Przejdź do treści

Jak kupić dobre buty zimowe?

W sezonie zimowym odpowiednio ciepłe i solidne obuwie jest na wagę złota. Poniżej znajdziecie kilka ważnych cech, którymi powinny się wykazać dobre buty zimowe, przynajmniej w stopniu zadowalającym.

Na co zwracać uwagę przy zakupie butów zimowych?

  • ocieplenie cholewki i podeszwy
  • materiał z jakiego wykonana jest wkładka i podeszwa
  • warunki w jakich będą używane
  • grubość podeszwy
  • rodzaj izolacji od podłoża

Izolacja termiczna, czyli ocieplenie cholewki i wkładka to chyba jedne z najważniejszych parametrów, które zagwarantują Ci izolację termiczną i zachowanie odpowiedniej ciepłoty naszych stóp. Dzięki temu nie będziesz marznąć i wychładzać tak szybko swojego organizmu. Stopy są jedyną częścią ciała, która praktycznie cały czas utrzymuje kontakt z podłożem, a to może być różne – śnieg, lód, błoto etc. Dlatego właśnie odpowiednia izolacja cieplna jest tak ważnym parametrem obuwia na sezon zimowy. Ważne jest nie tylko ocieplenie cholewki, ale także i podeszwy. Materiał z jakiego wykonana jest wkładka i podeszwa gwarantuje adekwatną izolację cieplną od podłoża. Tak więc w tej kwestii zwracaj uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest cholewka, wkładka oraz jak skonstruowana jest podeszwa. Bardzo ważne jest, aby dopasować swoje buty do warunków, w jakich będą używane. Jeśli jest to środowisko miejskie, gdzie możesz liczyć na to, że służby miejskie uporają się z zimą i nie będziesz musiał brnąć w zaspach, możesz być nieco mniej wymagający. Jeśli jednak będzie to teren, w którym będziesz mieć kontakt ze śniegiem, wilgocią i lodem non stop, musisz wziąć to pod uwagę. Modele, które świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach są buty Timberland.

Co chroni buty zimowe przed wilgocią?

  • materiał cholewki
  • membrana GORE-TEX lub jej brak
  • poziom wodoszczelności i nieprzemakalności materiału z jakiego wykonane są buty
  • poziom wodoszczelności butów na łączeniu materiałów

Wodoszczelność i ochrona przed wilgocią to kolejne parametry, nie mniej ważne, podczas wyboru obuwia na sezon zimowy. W tym okresie Twoje obuwie narażone jest praktycznie cały czas na kontakt ze śniegiem, wilgocią i wodą. Dlatego tak ważne jest, aby posiadały odpowiednie parametry zapobiegające przedostawaniu się wilgoci i wody do wewnątrz. Czy wiesz, że mokra bawełna, z której wykonane są skarpety wychładza stopy kilkakrotnie szybciej? Po zamoknięciu coś, co ma izolować od źródła zimna i zapewniać ciepło działa dokładnie na odwrót. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby upewnić się, że buty pozostaną suche nawet podczas kontaktu z wodą i śniegiem. Tutaj ważne jest, z czego wykonana jest cholewka – jeśli są to kalosze, to nie ma obaw. Jeśli jednak chcesz ubrać nieco bardziej stylowe buciki, warto zapoznać się z tematem. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo zimowych butów trekkingowych wyposażonych w specjalną membranę zapewniającą nieprzemakalność. Oczywiście w zależności od producenta, każde z tych rozwiązań cechuje mniejsza lub większa skuteczność. Chyba najlepszą z nich jest oryginalna membrana GORE-TEX. Zapytasz, jak działa? Otóż jest to specjalna technologia wykorzystująca strukturę mikroporów membrany, poprzez które wilgoć wydostaje się na zewnątrz, natomiast nie przedostaje się do wewnątrz. Takie rozwiązane zapewnia ochronę przed wodą i wilgocią, dając jednocześnie możliwość oddychania stopom. W tym temacie mają także dość sporo do powiedzenia tacy giganci jak Adidas lub Nike, którzy stosują własne patenty sprawdzające się równie dobrze jak membrana Gore-Tex.

jak chronić buty zimowe przed wilgocią

Czy przyczepność, trakcja i rodzaj bieżnika podeszwy mają znaczenie?

Rodzaj, a właściwe struktura bieżnika, to istotny element, który ma zapewnić Ci dobrą stabilność na śliskim podłożu, a o takie, jak wiemy, w zimie nie trudno. Oprócz klasycznych „traktorków” mamy tutaj również specjalistyczne rozwiązania polegające na umieszczeniu w strategicznych miejscach podeszwy zewnętrznej odpowiednich elementów wykonanych z tworzyw o parametrach zwiększających tarcie. Zarówno rodzaj tworzywa jak i struktura takiego elementu polepsza przyczepność i zapewnia stabilność nawet na bardzo śliskich powierzaniach jak lód czy szron. Jeśli spodziewasz się wykorzystywać nasze buciki w takich właśnie ekstremalnych warunkach, warto wybrać model, w którym zastosowano takie właśnie rozwiązanie. Odpowiednia trakcja jest też szczególnie ważna przy wyborze zimowych butów dla dziecka. Nasze pociechy nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że pod śniegiem może znajdować się bardzo śliski lód, dlatego dobra przyczepność pozwoli w wielu przypadkach zachować równowagę i uniknąć bolesnego upadku.

Czy amortyzacja i komfort mają znaczenie przy wyborze butów zimowych?

To już nie tak istotny parametr, gdyż odpowiada bardziej za nasz komfort niż bezpieczeństwo, jednak gdy pozostałe najważniejsze zostaną już spełnione i na ten warto zwrócić uwagę. Tutaj patrzymy zazwyczaj na rodzaj podeszwy i to, co się w niej znajduje, a właściwie na system amortyzacyjny, jaki został umieszczony w podeszwie naszych butów zimowych. Tutaj rozwiązań jest dość sporo, dla przykładu w butach Nike znajdziemy zapewne system Nike Air, w butach Asics będzie to rozwiązanie oparte na żelowych modułach – Asics Gel, czy też specjalną piankę umieszczoną w podeszwie środkowej.

buty zimowe amortyzacja i komfort

Ile powinny ważyć dobre buty zimowe?

Waga butów zimowych zależy od tego, z czego zostały wykonane. Pomimo najnowszych technologii i patentowania co raz to nowych materiałów przez koncerny obuwnicze zejście poniżej jakiejś rozsądnej masy bez zaniżania powyższych parametrów nie jest łatwe. Jeżeli chcemy kupić solidne i lekkie buty zimowe, spełniające większość ww. parametrów, będziemy musieli sięgnąć po marki specjalizujące się w produkcji profesjonalnego obuwia trekkingowego i zimowego, jednak ceny takich butów zaczynają się od 4 cyfr. W naszym sklepie znajdziecie buty, których waga mieści się w przedziale od 0,9 kg do 1,2 kg (rozmiar 43.) i jest to rozsądny przedział w tej kategorii cenowej.

ile kosztują buty zimowe

Jak czyścić i pielęgnować buty zimowe?

Bardzo ważnym elementem jest pielęgnacja. Sposób pielęgnacji musi być odpowiednio dobrany do materiału, z jakiego wykonana jest cholewka. Szczególną uwagę zwróć na buty wykonane w technologii zapewniającej wodoszczelność, gdyż w tym przypadku jeśli zastosujemy zły sposób pielęgnacji, membrana zapewniająca wodoodporność utraci swoje właściwości. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków obuwniczych, którymi ochronisz buty przed szkodliwym oddziaływaniami śniegu. W tym przypadku dobrze zapoznaj się z załączoną do obuwia instrukcją, która powinna zawierać wskazówki, w jaki sposób należy dany model obuwia czyścić i pielęgnować.

Po najnowsze modele butów zimowych damskich, męskich, dla dziewczynki i dla chłopca zajrzyj do naszego sklepu butyjana.pl 

Buty zimowe Timberland Euro Rock Heritage L/F 0A2H68
Buty zimowe męskie Timberland Euro Rock Heritage L/F 0A2H68
Buty zimowe Rieker Evolution W0670-20
Buty zimowe damskie Rieker Evolution W0670-20
Buty zimowe chłopięce Columbia Bugaboot Celsius Boot 1945701010
Buty zimowe chłopięce Columbia Bugaboot Celsius Boot 1945701010
Buty zimowe dziewczęce Kappa Floki Tex K 260975K-2116
Buty zimowe dziewczęce Kappa Floki Tex K 260975K-2116
Jakie buty zimowe dla dziewczynki? Przegląd 2023
buty dziecięce UGG

Zima zbliża się wielkimi krokami, co oznacza, że nadszedł czas, aby zadbać o odpowiednią obuwie dla dzieci. Wybierając buty zimowe dla najmłodszych, szczególnie dziewczynki, musimy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak wygoda, izolacja cieplna, trwałość i oczywiście styl. W czytaj....

6 powodów, dlaczego warto kupić śniegowce

Kiedy zima zbliża się wielkimi krokami przychodzi czas na przygotowanie się do chłodniejszych dni i opadów śniegu. Jednym z kluczowych elementów garderoby zimowej są buty. Tym razem kilka słów o śniegowcach. To obuwie specjalnie zaprojektowane, by zapewnić komfort, ochronę i czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *