie powinno być w niej kontaktu z drużyną przeciwną.

Mimo niedużych rozmiarów boiska do siatkówki względem tych piłkarskich czy koszykarskich, wyróżniamy kilka pozycji, na których powinni znaleźć się siatkarze o różnych umiejętnościach: atakujący z niecodzienną skocznością, rozgrywający o wielkiej precyzji, przyjmujący z dobrym time’ingiem czy bardzo zwinny libero. Oczywiście to są tylko przykłady, gdyż dobrze by zawodnicy byli jak najbardziej uniwersalni pod kątem umiejętności.

Rodzaje butów do siatkówki

Chcąc pomóc siatkarzom grającym na różnych pozycjach, a które wymagają zdecydowanie innych zachowań podczas gry, wyróżniamy różne modele butów halowych – siatkarskich. Ma to na celu wpłynąć na większą efektywność zawodnika na danej pozycji, a za razem chronić jego nogi przed niepożądanymi efektami uprawiania tego jakże pięknego i emocjonującego sportu. Buty siatkarskie firmy ASICS, które znajdziesz w naszym sklepie, wyróżniają dwa podstawowe style gry, różniące się od siebie podstawową cechą. Kategoria WYŻEJ są to modele nastawione na bardzo mocną amortyzację – dla siatkarzy szukających miękkich lądowań po każdym wyskoku. Buty z rodziny MOCNIEJ są rozwiązaniem dla zawodników, którzy potrzebują wysokiej stabilizacji. W kategorii butów halowych można szukać jeszcze modeli z rodziny SZYBCIEJ, jednak one będą dobrym rozwiązaniem przy innych dyscyplinach sportowych uprawianych na hali, jak na przykład piłka ręczna.

Jakie buty do siatkówki – na co zwrócić uwagę?

Każdy siatkarz wybierając swoje idealne buty powinien zwrócić uwagę na ich kluczowe cechy. Obuwie siatkarskie powinno wyróżniać się

  • wysokim poziomem amortyzacji,
  • wysokim poziomem stabilizacji.

Są to najważniejsze przymioty dobrych butów. Dodatkowo powinny mieć szereg innych nieco mniej ważnych jednak całkiem istotnych atrybutów:

  • przyczepność,
  • możliwie niska waga,
  • wentylacja,

o czym opowiem później.

Amortyzacja w butach do siatkówki

W pierwszej kolejności należy skupić się na amortyzacji, bez której narażamy nasze nogi, to są – mięśnie, kości i stawy, na różnego rodzaju urazy bądź nawet kontuzje. Pozycje blisko siatki, czyli atakujący, bądź rozgrywający wykonują wiele skoków. Ważne jest, by zadbać o siłę wyskoku dzięki dynamicznym piankom, a także komfort lądowania, który płynie z najbardziej amortyzujących modeli ASICS wyposażonych w technologię GELTM.

Stabilizacja w obuwiu siatkarskim

Kolejną cechą o zbliżonym priorytecie jest stabilizacja. To jej poziom nadaje poprawną pozycję podczas przyjęcia, stabilizuje każde lądowanie, pomaga przy dynamicznych sytuacjach, by stopa podążała za ciałem bez niepożądanych ruchów skrętnych. Wpływa na nią usztywnienie zapiętka, tak zwane ‘mostki’ wbudowane w podeszwę zewnętrzną i przedłużane aż do cholewki, a także paski stabilizujące przy sznurówkach. Może to brzmieć bardzo zawile, ale te wszystkie technologie dbają o wydajność i nasze bezpieczeństwo podczas meczów, a także treningów siatkarskich. Dodatkowo waga danego buta ma spore znaczenie podczas wyskoków. Lżejsi siatkarze z reguły potrzebują lekkich i dynamicznych butów, natomiast zawodnicy wysocy o dużej masie zdecydowanie bardziej zwracają uwagę na wysoki poziom amortyzacji, który przekłada się na wagę.

Obuwie do siatkówki ASICS Sky Elite FF MT 2 1052A054-400

Przyczepność w butach siatkarskich

Przyczepność to bardzo ważny czynnik, gdyż na parkiecie pozostaje pot, rozlane płyny itp. Dobre buty siatkarskie wyposażane są w wysokiej klasy podeszwy, takie jak NC Rubber, które nie ślizgają się i nie pozostawiają śladów na podłożu. Sportowcy, którzy cenią sobie wyskoki komfort wewnątrz buta, będą zwracać uwagę na wentylację cholewki i jej dopasowanie. By stopa nie pociła się nadmiernie i nie podrażniała tym samym skóry.

Pozycje w siatkówce a buty siatkarskie

Podczas wyboru butów siatkarskich należy kierować się swoją pozycją gry. Zawodnicy grający blisko podłoża, czyli z reguły przyjmujący, libero potrzebować będą butów siatkarskich o wysokim poziomie stabilizacji, by dbać o dobre położenie czy płynny ruch przy nagłych zmianach pozycji. Wiadomo, że przyjmujący również dużo skaczą głównie podczas ataków z tzw. Drugiej linii, dlatego muszą określić, co jest dla nich najważniejsze. W tej kategorii dobrym rozwiązaniem będzie model BLASTTM FF 2 o bardzo dobrej amortyzacji jednak największym poziomem stabilizacji.  Natomiast zawodnicy grający blisko siatki wykonują wiele skoków. Zaliczyć do nich można rozgrywających, atakujących i środkowych. Tam kluczowym czynnikiem powinna być amortyzacja, oczywiście z systemami stabilizującymi stopę. Pianki ASICS, które występują w butach siatkarskich to głównie FlyteFoamTM i FlyteFoamTM Propel – najlżejsze, a za razem bardzo dynamiczne pianki o najwyższym stopniu amortyzacji. Dodatkowo ważne by znalazł się tam GELTM – czyli jeden z najlepszych pochłaniaczy wstrząsów na rynku, system zabezpieczający każde lądowanie. Te technologie z pewnością wspomogą siatkarzy potrzebujących najwyższej amortyzacji w swoich butach siatkarskich. Zbierając te informacje, najlepszym wyborem w kategorii AMORTYZACJA będzie model SKY ELITE 2 FF lub SKY ELITE 2 FF MT, które wyróżniają się niecodzienną amortyzacją przy jednocześnie bardzo dobrej stabilizacji.

Buty siatkarskie Asics Blast FF 2 1072A046-400

Obuwie siatkarskie – wysokie czy niskie?

Zastanawiając się nad wyborem swoich butów do siatkówki, można trafić na dodatkową zagwozdkę – buty wysokie czy niskie. Odpowiedź jest dosyć prosta – przynajmniej z mojej perspektywy. Buty niskie powinny być wybierane w oparciu o częstotliwość gry. Grając okazjonalnie powinniśmy wybrać niskie, natomiast im częściej w ciągu tygodnia, tym bardziej powinniśmy zastanowić się nad wyborem wysokich. Kolejnym kryterium jest waga. Wiadome jest, że większe będą relatywnie cięższe, dlatego mogą nie do końca pasować siatkarzom ceniącym sobie lekkość. Jednak wysokie zdecydowanie lepiej stabilizują kostkę chroniąc przed urazami. Dlatego jest to bardzo istotna korzyść płynąca z lekko zwiększonej wagi. Bardzo dobrze widać to podczas rozgrywek siatkarskich na wysokim poziomie – zdecydowana większość wybiera buty wysokie, gdyż przy ich częstotliwości i intensywności gry zdrowie jest bardzo ważne, ale mocno narażane.

Obuwie do siatkówki ASICS Sky Elite FF MT Tokyo 1052A048-701

Autor: Kacper Kościelniak

 

Buty Asics Gel-Beyond MT 6- męskie obuwie siatkarskie.

Buty do siatkówki muszą być wygodne i funkcjonalne. Takie właśnie jest męskie obuwie siatkarskie Asics Gel-Beyond MT 6. Jakie są zalety sportowych butów Asics Gel-Beyond MT 6? przewiewna i lekka cholewka, zapewniają stabilność w trakcie dynamicznego ruchu, doskonała przyczepność do czytaj....

Buty Asics Gel Rocket – B003N-0090 – zaprojektowane do siatkówki.

Jeżeli gracie w siatkówkę, czy w jakikolwiek inny sport halowy i szukacie “mercedesa” na wasze stopy, w przystępnej cenie to polecamy wam buty do siatkówki Asics Gel Rocket B003N-0090. Generalnie cała seria butów Asics Gel Rocket jest bardzo dobrą pozycja czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *