Przejdź do treści

Recenzja Salomon Thundercross

„W końcu!” Chciałoby się od razu wykrzyknąć po założeniu na stopy Salomon Thundercross. Dokładnie takie emocje mi towarzyszyły, gdy ten model dotarł właśnie do mnie na testy. Nie da się odnieść wrażenia, że doczekaliśmy się uzupełnienia kolekcji tej francuskiej marki o buty niezwykle uniwersalne, które nie uznają kompromisów. Otrzymujemy piorunujące połączenie dobrej amortyzacji, agresywnego bieżnika i obszernej, komfortowej cholewki. Czy jednak „jeżeli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”? Zapraszam do lektury.

Czym zaskoczył mnie Thundercross?

Salomon słynie z tworzenia agresywnych bieżników, które idealnie sprawdzają się w trudnych, błotnistych warunkach. Mieliśmy je zapakowane jednak do tej pory w buty, które niekoniecznie były uwielbiane przez wszystkich. Kultowy wręcz model Speedcross zgromadził sobie grono wiernych miłośników, ale chyba i przysporzył marce Salomon tyle samo przeciwników. Z jednej strony Speedcrossy to buty o genialnej trakcji, a z drugiej, twarde i dosyć wąskie. Jednym słowem, nie dla każdego. I teraz nagle, na białym koniu, w sam środek gwałtownej burzy, wjeżdża Thundercross i mówi, „potrzymaj mi piwo”!

Agresywny bieżnik jest?
– Jest!
– Antypoślizgowa guma Contagrip jest?
– Jest!
– Miękka, responsywna pianka Energy Foam jest?
– Jest!
– Wygodna, szeroka cholewka jest?
– Jest!
– System SenseFit™ jest?
– Jest!
– Ale nie powiesz mi, że system sznurowania Quicklace™ też jest?
– Oczywiście, że jest!
– Ha! Niestety, ale teraz Cię zagnę! Na 100% wsadzony jest tutaj jakiś kosmiczny drop!
– I tym razem nie masz racji! W naturalnym ułożeniu stopy, pomoże drop 4 mm!
– KURTYNA.

W taki lekko humorystyczny sposób, mam nadzieję, udało mi się wyjaśnić, za co pokochałem Thundercrossa 😉

Wrażenia po testach!

Do tej pory tekst był tylko w samych superlatywach o omawianej nowości marki Salomon. A czy ton mojej wypowiedzi zostanie utrzymany w opisie testów?

Muszę przyznać, że pogoda pomogła sprawdzić Thundercrossy kompleksowo . Było sucho, było słonecznie, było deszczowo, było błotniście, było zimno i było ciepło. Chyba nie ma co się rozwodzić bardzo na tym jak buty radzą sobie na suchej nawierzchni, gdyż z tym to mało który but ma problem. Pianka Energy Foam zapewnia dobrą amortyzację. Salomon podaje na swojej stronie, że jest to amortyzacja maksymalna, jednak w porównaniu do wielu innych, dużo bardziej amortyzowanych trailówek, nie wypada już tak mocno. Ale w żadnym wypadku nie rozpatruje tego na minus. Ekstremalna wręcz pogoń za amortyzacją sprawia, że coś co jeszcze kilka lat temu określilibyśmy mianem poduszkowca, teraz jest na średniej półce. W mojej ocenie, amortyzacji jest na tyle, by bawić się nawet w wielogodzinne bieganie. Jest to oczywiście sprawa mocno indywidualna, ale myślę, że przeciętny biegacz może spokojnie zapakować się w Thundercrossy i pobiec jakieś górskie 70 km ultra. No a jak z tym błotem? Jest bardzo dobrze! Buty trzymają się świetnie na śliskiej nawierzchni. Sprawnie się w nich podbiega na śliskich podejściach, równie pewnie można zbiegać w dół. Oczywiście, nie są to typowe kołki do rycia w błocie, a coś bardziej uniwersalnego. Jednak kompromisów nie widać tutaj za wiele!

Znalazły się również jakieś minusy. To dobrze, bo aż tak kompleksowe buty mogłyby sprawić, że wystarczy komuś tylko jedna para! 😉 Tak jak wspominałem, w ostatnim czasie dopisało słońce. I niestety, ale buty mogłyby lepiej oddychać. Cholewka stanowi jednolity materiał, który przy większych upałach, lub w połączeniu z grubymi skarpetami, może dawać odczucie ciepła. Ponownie jest to kwestia indywidualna, ale należy ją zasygnalizować. Osobiście wybrałbym Thundercrossa jako model na sezon Jesień-Zima-Wiosna. Taka zabudowa cholewki ma za to jeden plus, czyste paznokcie po dwugodzinnym ryciu w błocie 😉

Podsumowanie

Buty do biegania w terenie Salomon Thundercross to bardzo udany model, który okazuje się być niezwykle uniwersalnym kombajnem do wszystkiego. I z całą pewnością, nie sprawdzi się tutaj klasyczne powiedzenie zacytowanie na wstępie. Jest to zdecydowanie bardzo mocna opcja na rynku trailówek, która przypadnie do gustu wielu użytkownikom.

Najważniejsze cechy:

  • Zastosowanie: buty do biegania w terenie
  • Typ stopy: dla każdego
  • Poziom amortyzacji: 4/5
  • Drop: 4 mm
  • Pianka: ENERGY FOAM
  • Wodoodporna membrana: TAK
  • Technologie: CONTAGRIP, SenseFit™, Quicklace™, Gore-Tex® 
  • Waga: 290 g
  • Szerokość: Standard+

Ten i inne modele butów od Salomon znajdziesz w naszym sklepie butyjana.pl

Buty do biegania w terenie Salomon Thundercross GTX 472790
Buty do biegania w terenie Salomon Thundercross GTX 472790
Mizuno, co to za firma?

Mizuno to marka, której historia sięga głęboko w świat sportu, pełna pasji, innowacji i doskonałości. Od chwili swojego powstania aż po obecne czasy, Mizuno zdobył renomę jako producent wysokiej jakości sprzętu sportowego, szczególnie w dziedzinie obuwia. Zanurzmy się więc w czytaj....

Nowości trailowe Asics 2023
asics trabuco 11

Rok 2023 zdecydowanie jest datą przełomową dla wielu linii modelowych marki ASICS. Zaczęło się od mocnego uderzenia i rewolucyjnego Gel-Nimbus 25, by kilka tygodni później zaprezentować mocno odświeżoną kolekcję do biegania w terenie. Z roku na rok, buty trailowe ASICS czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *