Buty adidas – technologie i systemy

Systemy w butach adidas

Marka obuwnicza adidas w swojej już blisko 100-letniej karierze serwuje nam solidne buty sportowe coraz bardziej zaawansowane technologicznie. Niemiecki producent obuwia sportowego przykłada także wagę do niebanalnego wyglądu produkowanych butów. Z ich fabryk wyjechała już nie jedna kultowa seria, jak chociażby legendarne adidas Superstar, które od blisko 40 lat cały nie tracą na popularności. Buty adidas to wypadkowa dobrego smaku, nowoczesnego designu, nowatorskich technologii i wieloletniego doświadczenia w produkcji butów sportowych dla klientów z całego świata, z pewnością więc każdy znajdzie w ich ofercie coś dla siebie.

Poniżej znajdziecie kompletną listę systemów i nowinek technologicznych stosowanych w butach marki adidas. Staraliśmy się w przystępny sposób przedstawić, co tak naprawdę w nich tkwi.

Systemy i technologie stosowane w konstrukcji cholewki

adiDRY – system polegający na zastosowaniu wodoodpornej wewnętrznej membrany zgrzewanej z wodoodporną taśmą oraz szwami. Rozwiązanie stanowi idealną barierę przed wilgocią, a przy tym zapewnienia wysoki poziom wentylacji, dzięki czemu skóra pozostaje sucha.

ClimaCOOL – system mający za zadanie regulowanie temperatury ciała oraz poziomu wilgoci wewnątrz produktu, co gwarantuje przyjemny efekt chłodzenia. Ponadto pozwala skórze oddychać, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza, zapobiegając przegrzaniu i podnosząc komfort użytkowania produktu.

ClimaLITE – bardzo lekki, syntetyczny materiał, który pochłania pot i powoduje jego szybkie odparowanie na zewnątrz. Technologia świetnie kontroluje temperaturę ciała, a także daje uczucie chłodzenia, podnosząc poziom komfortu. Materiał, mimo cienkiej i przewiewnej struktury, jest bardzo wytrzymały.

X-STATIC – specjalny materiał z drobinkami srebra o właściwościach bakteriobójczych. Redukuje ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów po treningu lub codziennym użytkowaniu produktu oraz zapewnia lepsze przewodzenie ciepła, co skutecznie podnosi parametry chłodzenia.

ClimaWARM – lekki, syntetyczny materiał izolacyjny, który ma za zadanie zatrzymywać ciepłe powietrze blisko skóry, jednocześnie odprowadzając wilgoć na zewnątrz, co prowadzi do utrzymania ciepłoty ciała. Jest to doskonała propozycja na chłodniejsze dni, ponieważ chroni przed utratą energii podczas niskich tempetratur.

ClimaPROOF – okładzina ochronna podnosząca komfort cieplny, która zapewnia zwiększoną odporność na wiatr, deszcz i śnieg, więc doskonale sprawdzi się podczas zmiennych, szczególnie trudnych warunków atmosferycznych. ClimaPROOF jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz i pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała.

GORETEX – technologia polegająca na zastosowaniu w produkcie specjalnej wodoszczelnej i oddychającej membrany o strukturze mikroporów do 20 000 razy mniejszych niż cząsteczki wody, lecz 700 razy większych od cząsteczek pary wodnej. Jest ona laminowana do wewnątrz, utrzymuje więc skórę suchą, pozwalając jednocześnie wilgoci na wydostawanie się na zewnątrz. Produkty wykorzystujące tę technologię idealnie sprawdzą się podczas trudnych warunków pogodowych, zapewniając bardzo dobrą ochronę przed wiatrem i deszczem. Membrana jest wytrzymała, a w celu jej odświeżenia należy zaimpregnować produkt specjalnym preparatem.

Lace Bungee – system szybkiego sznurowania polegający na zastąpieniu klasycznych sznurowadeł elastyczną linką ze ściągaczem, którą można dopasować jednym pociągnięciem. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ pomaga uniknąć rozplątujących się sznurówek w trakcie aktywności.

Sprintframe – technologia porównywana do podwozia samochodu, ponieważ ma postać lekkiej, dobrze wyważonej ramy umiejscowionej na granicy podeszwy i cholewki, która ma bardzo niską wagę – nie ogranicza więc szybkości, natomiast wpływa na jej zwiększenie.

Techfit – bardzo elastyczny, niekrępujący ruchów materiał stosowany w obuwiu i odzieży sportowej, który pozwala na idealne, kompresyjne dopasowanie. Otula ciało, stymulując pracę mieśni, a tym samym umożliwiając osiąganie lepszych rezultatów. Ponadto redukuje wstrząsy, zapewnia wsparcie oraz przyspiesza regenerację mięśni.

Systemy i technologie stosowane we wnętrzu obuwia

AgION – technologia zapobiegająca rozwijaniu się bakterii i grzybów, a tym samym powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Opiera się na wykorzystaniu jonów srebra, których nanocząsteczki blokują enzymy i hamują ich rozmnażanie.

adiFit – specjalna wkładka umieszczana głównie w dziecięcym obuwiu sportowym. Można ją wyjąć i stawiając stopę dziecka płasko, zmierzyć jej długość, by prawidłowo dobrać rozmiar buta.

Cloudfoam – technologia wykorzystywana w produkcji wkładek wewnętrznych i podeszw obuwia sportowego, cechująca się wyjątkowo niską wagą, sprężystością i miękkością. Jak sama nazwa wskazuje, po założeniu obuwia możemy odnieść wrażenie, że stąpamy po miękkiej chmurze, która oplata stopę, gwarantując najwyższy poziom wygody.

EVA – niezwykle lekka i miękka pianka poliuretanowa o właściwościach amortyzujących, cechująca się wysokim poziomem elastyczności, wykorzystywana głównie w budowie podeszwy środkowej obuwia. Jej zadaniem jest absorpcja drgań powstających podczas kontaktu stopy z podłożem, a tym samym ochrona mięśni i stawów przed nagłym oraz nadmiernym obciążeniem. Dzięki tym właściwościom pianka znajduje również zastosowanie w produkcji akcesoriów sportowych, takich jak ochraniacze.

OrthoLite – technologia izolacyjna polegająca na redukowaniu wilgoci i kontroli microsystemu w bucie, aby stworzyć przyjazne i zdrowe środowisko dla stóp. Pot jest szybko odparowywany z powierzchni wkładki wewnętrznej, a drobnoustroje mają ograniczone pole do rozwoju. Dodatkową zaletą technologii jest zmniejszone ryzyko powstawania nieprzyjemnych zapachów, które zazwyczaj towarzyszą rozmnażającym się bakteriom.

PrimaLoft – technologia stanowiąca warstwę izolującą oraz wodoszczelną, stosowana w produkcji obuwia, odzieży oraz akcesoriów. Ma postać mikrofibry zbudowanej w 45% z włókien poliestrowych i w 55% z naturalnej wełny Merino. Mikrowłókna przypominają wypełnienie puchowe, jednak w porównaniu do niego są odporne na wilgoć.

Systemy i technologie stosowane w podeszwie

adiPRENE – elastyczny syntetyczny materiał wykonany z elementów o różnej gęstości, stosowany w budowie podeszwy obuwia sportowego. Ma za zadanie chronić stopę poprzez pochłanianie energii powstałej w fazie chodu i biegu w momencie, gdy podeszwa styka się z podłożem. Rozwiązanie zapewnia bardzo dobrą amortyzację, sprzyjając utrzymaniu wysokiego poziomu komfortu w trakcie użytkowania obuwia.

adiPRENE Forefoot – system operający się na zastosowaniu materiału adiPRENE w przedniej części podeszwy buta dla lepszej amortyzacji i ochrony stopy przed powstawaniem urazów.

adiPRENE Heel – technologia polegająca na umieszczeniu w pięcie podeszwy buta materiału adiPRENE o wysokich parametrach amortyzujących, dzięki czemu wstrząsy w tym obszarze są lepiej tłumione podczas lądowania stopy na podłożu.

adiPRENE Midsole – system amortyzujący wykorzystany w centralnej części podeszwy oparty na zastosowaniu elastycznego materiału adiPRENE. Jego zadaniem jest ochrona środkowej części stopy przed negatywnym działaniem wstrząsów powstających zarówno podczas chodu, jak i biegu.

adiPRENE + – ulepszona wersja materiału amortyzującego adiPRENE, stosowana w budowie podeszwy obuwia sportowego. Poprawiono w niej poziom elastyczności materiału amortyzującego, co znacznie wpłynęło na dynamikę pracy stopy oraz wspomaganie jej naturalnego ruchu.

adiTUFF – materiał wysoce odporny na ścieranie i wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, stosowany w strategicznych punktach obuwia szczegółnie narażonych na zużycie, typu czubek cholewki. Ma za zadanie zwiększyć wytrzymałość, a co za tym idzie wydłużyć żywotność butów.

adiWEAR – bardzo trwały, odporny na uszkodzenia i ścieranie gumowy materiał stosowany w konstrukcji podeszwy zewnętrznej. Idealnie zabezpiecza ją przed zbyt szybkim zużyciem, a ponadto pozytywnie wpływa na jej elastyczność i przyczepność do różnych nawierzchni. Jego dodatkową zaletą jest właściwość non-marking, dzięki której obuwie nie pozostawia śladów na powierzchniach użytkowych.

BOOST – technologia polegająca na pochłanianiu wstrząsów powstających podczas ruchu, oparta na wykonaniu podeszwy środkowej ze sprężystej pianki TPU, doskonale znoszącej obciążenie i odpornej na trwałe odkształcenia. Rozwiązanie pozwala użytkownikowi butów sportowych oszczędzać siłę, ponieważ pianka zwraca energię powstałą w chwili lądowania i przekształca ją w energię niezbędną do wybicia, co wpływa na zwiększenie dynamiki ruchu oraz możliwość pokonywania większych dystansów.

BOUNCE – system polegający na zastąpieniu tradycyjnej pianki amortyzującej znajdującej się w środkowej części podeszwy buta specjalnym systemem uporządkowanych elementów, które rozciągając się, uruchamiają stopę do wykonania kolejnej fazy biegu lub chodu. Buty sportowe zaopatrzone w ten system odciążają mięśnie, zapewniając użytkownikowi dodatkową energię wykorzystywaną podczas kolejnych ruchów.

Continental – specjalna mieszanka gumy stosowanej w oponach popularnej firmy Continental™, wykorzystywana w podeszwie butów sportowych. Dzięki niej otrzymujemy obuwie idealne na okres jesienno-zimowy oraz górskie wycieczki, ponieważ jest bardzo wytrzymała i zapewnia doskonałą przyczepność nawet na śliskich, mokrych nawierzchniach.

Engineered Forefoot Ride A – unikalna konstrukcja podeszwy stosowana w butach biegowych i chodziarskich, polegająca na odpowiednim połączeniu materiału EVA oraz bardzo wytrzymałej gumy węglowej.

FitFOAM Insole A – wkładka wykonana z elastycznej, bardzo miękkiej pianki, która oddaje kształt i idealnie dopasowuje się do stopy. Rozwiązanie znacząco podnosi komfort użytkowania obuwia, dzięki personalizacji wkładki zgodnie z anatomią stopy użytkownika.

FitFOAM Midsole A – specjalna konstrukcja podeszwy środkowej wykonana z elastycznego materiału posiadającego zdolność idealnego dopasowania się do stopy. Podnosi komfort i wygodę użytkowania butów sportowych.

Fluid Trainer A – specjalna konstrukcja podeszwy środkowej i zewnętrznej butów, dzięki której bardzo dobrze współpracuje ona z naturalnym ruchem stopy.

ForMotion heel system A – obcas o specjalnej konstrukcji zastosowany w budowie podeszwy, którego zadaniem jest wspieranie stopy w jej naturalnej pracy oraz zapewnienie łagodnego i bezpiecznego kontaktu z nawierzchnią.

GeoFit – technologia stosowana wewnątrz cholewki buta oparta na umieszczeniu w okolicy języka i kołnierza specjalnej pianki, która pod wpływem nacisku idelanie dopasowuje się do anatomicznego kształtu stopy, gwarantując jej maksymalne wsparcie. To rozwiązanie pozwala na utrzymanie stopy w miejscu wewnątrz buta, a tym samym jej prawidłową stabilizację i ochronę przed urazami.

GeoFitFRAME – system opierający się na specjalnie zaprojektowanym jednoczęściowym, rozszerzonym obszarze kostki, ktory oplata piętę oraz staw skokowy i poprawia ich stabilność bez konieczności stosowania dodatkowego, zewnętrznego zapiętka.

LightStrike EVA Midsole – technologia polegająca na wykonaniu podeszwy środkowej ze specjalnego tworzywa LightStrike EVA, które jest o 15% lżejsze i 10% bardziej trwałe niż standardowy syntetyczny komponent EVA. Dzięki temu obuwie osiąga niską wagę, podnosząc komfort użytkowania produktu.

LightStrike III – tworzywo sztuczne zastępujące tradycyjny materiał EVA. Jego zalety to zmniejszenie wagi produktu o 15% i zwiększenie wytrzymałości o 10%.

Low Light Reflectivity – technologia polegająca na zastosowania elementów odblaskowych w konstrukcji produktu w celu zapewnienia widoczności użytkownika po zmroku, szczególnie w miejscach o słabym natężeniu światła.

miCoach – interaktywny system elektroniczny, dzięki któremu użytkownik obuwia sportowego może monitorować swoje parametry oraz postępy treningowe, co pomaga w osiąganiu założonych celów. Techologia opiera się na umieszczeniu specjalnego urządzenia w podeszwie obuwia.

non-marking – specjalna mieszanka gumy, z której produkowana jest podeszwa zewnętrzna obuwia sportowego. Jej zaletą jest wysoka odporność na ścieranie, ochrona użytkownika przed podślizgiem oraz nie pozostawianie brudzących śladów na nawierzchniach.

NoSeam Fit – polega na umocowaniu szkieletu buta bezpośrednio na górnej siatce, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania dodatkowych szwów. Cholewka otrzymuje wówczas naturalny, anatomiczny krój, a tym samym wygodny w noszeniu fason. Buty posiadające ten system są lekkie, komfortowe i przewiewne.

Predator – technologia stosowana w butach piłkarskich typu korki i halówki, polegająca na zastosowaniu cienkich gumowych pasków w przedniej części buta, czyli tam gdzie kontakt z piłką jest najczęstszy. Umożliwiają one utrzymywanie lepszej kontroli nad piłką, co przekłada się na wykonywanie precyzyjniejszych podań oraz strzałów.

Pro-Moderator – nowa forma podeszwy środkowej butów sportowych wykonana z cienkiej wartwy TPU, która usztywnia i minimalizuje nadmierną pronację oraz gwarantuje lepszą kontrolę ruchów. Jest przy tym bardzo lekka, stabilna i wytrzymała.

PTPP Midsole Push Through Protection Plate – system polegający na zastosowaniu w podeszwie środkowej specjalnej płytki wykonanej z TPU, czyli termoplastycznego poliuretanu, której zadaniem jest ochrona stóp przed wstrząsami i urazami na nierównym, szczególnie na wyboistym, skalistym podłożu.

PURE MOTION Cilia – specjalnie zaprojektowany system trakcji zapewniający wysoki poziom przyczepności obuwia do nawierzchni.

QuickStrike – specjalna guma o bardzo wysokiej odporności na zużycie stosowana w newralgicznych miejscach podeszwy, narażonych na największe zużycie. Jedną z jej dodatkowych zalet jest nie pozostawianie brudzących śladów na podłożu.

Torsion System – technologia pozwalająca na lepszą i niezależną pracę pięty oraz przedniej części stopy, dzięki zastosowaniu bardzo lekkiego, specjalnie zaprojektowanego elementu podbicia stosowanego w obuwiu sportowym. System wpływa na lepszą adaptację powierzchni i znacząco poprawia stabilność w czasie użytkowania produktu.

Traxion System – system podeszwy zewnętrznej polegający na umieszczeniu specjalnych gumowych wypustek w podeszwie obuwia sportowego, które zapewniają znakomitą przyczepność we wszystkich kierunkach. Rozwiązanie likwiduje krytyczne punkty powstające na powierzchni podeszwy poprzez równomierne rozłożenie napięcia, chroniąc użytkownika przed poślizgiem. Obuwie wzbogacone w ten system doskonale sprawdzi się podczas pieszych górskich wędrówek oraz w okresie jesienno-zimowym.

UltraStrike –specjalnie zaprojektowany dwuczęściowy obcas stosowany w obuwiu, zwiększający bezpieczeństwo użytkownika, poprzez ochronę stóp przed urazami oraz zapewnienie doskonałej wytrzymałości produktu.

Z-TraXion – system stosowany w podeszwie obuwia, którego zadaniem jest zapewnienie mu lepszego i stabilniejszego kontaktu z podłożem. Ponadto rozwiązanie znacznie obniża wagę produktu, odciążając mięśnie.

Autor: Jan Bałdyga