Przejdź do treści

Jak rozbić buty? 5 sprawdzonych sposobów

Może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle miałbyś chcieć to zrobić. Powody mogą być różne – od potrzeby rozszerzenia butów, które są odrobinę za ciasne, po pragnienie stworzenia stylowego efektu postarzania obuwia. Bez względu na cel, ważne jest, aby wiedzieć, jak to zrobić bezpiecznie i skutecznie. W tym artykule przedstawimy Ci 5 sprawdzonych sposobów, które pomogą osiągnąć zamierzony efekt. Pamiętaj, że jeśli buty są wyraźnie za małe warto po prostu wymienić je na rozmiar większe. Wielu producentów oferuje obuwie w przedziale już od 0,5 lub nawet 1/3 dlatego dobór idealnego rozmiaru nie powinien być problemem. Sprawdź rozmiarówki poszczególnych producentów w tabelach rozmiarów.

 1. Metoda młotkowa

Jednym ze sposobów na rozpulchnienie butów jest użycie młotka. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić obuwia. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Włóż do buta zgrubienie, na przykład rolkę z gazet lub specjalne drewniane wkładki do rozciągania obuwia, w miejscu, które chcesz rozbić.
 • Delikatnie uderzaj młotkiem w obszar, który chcesz poszerzyć. Pamiętaj, że lepiej dodać trochę siły stopniowo niż zbyt mocno od razu.
 1. Metoda zamrażania

Zamrażanie butów może pomóc w rozszerzeniu ich materiału. Oto jak to zrobić:

 • Napełnij worek strunowy plastikowymi torebkami lub balonami z wodą.
 • Umieść worek wewnątrz buta w miejscu, które chcesz rozbić.
 • Umieść buty w plastikowej torbie i włóż je do zamrażalnika na całą noc.
 • Poczekaj, aż woda zamieni się w lód i rozciągnie materiał buta.
 1. Metoda ciepła i wilgoci

Ta metoda jest bardziej delikatna i polega na wykorzystaniu ciepła i wilgoci do rozluźnienia materiału buta:

 • Załóż grube skarpety.
 • Włóż do butów wilgotne gazety, tak aby wypełniły całą przestrzeń.
 • Użyj suszarki do włosów, aby podgrzać buty przez około 20-30 sekund.
 • Gdy materiał stanie się gorący i miękki, zdejmij buty i nosić je przez jakiś czas, aby dopasować się do kształtu stopy.
 1. Metoda alkoholowa

Alkohol może pomóc w rozluźnieniu materiału butów. Postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Wypełnij spray z atomizerem 90% alkoholem izopropylowym.
 • Rozpyl alkohol równomiernie wewnątrz butów.
 • Załóż grube skarpety i buty, chodź w nich, aby alkohol mógł rozluźnić materiał.
 1. Metoda rozciągania

Istnieją specjalne narzędzia do rozciągania butów, które mogą pomóc w dopasowaniu ich do kształtu stopy. Są to często drewniane konstrukcje w kształcie stopy, które można rozszerzać za pomocą pokrętła lub śruby.

Jak to zrobić?

 • Umieść narzędzie do rozciągania wewnątrz buta.
 • Stopniowo zwiększaj nacisk, aż osiągniesz pożądany efekt.

Rozbijanie butów może być przydatnym zabiegiem w wielu sytuacjach. Niezależnie od wybranej metody, ważne jest, aby działać ostrożnie i stopniowo, aby uniknąć uszkodzenia obuwia. Pamiętaj również, że nie wszystkie materiały butów reagują tak samo na te metody, więc zawsze warto przetestować je na mało widocznym obszarze przed rozpoczęciem procesu. Teraz możesz spróbować jednej z opisanych metod, aby dostosować nowe buty do swoich potrzeb. Niezależnie od tego, czy chodzi o rozszerzenie butów, czy też dodanie im wyjątkowego efektu postarzania, pamiętaj o delikatności i cierpliwości. Powodzenia!

Jeśli zamiast rozbicia butów postanowisz postawić na nową parę zajrzyj do naszego sklepu butyjana.pl

Jak rozchodzić martensy? Sprawdzone metody na rozbicie butów Dr. Martens

Zanim zakupisz parę legendarnych butów Dr. Martens, dobrze jest przygotować się do tematu pod względem merytorycznym, bo nie ma co się łudzić. Pierwsze chwile spędzone w martensach nie będą należały do najmilej wspominanych. Najprawdopodobniej nie obejdzie się bez ofiar po czytaj....

Jak szybko wysuszyć buty?
sneakersy skechers

Woda, deszcz, śnieg – czasami warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć, a nasze ulubione buty narażone są na działanie wilgoci. Nie ma nic gorszego niż poczucie mokrych stóp i obawa o kondycję naszego obuwia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *