Przejdź do treści

Hoka Bondi 8 – recenzja lubianego poduszkowca

Zacznę od tego, że to marka Hoka właściwie zapoczątkowała filozofię butów, które cechuje amortyzacja wykraczająca poza ogólnie przyjęte ramy technologiczne. Stała się dzięki temu wręcz synonimem komfortu opartego o lekką „pluszową” piankę. Nic zatem dziwnego, że każda kolejna odsłona danego modelu budzi niezwykłe zainteresowanie. Zapraszam zatem do przeczytania recenzji najlepiej amortyzowanej Hoki na twardą nawierzchnię, czyli BONDI 8!

Hoka Bondi 8 – multizadaniowym butem sportowym?

Dokładnie takie pytanie jak w temacie nasunęło mi się po mojej pierwszej styczności z Bondi 8. Dodatkowo, gdy otrzymałem możliwość przetestowania tych butów na biegowych ścieżkach, utwierdziłem się w tym przekonaniu. Przede wszystkim, jest to model, który zapewnia ogrom amortyzacji i nie jest to żadne odkrycie. Wystarczy spojrzeć na Bondi, by od razu zobaczyć z czym mamy do czynienia. Dla osób nieobeznanych z marką Hoka, wyglądają wręcz przedziwnie! Zakładając jednak Bondi 8 na stopy bardzo szybko można się przekonać o co w tym wszystkim chodzi! Na pozór ogromna konstrukcja jest jedocześnie niezwykle lekka i stabilna. Platforma butów jest potężna i nie jest to działanie przypadkowe. Nie chodzi jedynie o umieszczenie jak największej ilości pianki pod stopą, ale i o uczynienie tych butów stabilnymi.  Dodatkowo, pianka wcale nie jest bardzo mocno zapadająca się, co odczytuję jako duży plus dla cięższych osób. Sam ważę blisko 90 kg i nie miałem wrażenia „topienia się” w podeszwie. Pozwoliło to zachować dobrą dynamikę podczas ruchu, nawet gdy trzeba było trochę przyśpieszyć tempo biegu. Oczywiście nie są to buty na szybkie treningi czy starty, ale idealnie sprawdzą się na codzienne spokojne treningi czy długie wybiegania. Wychodząc jeszcze dalej, sprawdzą się właściwie wszędzie tam, gdzie wiele godzin musimy być w ruchu, na nogach. Dodatkowo w przetaczaniu stopy pomaga system Meta Rocker, który sprawia, że nawet chodzenie w tych butach daje uczucie odciążenia aparatu ruchu. Wszystko to pozwala przypisać Hoka Bondi 8 do kilku kategorii użytkowania. Będzie to idealny but biegowy na spokojne treningi, doskonale sprawdzi się również podczas długich spacerów lub nordic walking. Może też być butem regeneracyjnym, który chętnie wybierzemy, gdy mamy przeciążony aparat ruchu, a nie chcemy całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. I na koniec, będzie to właściwie takie „must have” dla wszystkich, którzy chcą zacząć biegać, ale dodatkowe kilogramy mogą spowodować zbyt duże obciążenie w butach o niższej amortyzacji.

Wrażenia po testach!

Przed napisaniem tej recenzji Hoka Bondi 8 udało mi się w nich przebiec blisko 100 km. I była to bardzo przyjemna setka, która pozwoliła mi sprawdzić te buty pod kilkoma względami. Przede wszystkim buty nie sprawdzają się tam, gdzie liczy się wysokie tempo i dynamika biegu. Nie jest to oczywiście nic zaskakującego, gdyż nie takie jest przeznaczenie tego modelu. Swoje miejsce znalazły na spokojnych treningach, głównie podczas długiego wybiegania 20-30 km. Muszę przyznać, że nie czułem dużego zmęczenia nóg po takim treningu. Dlatego dla odmiany używałem również Bondi 8 do chodzenia jako buty na co dzień, gdy wieczorem dzień wcześniej wpadały ostre męczące jednostki. Był to strzał w dziesiątkę i wpłynęło to pozytywnie na regenerację. Omawiana wcześniej stabilność butów również dała o sobie znać. Zwracam zawsze bardzo na to uwagę i tutaj jak najbardziej moja ocena jest na plus. Oczywiście, są to cały czas buty neutralne, jednak o właściwościach uczucia pewności w pokonywaniu kolejnych kilometrów. Jednak, żeby nie było za słodko, w Bondi 8 możemy znaleźć jeden minus. Chodzi dokładnie o wyprofilowanie wkładki pod łukiem stopy od wewnątrz. Może się zdarzyć tak jak w moim przypadku, że za nic na świecie ta wkłada nie chce dopasować się do stopy i będzie dosyć mocno gryźć podczas biegu. Problem rozwiązałem po prostu przez włożenie wkładek z innych butów, więc nie była to wina samej konstrukcji butów. Z informacji, które zebrałem, faktycznie część osób spotyka w tym modelu taki problem, jednak jest to sprawa mocno indywidualna. Należy również zaznaczyć, że Bondi 8 możemy wybrać w wersji poszerzanej – WIDE, co powinno dla osób z szerszymi stopami rozwiązać ten problem.

Podsumowanie

Buty do biegania po twardej nawierzchni Hoka Bondi 8, to piękne połączenie wysokiej amortyzacji z lekkością. Jeżeli szukasz butów, których cechą powinna być maksymalna ochrona, będzie to bardzo mocna propozycja na rynku butów biegowych. Żadne długie wybieganie, czy mozolne klepanie kilometrów nie będzie już nigdy więcej kojarzyło się z wysokimi obciążeniami!

Najważniejsze cechy:

  • Zastosowanie: buty do biegania na twardej nawierzchni
  • Typ stopy: neutralne
  • Poziom amortyzacji: 5/5
  • Drop: 4 mm
  • Pianka: EVA
  • Technologie: MetaRocker™
  • Waga: 303 g
  • Szerokość: Standard

Ten i inne modele butów od Hoka znajdziesz w naszym sklepie butyjana.pl

Damskie buty do biegania Hoka W Bondi 8 1127952-CSAA
Damskie buty do biegania Hoka W Bondi 8 1127952-CSAA
Męskie buty do biegania Hoka M Bondi 8 Wide 1127953-OSAA
Męskie buty do biegania Hoka M Bondi 8 Wide 1127953-OSAA
Męskie buty do biegania Hoka M Bondi 8 1123202-BBLC
Męskie buty do biegania Hoka M Bondi 8 1123202-BBLC
Buty Hoka – tabela rozmiarów (rozmiarówka)
tabela rozmiarów Hoka

Nie jesteś pewien, który rozmiar butów Hoka powinieneś wybrać? Kiedy kupujesz produkty online zawsze istnieje ryzyko, że możesz zamówić zły rozmiar, zwłaszcza w przypadku butów, kiedy rozmiar rozmiarowi nierówny. Jeżeli na samą myśl o ponownym pakowaniu butów, odsyłaniu ich i czytaj....

Test i recenzja Hoka Clifton 9 – Fly Human Fly!

Miesiąc luty obfitował w dwie głośne biegowe premiery. W dodatku obie, które możemy umieścić w podobnej kategorii - KOMFORT. Najpierw miałem przyjemność opisywać dla Was Asics Gel-Nimbus 25, a chwilę później już na nogach miałem Hoka Clifton 9. Ten "asfaltowy" czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *