Przejdź do treści

Jak prać kurtkę zimową? Przewodnik krok po kroku

Kiedy sezon zimowy powoli dobiega końca i można w końcu odwiesić na dobre grubą zimową kurtkę, pojawia się pytanie: Jak ją wyprać? Bo to, że wyczyścić trzeba jest bezdyskusyjne. Jeśli odpowiednio nie zajmiesz się kurtką po zakończonym sezonie, najpewniej w kolejnym będziesz potrzebować nowego okrycia. By tego uniknąć zastosuj się do kilku podstawowych zasad.

Jakie kurtki można prać w pralce?

Większość kurtek puchowych

Kurtki z wypełnieniem puchowym to doskonałe izolatory termiczne, ale wymagają odpowiedniej opieki. Większość z nich na szczęście można prać w pralce, warto to jednak sprawdzić na metce jeszcze przed zakupem, by w przypadku konieczności czyszczenia nie rozczarować się niespodziewanie. Czasami może okazać się, że mimo faktu, że kurtka jest puchowa i w teorii można ją wyprać mechanicznie, nie będzie się do tego nadawać ze względu na materiał wierzchni czy np. naturalny kożuch przy kapturze.

Kurtki z wypełnieniem syntetycznym

Podobnie jak kurtki puchowe, te z wypełnieniem syntetycznym można zazwyczaj prać w pralce. W tym przypadku również istotne jest przeczytanie etykiety i postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej czyszczenie mechaniczne jest dozwolone w temperaturze 30-40 stopni i to bardzo ważne, aby się tego trzymać. Zbyt wysoka temperatura może trwale uszkodzić włókna, a tym samym utracić właściwości termiczne i kształt materiału.

Jak wyprać kurtkę: krok po kroku

  1. Sprawdź instrukcję na metce

Przed rozpoczęciem procesu prania zawsze sięgnij po metkę z instrukcjami producenta. To tam znajdziesz informacje o zalecanej temperaturze prania, obrotach wirowania, a także ewentualnych szczególnych zaleceniach dotyczących czyszczenia oraz suszenia.

  1. Usuń z kurtki dodatkowe elementy

Zanim wrzucisz kurtkę do pralki, pamiętaj o zdjęciu wszelkich dodatkowych elementów, takich jak paski czy futrzane obszycia przy kapturze. To prosty krok, który zapobiegnie uszkodzeniu lub przetarciu tych delikatnych detali.

  1. Opróżnij kieszenie i zasuń zamki, zapnij guziki i rzepy

Pozbycie się zawartości kieszeni to nie tylko kwestia higieny, ale również bezpieczeństwa pralki. Zasuń zamki wszystkich kieszeni oraz suwak główny, zapnij guziki i rzepy, aby uniknąć zaczepienia się kurtki o inne ubrania czy elementy pralki.

TIP: Jeśli masz do uprania 2 kurtki z podobnym wypełnieniem i w zbliżonym kolorze bez obaw możesz wyczyścić je razem. Unikaj jednak łączenia w jednym praniu kurtek i ubrań codziennych.

  1. Dodaj piłki do prania

W trakcie prania kurtki puchowej zaleca się dodanie do bębna pralki 3-4 specjalnych piłek do prania. Alternatywą mogą być także piłki do tenisa ziemnego lub piłeczki kauczukowe dostępne np. w sklepach zoologicznych. Działają one jak delikatne „młotki”, pomagając w utrzymaniu puszystości kurtki. Jeśli planujesz wykorzystać piłki do tenisa lub piłeczki dla zwierzaków pamiętaj by je wcześniej sprawdzić, pod kątem puszczania koloru. W tym celu umieść je na kilkanaście minut w misce z gorącą wodą. Jeśli piłki zafarbują wodę nie ryzykuj prania z nimi zwłaszcza jasnej kurtki, która po cyklu może stracić swój pierwotny kolor.

  1. Wybierz odpowiedni środek do prania

Wybór odpowiedniego detergentu to ważny element procesu prania. W przypadku kurtek zimowych, zaleca się stosowanie środków do prania odzieży sportowej lub outdoorowej. Są one delikatne, jednocześnie skutecznie usuwają zabrudzenia i nie niszczą specjalnych właściwości termoizolacyjnych materiałów.

  1. Nie używaj płynu do płukania

Pranie kurtek nie wymaga używania płynu do zmiękczania tkanin. Nie tylko nie spełni on swojej roli, ale też może pozostawić na materiale smugi czy nawet uszkodzić powłokę znajdującą się na kurtce.

  1. Pranie w odpowiedniej temperaturze i obrotach wirowania

Najważniejsze to pamiętać o zachowaniu umiaru. Kurtki zimowe nie wymagają ekstremalnych warunków prania. Jeśli nie znajdziesz szczegółowych wytycznych na metce, wybierz temperaturę w zakresie 30-40 stopni i ogranicz obroty wirowania do 800 obr./min. To zapobiegnie nadmiernemu zużyciu materiałów i utracie właściwości izolacyjnych.

  1. Wyjmij kurtkę od razu po praniu i wytrzep

Po zakończonym cyklu prania, nie zwlekaj z wyjęciem kurtki z pralki. Od razu po wyjęciu delikatnie wytrzep ją, aby wstępnie przywrócić objętość wypełnienia.

  1. Suszenie

Jeśli tylko producent na to pozwala, najlepszym sposobem na suszenie kurtki jest użycie suszarki bębnowej. Dodając do bębna wcześniej wspomniane piłki do prania, kurtka będzie równomiernie suszona, a wypełnienie zachowa swoją puszystość. Ważne, aby temperatura suszenia nie przekraczała zalecanej temperatury prania, tzn., jeśli na metce znajdziesz informację, by prać kurtkę w 40 stopniach, to tej samej temperatury musisz trzymać się w przypadku suszenia.

Jeśli nie masz suszarki bębnowej, kurtkę możesz suszyć tradycyjnie. Pamiętaj jednak, że tutaj liczy się czas i im szybciej uda Ci się całkowicie pozbyć wilgoci, tym lepiej. Powieś kurtkę na wieszaku w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od bezpośredniego źródła ciepła. Nie susz kurtki bezpośrednio na kaloryferze, aby uniknąć jej deformacji, ale nie zaszkodzi, jeśli grzejnik będzie znajdował się w pobliżu.

  1. Zabezpieczenie kurtki na kolejny sezon

Jeśli masz już za sobą proces czyszczenia, kurtka jest znowu czysta i pachnąca, czas na przygotowanie jej do odpowiedniego przechowania. Kluczowe jest przed spakowaniem kurtki sprawdzenie czy jest ona całkowicie sucha. Nawet niewielka ilość wilgoci może wyrządzić nieodwracalne szkody, które wymuszą na Tobie wymianę okrycia. Gdy już upewnisz się, że kurtka jest sucha możesz odwiesić ją na wieszak i użyć specjalnego pokrowca na okrycia wierzchnie, alternatywnie skorzystaj z dużego worka, np. na śmieci. Tak przygotowana kurtka może trafić do szafy i czekać na nowy sezon. Jeśli brakuje Ci przestrzeni w garderobie możesz zmniejszyć ilość potrzebnego dla kurtki miejsca przez wykorzystanie worków próżniowych. Ważne jednak, by w tym przypadku kurtka nie była złożona, bo może z czasem się odkształcić. Po wyssaniu powietrza ułóż kurtkę na płasko na półce albo np. w pojemniku na pościel w łóżku, jeśli nie korzystasz z niego na co dzień.

Pranie kurtki zimowej może wydawać się zadaniem skomplikowanym, ale z odpowiednią wiedzą i uwagą, możesz zadbać o nią w domu. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim dokładne przestrzeganie zaleceń producenta i stosowanie się do prostych zasad prania i suszenia. Jeśli producent jasno zaznacza, że kurtka wymaga czyszczenia na sucho, niestety nie pozostaje nic innego jak oddać ją do specjalistycznej pralni chemicznej. Dzięki temu Twoja ulubiona kurtka będzie służyć nie tylko w tym, ale również w kolejnych sezonach zimowych.

Kurtki damskie
Kurtki damskie
Kurtki męskie
Kurtki męskie

Oryginalne kurtki na każdy sezon znajdziesz w sklepie butyjana.pl

Czy kurtki Columbia są dobre?

Kurtki to jedna z podstawowych części garderoby każdego miłośnika aktywności na świeżym powietrzu. W poszukiwaniu odpowiedniego okrycia wierzchniego często trafiamy na różne marki i modele. Jedną z firm, która od lat cieszy się doskonałą reputacją wśród miłośników sportów outdoorowych, jest czytaj....

Czy kurtki puchowe są ciepłe?

Kupując kurtkę na zimę, każdy kieruje się swoimi indywidualnymi kryteriami. Jednak co do jednego możemy się zgodzić – każdy chce, aby jego kurtka zimowa chroniła przed chłodem. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup kurtki puchowej. Ale jaki czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *