Przejdź do treści

Buty do biegania w terenie ASICS Gel-Trabuco 9 – recenzja Michała Leśniaka

ASICS GEL-TRABUCO 9 to propozycja butów od firmy ASICS, którą cechuje przede wszystkim wszechstronność i uniwersalność. To trailowy but, który sprawdzi się zarówno w długich, jak i krótkich biegach górskich, po skałkach, kamieniach, błocie czy śniegu, ale również przy swobodnym bieganiu na polach, łąkach czy lasach.

trailowe buty asics gel trabuco

Podeszwa w butach ASICS GEL-TRABUCO 9

Zacznijmy od tego, co w butach górskich według mnie jest najistotniejsze, a więc od podeszwy. Wszystkie zastosowane w niej elementy mają na celu, aby w trudnych warunkach, z którymi spotykamy się na crossowych trasach, czuć się bezpiecznie. I tak dokładnie jest. Podczas biegania, podeszwa bardzo dobrze trzyma się podłoża. Trwała i wytrzymała guma ASICSGRIP, z której wykonany został bieżnik z charakterystycznymi wypustkami, w sposób zdecydowany zwiększa przyczepność na śliskich, deszczowych nawierzchniach, co pomaga podczas typowego treningu, ale również przy większych i bardziej wymagających podbiegach i zbiegach. Noga nam po prostu nie ucieka, biegnąc szybko czujemy się pewnie, co w aspekcie uniknięcia ewentualnej kontuzji (o co na trailowych trasach nie trudno), to rzecz bardzo ważna i istotna. Na całej długości podeszwy znajduje się lekka i wytrzymała pianka FLYTEFOAM, a także charakterystyczny element od ASICSA – GEL w tylnej części stopy, zapewniający odpowiednią amortyzację we wszystkich kierunkach, absorbując wstrząsy podczas biegania oraz stabilizując stopę, podczas uderzenia pięty o podłoże. Amortyzację w tych butach określiłbym jako stonowaną, tzn. nie czuć aż tak bardzo wielkiej sprężystości. Niektórym tej sprężystości pewnie będzie brakować, ale niektórzy dokładnie czegoś takiego szukają w butach tego typu. Dzięki temu, w mojej opinii jest bardziej stabilnie. Ciekawym elementem podeszwy jest także system ROCK PROTECTION PLATE, który zapobiega wbijaniu się ostrych przedmiotów, w podeszwę środkową. Jeżeli jesteś zainteresowany recenzją innego modelu trekkingowego marki ASICS, to zachęcamy do przeczytania recenzji ASICS Trabuco Max.

ASICS GEL-TRABUCO 9 podeszwa

GEL-TRABUCO 9 – cholewka

Równie istotnym elementem w tego typu butach jest cholewka. Model GEL-TRABUCO 9 zakładam i wykorzystuję głównie tam, gdzie warunki nie są zbyt sprzyjające. A jeżeli są sprzyjające, to w każdym momencie mogą one ulec zmianie – tak bardzo często zdarza się, gdy biegamy np. po górach. Materiał cholewki wykonano z lekkiej i wysokiej jakości oddychającej siateczki, co gwarantuje nam przewiewność oraz odprowadzenie gorącego powietrza od stóp. Poprzez zastosowanie technologii STONE GUARD na czubkach butów, moje palce są dobrze zabezpieczone przed ewentualnym uderzeniem w skałki czy wystający na trasie korzeń. Bardzo dobrze sprawdza się również wygodny, zintegrowany zapiętek, utrzymujący piętę w idealnej pozycji oraz zapewniający dobre i pewne trzymanie stopy.

Na jakim terenie sprawdzą się buty GEL-TRABUCO 9?

GEL-TRABUCO 9 najlepiej sprawdzają się w terenie skalistym, piaszczystym czy błotnistym, wtedy model ten pokazuje, na co go tak naprawdę stać, wtedy czuć jego największe zalety i pozytywne cechy funkcjonalno – użytkowe. Nie miałem jeszcze okazji, ale jestem przekonany, że doskonale biega się w nich, gdy pojawi się pod nimi gruba warstwa śniegu czy błota pośniegowego. Buty GEL-TRABUCO 9 posiadają tzw. LACE POCKET, czyli sprytną, małą kieszonkę w języku, do którego możemy schować zawiązane sznurowadła, aby przypadkiem podczas biegu nie zahaczyły nam się o jakąś wystającą gałąź czy kamień.

Wygląd buta szczerze trzeba przyznać – wyróżnia się z tłumu. Dostępne są dwie wersje kolorystyczne, z czego ta z intensywnym pomarańczem oraz błękitem, podoba mi się najbardziej. Jego forma posiada nowoczesny design oraz nieprzeciętny styl – zarówno w wersji męskiej, jak również damskiej. Nie sprawia wrażenia buta dużego i ciężkiego, a raczej dobrze dopasowanego i „zgrabnego”, co przy moich szczupłych nogach również ma dla mnie znaczenie.

buty ASICS GEL-TRABUCO 9 na jaki teren

Podsumowując, buty GEL-TRABUCO 9 to wytrzymałe, wygodne, zapewniające bezpieczeństwo buty do biegania w terenie. Polecam je każdemu amatorowi, który zaczyna swoją przygodę z biegami górskimi, ale doceni je również doświadczony biegacz, który wiele dobrego o tym bucie na pewno już słyszał i doskonale zna jego walory. Lubię biegać szybko, dlatego cieszy fakt, że dzięki ich małej wadze i  agresywnemu bieżnikowi, byty są bardzo dynamiczne. Śmiało mogę napisać, że są moimi najlepszymi butami do biegania terenowego. I gdybym miał je scharakteryzować używając tylko trzech słów, to byłoby to – przyczepność, stabilność oraz komfort.

Autor: Michał Leśniak

Buty do biegania ASICS Trabuco max – recenzja Darek Świerad

ASICS TRABUCO MAX to według mnie najbardziej uniwersalne buty, z jakimi miałem do czynienia. Testuję je od lutego i mają za sobą naprawdę sporo kilometrów. Testy zaczynałem w warunkach typowo zimowych, a skończyłem na ciepłych dniach maja. Cholewka i wiązanie czytaj....

Buty ASICS – technologie i systemy

Dlaczego właśnie ASICS? Marka obuwnicza ASICS produkuje najbardziej zaawansowane buty biegowe i lekkoatletyczne dostępne obecnie na rynku. Lista technologicznych nowinek wykorzystywanych w obuwiu japońskiego producenta jest bardzo długa, ten jednak nie spoczywa na laurach, uzupełniając ją co jakiś czas o czytaj....