Przejdź do treści

Jak ubrać się do biegania? Praktyczne porady

Jak właściwie ubrać się na trening? To z jednej strony proste pytanie, a jednak takie, na które nie każdy zna szybką i prostą odpowiedź. Postaram się dać Wam kilka wskazówek, o czym myśleć i na co zwrócić uwagę, gdy komponujecie swój strój na trening czy zawody.

Ubrania do biegania – od czego zacząć?

Przede wszystkim wybierajmy materiały techniczne, unikamy bawełny i dbamy nie tylko o techniczną koszulkę i spodenki, ale i o dobre skarpety. W założonych ciuchach musimy czuć się komfortowo i pewnie. Należy zwrócić uwagę na wybór rzeczy z miękkimi szwami, szczególnie w miejscach narażonych na otarcia. Kluczowy może okazać się wybór właściwej bielizny biegowej, zarówno wśród Pań jak i Panów. Rozwinięcie tego tematu w dalszej części artykułu. Gdy mamy ciepłe dni, bezchmurne niebo i bezwietrzne warunki, właściwe ubranie się nie stanowi dużego wyzwania logistycznego. Zakładamy t-shirt, spodenki i ruszamy w trasę. Tutaj wybór odpowiedniego stroju to kwestia naszego komfortu w czasie aktywności fizycznej. Trudniejsza jest kwestia, gdy pogoda nas nie rozpieszcza, jest zimno, lub odwrotnie, mamy falę upałów. Przede wszystkim zawsze należy wybrać ubrania z materiałów technicznych, zwrócić uwagę na ich właściwości i wygodę noszenia. Trzeba również samemu stwierdzić jakiego komfortu termicznego poszukujemy, czyli prościej mówiąc, czy należymy do zmarzluchów czy raczej chcemy biec wręcz maksymalnie rozebrani. Zawsze przy wybieraniu ubrań na trening należy kierować się swoją termiką, jaką mamy w czasie ruchu. Nie ma być nam ciepło i komfortowo w domu przed biegiem, a dopiero na trasie. Bardzo częstym błędem jest ubranie na siebie zbyt dużej ilości warstw. Najprawdopodobniej spowoduje to powolne przegrzanie, nadmierne pocenie się, a w konsekwencji rozebranie się i wystawienie mokrego nagrzanego ciała na zimny wiatr, którego tak baliśmy się na samym początku. Znacznie lepszą metodą jest ubranie się w taki sposób, aby na początku było nam zimno, a dopiero w późniejszej fazie zrobiło się już bardziej komfortowo. Im zimniej tym ubraniowa logistyka zwiększa swoją trudność i tak naprawdę musimy to zrobić trochę metodą prób i błędów, aż dojdziemy do sprawdzonego sposobu i nauczymy się dobrze dobierać ubrania.

Koszulki do biegania – jakie wybrać?

Na rynku możemy znaleźć setki koszulek do biegania dla kobiet i mężczyzn. Przede wszystkim różnić się one mogą gęstością splotu, krojem i właściwościami technicznymi. Co do gęstości splotu, tutaj trudno o pisemną poradę, każdy musi dobrać coś odpowiedniego do utrzymania swojego komfortu termicznego w danych warunkach. Należy jedynie zwrócić na to uwagę, że faktycznie są takie opcje i nie każda koszulka będzie pod tym względem taka sama. Różne materiały mają również różne właściwości techniczne. Istnieją tkaniny, które będą szybciej schły i odprowadzały pot niż inne. O ile gdy mamy ciepły, słoneczny dzień, koszulka, która niekoniecznie szybko schnie nie stanowi problemu, tak gdy pojawi się obniżenie temperatury i wiatr może ona stać się problemem. Mokra koszulka na wietrze potrafi sprawić bardzo szybkie obniżenie naszej temperatury. Dokładnie taką właściwość możemy wykorzystać na naszą korzyść, gdy biegamy w upale i każde sposoby na ochłodę są mile widziane. Natomiast w pozostałych przypadkach należy już mocniej zastanowić się nad doborem ubioru. Na rynku znajdziemy klasyczne “śliskie” poliestrowe koszulki bez żadnej perforacji, jak również takie o strukturze “siateczki” gęstszej lub mniejszej. Są również tkaniny, które na pierwszy rzut oka nie są bardzo techniczne, ale wykonane w taki sposób, że zapewniają np. szybkie wysychanie podczas biegu i dobrze sprawdzają się w niższych temperaturach. Można, znaleźć również koszulki z różnymi sferami, np. z siateczką na plecach czy pod pachami a gęstszym splotem na przodzie. Podobnie to co napisane zostało już wyżej o koszulkach możemy odnieść do biegowych technicznych bluz. Przy wyborze drugiej warstwy naszego ubioru, kierujemy się podobnymi cechami jak przy koszulce. Tutaj jednak bardzo ważne będzie odpowiednie połączenie koszulki i bluzy. Zawsze staramy się zestawić pod bluzę taką koszulkę, która najlepiej odprowadza pot i najszybciej wysycha z całej biegowej garderoby. Zwieńczeniem “górnej” części ubioru są biegowe kurtki. Najczęściej są one bardzo cienkie i lekkie, ich zadanie nie polega na ogrzewaniu, a utrzymywaniu ciepła, które sami produkujemy. 

Legginsy i spodenki do biegania – na co zwrócić uwagę?

Tutaj podobnie jak z koszulkami, wybieramy techniczne materiały. Myślę, że wybór odzieży od pasa w dół jest już trochę mniej skomplikowanym problemem jak górna część. Ciekawa może za to okazać się tutaj różnorodność tego, co znajdziemy na rynku. Znajdziemy biegowe legginsy, zarówno dla Pań i Panów czy krótkie spodenki – lekkie i minimalistyczne jak i takie z dużą ilością schowków i kieszeni. W zimne dni możemy wybrać długie legginsy i np. zestawić je z krótkimi spodenkami na wierzch lub wybrać długie techniczne spodnie. Najważniejsze wybrać coś, w czym będziemy się czuć pewnie i komfortowo. Unikamy oczywiście bawełnianego dresu, który tylko na początku może wydawać się fajnym i wygodnym rozwiązaniem. 

Skarpety do biegania – czy naprawdę mają znaczenie?

No właśnie, stopy. Skarpety to również bardzo ważna rzecz w ubiorze każdej biegaczki i biegacza. Szukamy takich, które są zalecane przez producentów jako biegowe. Muszą przede wszystkim dobrze odprowadzać pot, szybko wysychać i chronić nasze stopy przed otarciami. Szczególnie jest to ważne na długich dystansach, gdzie możemy używać wtedy skarpet grubszych i lepiej chroniących. Podobnie jak inne części garderoby, skarpety również mogą mieć różne strefy – grubsze w miejscach podatnych na otarcia i cieńsze na podbiciu.

Bieganie w czapce czy bez? Oto jest pytanie!

Osobiście nie wyobrażam sobie biegania bez czapki. Gdy jest upał, chroni nas przed słońcem i blokuje pot spływający z czoła na oczy. Gdy jest zimno chroni nasze uszy i zatoki przed zimnem i wiatrem. W lecie powinniśmy postawić na lekkie czapki z daszkiem. Można używać nawet klasyczny trucker, który tak naprawdę składa się w połowie z siatki, co pomaga w dobrej wentylacji. Dla tych co szukają czegoś stricte biegowego, znajdziemy ultra lekkie techniczne czapeczki, często takie, które możemy łatwo zwinąć i schować do plecaka czy kieszeni. Gdy temperatura spada do użycia wkraczają opaski, które nawet w zimie mogą dla osób z dobrą termiką pomóc w odpowiedni sposób ją regulować. No i na koniec to już zimowe czapki biegowe, które podobnie jak reszta naszej garderoby nie powinny być np. z bawełny a szukamy lekkich technicznych materiałów, które zapewniają większy komfort użytkowania w trudnych warunkach.

Ale czy to wszystko?

Nie! Jeszcze mamy kilka pozycji, które możemy podzielić ze względu na płeć.

Ubrania do biegania dla kobiet

Zacznijmy od koszulek. Kroje koszulek dla Pań, to już prawdziwa kopalnia kształtów i możliwości. Sam jako mężczyzna ubolewam, że pod tym kątem Panowie są traktowani przez producentów dużo gorzej! Damskie techniczne t-shirty znajdziemy z rękawami krótszymi i dłuższymi, bezrękawniki zakrywające plecy jak i mocno je odsłaniające. Właściwie istnieje możliwość dokładnego dobrania kroju pod własne oczekiwania i możliwości Panie muszą połączyć również dobór koszulki z odpowiednim stanikiem biegowym, który zapewni komfort w czasie pokonywania kolejnych kilometrów. Można te dwie rzeczy połączyć osobno lub możemy znaleźć topy, które łączą w sobie od razu te dwie rzeczy. Wybór bielizny biegowej jest bardzo ważny, gdyż jest to pierwsza warstwa chroniąca przed otarciami i musi ona cechować się wysokimi właściwościami oddychającymi.

Ubrania do biegania dla mężczyzn

Panowie co prawda nie używają już pod koszulką dodatkowej bielizny w postaci biegowych staników, ale czy to oznacza, że nie narażają swoich sutków na otarcia? No właśnie! Dlatego dobór odpowiedniej koszulki, która nie powoduje otarć jest tak ważny. Na pewno koszulki obcisłe i mocno przylegające takich otarć będą powodowały mniej, ale nie każdy facet w takiej koszulce chce biegać. Dlatego można szukać koszulek, które po prostu sprawdzają się w naszym użytkowaniu lub nie przejmować się tematem i zastosować plaster, który pomoże zwalczyć opisywany problem w sposób mechaniczny. Kolejną sprawą jest odpowiedni wybór dolnej części bielizny. Tutaj podobnie jak z koszulkami, obcisłe biegowe legginsy będą dawały największy komfort, jednak nie każdemu one odpowiadają. Wtedy pozostają klasyczne luźne spodenki, jednak jest grupa biegaczy, którzy cierpią z powodu otarć przy użyciu luźnych spodenek. Z odsieczą przychodzą wtedy takie opcja jak spodenki 2w1, czyli takie z wbudowanymi cienkimi legginsami lub ubranie pod spodenki osobno dodatkowych bardzo cienkich długich biegowych bokserek. Jak widać, nie ma problemu, którego nie da rady rozwiązać!

Autor: Kamil Kardach

Gdzie kupić buty do biegania w Rzeszowie?
buty do biegania asics

Mieszkasz w Rzeszowie lub w okolicach i zastanawiasz się, gdzie mógłbyś kupić buty do biegania? Szukasz sklepu, w którym miałbyś biegówki do wyboru, do koloru? Miejsca, w którym można przymierzyć, a nawet dobrać idealne buty do treningu biegowego, które będą czytaj....

Buty do biegania ASICS Trabuco max – recenzja Darek Świerad

ASICS TRABUCO MAX to według mnie najbardziej uniwersalne buty, z jakimi miałem do czynienia. Testuję je od lutego i mają za sobą naprawdę sporo kilometrów. Testy zaczynałem w warunkach typowo zimowych, a skończyłem na ciepłych dniach maja. Cholewka i wiązanie czytaj....

Dodaj komentarz