Przejdź do treści

Czy kurtki puchowe są ciepłe?

Kupując kurtkę na zimę, każdy kieruje się swoimi indywidualnymi kryteriami. Jednak co do jednego możemy się zgodzić – każdy chce, aby jego kurtka zimowa chroniła przed chłodem. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup kurtki puchowej. Ale jaki puch wybrać? Czy rzeczywiście jest ciepły? Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego, co chcesz wiedzieć na temat kurtek puchowych.

Pierze, puch naturalny i puch syntetyczny – jaka jest różnica?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, jaka jest różnica między puchem a pierzem, ponieważ niekiedy te pojęcia mogą być mylone. Pierze wykorzystywane w przemyśle to nic innego jak gęsie lub kacze pióra. Natomiast puch to rodzaj puszystego, delikatnego upierzenia, który znajduje się głównie w okolicach brzucha ptaków.

Rys. 8a.pl

To, czy kurtka jest ciepła, nie zależy od ilości puchu, ale od jego sprężystości, którą wyraża się w calach sześciennych na uncję (w skrócie CUI/CUIN). Co to oznacza? Im bardziej sprężysty puch, tym więcej powietrza jest w stanie wyłapać i zatrzymać, a tym samym nie wypuścić ciepła na zewnątrz. Stąd też wrażenie „napompowanych” kurtek. Istnieje również sztuczny odpowiednik puchu naturalnego – puch syntetyczny. Jest to ocieplina, która ma podobne właściwości termiczne do prawdziwego puchu, z tą różnicą, że o wiele lepiej radzi sobie z wilgocią i szybciej schnie.

Czy kurtka puchowa nadaje się w góry?

Kurtka, która nadawałaby się w góry musi spełniać kilka warunków. Powinna być ciepła, lekka i odporna na wilgoć. O ile pierze i puch naturalny z pewnością zapewniają ciepło i skutecznie izolują od zimna, tak gorzej radzą sobie z wilgocią. Kiedy namokną, tracą swoje właściwości termiczne, powodują że kurtka robi się ciężka i wolno schnie. Dlatego wybierając się w miejsce, gdzie występują opady lub duża wilgotność powietrza, warto zdecydować się na kurtkę z puchem syntetycznym. Podobnie do puchu naturalnego skutecznie pomaga zachować ciepło wewnątrz, jest bardzo lekki i znacznie bardziej odporny na przemakanie.

Jak prać kurtki puchowe?

Odpowiednia pielęgnacja kurtek puchowych ma kluczowe znaczenia, ponieważ to od niej zależy, czy posłużą nam długie lata, czy po pierwszym praniu trzeba będzie spisać je na straty. Dlatego pierwszą rzeczą, od jakiej powinno się zacząć czyszczenie kurtki puchowej jest przeczytanie metki i zaleceń producenta. Na ich podstawie będziesz wiedział, w jaki sposób i w jakiej temperaturze prać odzież. Zazwyczaj zalecenia są takie, aby puchowych kurtek nie oddawać do pralni chemicznej, ale prać w pralce ustawiając program do delikatnego prania. Aby mieć pewność, że nie zniszczymy swojej kurtki puchowej, warto zainwestować w specjalnie środki dostosowane do prania kurtek puchowych.

Jak suszyć kurtkę puchową?

Na metce kurtki puchowej producent umieszcza również informację dotyczącą sposobu suszenia. Zazwyczaj odradzane jest korzystanie z suszarki mechanicznej lub suszenie na kaloryferze. Najlepiej umieścić kurtkę puchową w przewiewnym miejscu i przewracać od czasu do czasu, aby zbity puch mógł się roztrzepać.

Kurtki puchowe z certyfikatem RDS – co to znaczy?

Norma RDS (Responsible Down Standard) to sposób na walkę z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt, z których pozyskuje się m.in. pierze i puch. Aby uzyskać certyfikat RDS hodowca oraz producent odzieżowy muszą spełnić szereg wymogów. Sprawdzane są wszelkie etpy pozyskiwania pierza i puchu, od farmy aż po produkt. Na przykład hodowcom zabrania się pozyskiwania surowca od żywych ptaków, nie mogą ich również dokarmiać siłą. Coraz więcej firm decyduje się na produkcję odzieży, spełniających normy RDS, co jednak przekłada się także na wyższą cenę produktu. Dostosowanie hodowli do licznych, wymagających warunków nie jest tanie, więc podnosi ceny produktów ze znaczkiem RDS. Jedną z marek, która z niej korzysta jest Columbia. Na naszej stronie www.butyjana.pl znajdziecie wiele kurtek puchowych z tym eko-certyfikatem.

Jakie damskie buty zimowe warto wybrać w tym sezonie ?

Zima zbliża się coraz większymi krokami, dlatego warto już zacząć myśleć o nowych butach zimowych! A że ostatnio zaroiło się w naszych magazynach od damskich butów na zimę, postanowiliśmy stworzyć dla was krótki przegląd nowości. Wszystkie prezentowane modele i wiele czytaj....

Jak zakonserwować buty po zimie?
konserwacja i czyszczenie butów po zimie

Słoneczko nieśmiało wychodzi zza chmur, dzień staje się coraz dłuższy, pierwsze pąki kwiatów zaczynają się pojawiać na drzewach… A to wszystko możne oznaczać tylko jedno. Wiosna zbliża się wielkimi krokami! W tym czasie pewnie niektórzy właśnie wyciągają lżejsze obuwie lub czytaj....

Dodaj komentarz