Przejdź do treści

Jak kupić dobre buty zimowe?

W sezonie zimowym odpowiednio ciepłe i solidne obuwie jest na wagę złota. Poniżej znajdziecie kilka ważnych cech, którymi powinny się wykazać dobre buty zimowe, przynajmniej w stopniu zadowalającym.

Na co zwracać uwagę przy zakupie butów zimowych?

  • ocieplenie cholewki i podeszwy
  • materiał z jakiego wykonana jest wkładka i podeszwa
  • warunki w jakich będą używane
  • grubość podeszwy
  • rodzaj izolacji od podłoża

Izolacja termiczna, czyli ocieplenie cholewki i wkładka to chyba jedne z najważniejszych parametrów, które zagwarantują Ci izolację termiczną i zachowanie odpowiedniej ciepłoty naszych stóp. Dzięki temu nie będziesz marznąć i wychładzać tak szybko swojego organizmu. Stopy są jedyną częścią ciała, która praktycznie cały czas utrzymuje kontakt z podłożem, a to może być różne – śnieg, lód, błoto etc. Dlatego właśnie odpowiednia izolacja cieplna jest tak ważnym parametrem obuwia na sezon zimowy. Ważne jest nie tylko ocieplenie cholewki, ale także i podeszwy. Materiał z jakiego wykonana jest wkładka i podeszwa gwarantuje adekwatną izolację cieplną od podłoża. Tak więc w tej kwestii zwracaj uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest cholewka, wkładka oraz jak skonstruowana jest podeszwa. Bardzo ważne jest, aby dopasować swoje buty do warunków, w jakich będą używane. Jeśli jest to środowisko miejskie, gdzie możesz liczyć na to, że służby miejskie uporają się z zimą i nie będziesz musiał brnąć w zaspach, możesz być nieco mniej wymagający. Jeśli jednak będzie to teren, w którym będziesz mieć kontakt ze śniegiem, wilgocią i lodem non stop, musisz wziąć to pod uwagę. Jedne z modeli, które świetnie sprawdzają się w trudnych warunkach są buty Timberland.

Co chroni buty zimowe przed wilgocią?

  • materiał cholewki
  • membrana GORE-TEX lub jej brak
  • poziom wodoszczelności i nieprzemakalności materiału z jakiego wykonane są buty
  • poziom wodoszczelności butów na łączeniu materiałów

Wodoszczelność i ochrona przed wilgocią to kolejne parametry, nie mniej ważne podczas wyboru obuwia na sezon zimowy. W tym okresie Twoje obuwie narażone jest praktycznie cały czas na kontakt ze śniegiem, wilgocią i wodą. Dlatego tak ważne jest, aby posiadały odpowiednie parametry zapobiegające przedostawaniu się wilgoci i wody do wewnątrz. Czy wiesz, że mokra bawełna, z której wykonane są skarpety wychładza stopy kilkakrotnie szybciej? Po zamoknięciu coś, co ma izolować od źródła zimna i zapewniać ciepło działa dokładnie na odwrót. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby upewnić się, że buty pozostaną suche nawet podczas kontaktu z wodą i śniegiem. Tutaj ważne jest, z czego wykonana jest cholewka – jeśli są to kalosze, to nie ma obaw. Jeśli jednak chcesz ubrać nieco bardziej stylowe buciki, warto zapoznać się z tematem. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo zimowych butów trekkingowych wyposażonych w specjalną membranę zapewniającą nieprzemakalność. Oczywiście w zależności od producenta, każde z tych rozwiązań cechuje mniejsza lub większa skuteczność. Chyba najlepszą z nich jest oryginalna membrana GORE-TEX. Zapytasz, jak działa? Otóż jest to specjalna technologia wykorzystująca strukturę mikroporów membrany, poprzez które wilgoć wydostaje się na zewnątrz, natomiast nie przedostaje się do wewnątrz. Takie rozwiązane zapewnia ochronę przed wodą i wilgocią, dając jednocześnie możliwość oddychania stopom. W tym temacie mają także dość sporo do powiedzenia tacy giganci jak Adidas lub Nike, którzy stosują własne patenty sprawdzające się równie dobrze jak membrana Gore-Tex.

jak chronić buty zimowe przed wilgocią

Czy przyczepność, trakcja i rodzaj bieżnika podeszwy mają znaczenie?

Rodzaj, a właściwe struktura bieżnika, to istotny element, który ma zapewnić Ci dobrą stabilność na śliskim podłożu, a o takie, jak wiemy, w zimie nie trudno. Oprócz klasycznych „traktorków” mamy tutaj również specjalistyczne rozwiązania polegające na umieszczeniu w strategicznych miejscach podeszwy zewnętrznej odpowiednich elementów wykonanych z tworzyw o parametrach zwiększających tarcie. Zarówno rodzaj tworzywa jak i struktura takiego elementu polepsza przyczepność i zapewnia stabilność nawet na bardzo śliskich powierzaniach jak lód czy szron. Jeśli spodziewasz się wykorzystywać nasze buciki w takich właśnie ekstremalnych warunkach, warto wybrać model, w którym zastosowano takie właśnie rozwiązanie.

Czy amortyzacja i komfort mają znaczenie przy wyborze butów zimowych?

To już nie tak istotny parametr, gdyż odpowiada bardziej za nasz komfort niż bezpieczeństwo, jednak gdy pozostałe najważniejsze zostaną już spełnione i na ten warto zwrócić uwagę. Tutaj patrzymy zazwyczaj na rodzaj podeszwy i to, co się w niej znajduje, a właściwie na system amortyzacyjny, jaki został umieszczony w podeszwie naszych butów zimowych. Tutaj rozwiązań jest dość sporo, dla przykładu w butach Nike znajdziemy zapewne system Nike Air, w butach Asics będzie to rozwiązanie oparte na żelowych modułach – Asics Gel, czy też specjalną piankę umieszczoną w podeszwie środkowej.

buty zimowe amortyzacja i komfort

Ile powinny ważyć dobre buty zimowe?

Waga butów zimowych zależy od tego, z czego zostały wykonane. Pomimo najnowszych technologii i patentowania co raz to nowych materiałów przez koncerny obuwnicze zejście poniżej jakiejś rozsądnej masy bez zaniżania powyższych parametrów nie jest łatwe. Jeżeli chcemy kupić solidne i lekkie buty zimowe, spełniające większość ww. parametrów, będziemy musieli sięgnąć po marki specjalizujące się w produkcji profesjonalnego obuwia trekkingowego i zimowego, jednak ceny takich butów zaczynają się od 4 cyfr. W naszym sklepie znajdziecie buty, których waga mieści się w przedziale od 0,9 kg do 1,2 kg (rozmiar 43.) i jest to rozsądny przedział w tej kategorii cenowej.

ile kosztują buty zimowe

Jak czyścić i pielęgnować buty zimowe?

Bardzo ważnym elementem jest pielęgnacja. Sposób pielęgnacji musi być odpowiednio dobrany do materiału, z jakiego wykonana jest cholewka. Szczególną uwagę zwróć na buty wykonane w technologii zapewniającej wodoszczelność, gdyż w tym przypadku jeśli zastosujemy zły sposób pielęgnacji, membrana zapewniająca wodoodporność utraci swoje właściwości. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich kosmetyków obuwniczych, którymi ochronisz buty przed szkodliwym oddziaływaniami śniegu. W tym przypadku dobrze zapoznaj się z załączoną do obuwia instrukcją, która powinna zawierać wskazówki, w jaki sposób należy dany model obuwia czyścić i pielęgnować.

Uniwersalne buty trekkingowe marki Keen – tylko w Butyjana.pl

Nowość w sklepie Butyjana.pl! Kolejny hit od marki Keen. Tym razem marka Keen wypuściła na rynek charakterystyczny model sandałów trekkingowych Keen Uneek Snk. Jest to bardzo niecodzienna propozycja obuwia trekkingowego, która doskonale sprawdzi się również w codziennym użytkowaniu w sezonie czytaj....

Męskie buty sportowe New Balance MS327BF – idealne na wiosnę 2022

Prezentujemy kolejną nowość w sklepie Butyjana! Męskie obuwie sportowe New Balance MS327BF to nasza propozycja dla panów na wiosnę 2022. Męskie buty New Balance w retro stylistyce w niebiesko-granatowym kolorze będą się świetnie prezentować w każdej stylizacji, zarówno tej sportowej czytaj....

Dodaj komentarz