Przejdź do treści

Q&A Buty – o co pytacie najczęściej?

Zakup butów może okazać się trudniejszy niż Ci się wydaje, jeśli napotkasz przy tej okazji oznaczenia i skróty, które nie są do końca jasne. Nie przejmuj się – nie tylko dla Ciebie! Poniżej znajdziesz serię pytań, które często nasuwają się klientom podczas wyboru i zakupu obuwia – mamy nadzieję że poniższe odpowiedzi będą pomocne i bez trudu wybierzesz buty idealne dla Ciebie.

Co to znaczy WMNS?

Jest to skrót od angielskiego słowa „Womens”, czyli „damskie” i jeśli pojawia się w nazwie obuwia oznacza, że dany model pochodzi z kolekcji damskiej, a co istotniejsze, dostępny jest w rozmiarówce damskiej. Poniżej przykładowy model z kolekcji Nike WMNS.

Jest to o tyle istotne, że buty damskie w rozmiarze 39 będą mieć inną długość wkładki, niż ten sam numer w modelu męskim – warto zwrócić na to uwagę i wybierając buty dla siebie zmierzyć długość wkładki i porównać z tabelą rozmiarów. Niekiedy nawet w ramach jednej marki mogą pojawić się różnice w rozmiarach, wynikające chociażby z fasonu buta.

Co to znaczy GS w butach?

GS jest skrótem od angielskiego słowa „Grade School” i jeśli napotkasz to oznaczenie w nazwie butów oznacza to, że są pochodzą one z kolekcji młodzieżowej/juniorskiej. Jest to inna rozmiarówka niż rozmiarówka damska czy męska, i co ciekawe – modele te są zazwyczaj nieco tańsze od wersji „dorosłej”. Poniżej zdjęcie etykiety z kolekcji Nike GS.

Jeśli więc model i długość wkładki Ci odpowiadają, możesz bez problemu wybrać wersję GS i zapłacić za ulubiony model nieco mniej.

Non-marking, co to znaczy?

Non-marking jest oznaczeniem typu podeszwy, która nie brudzi podłoża, tj. nie pozostawia śladów na podłodze. Wykonana jest ze specjalnego tworzywa, które stosowane jest zazwyczaj w obuwiu do sportów halowych, gdzie taka właściwość podeszwy ma duże znaczenie. Poniżej kolekcja adidas Performance z podeszwą oznaczoną atestem Non-marking.

Made in Myanmar, co to znaczy?

Tajemniczo brzmiący zwrot „Made in Myanmar” oznacza ni mniej ni więcej niż: „Wyprodukowane w Myanmarze”. Być może pytanie to pojawia się z uwagi na dość egzotyczną nazwę „Myanmar”. Otóż Myanmar to nowa nazwa Birmy, która została przemianowana w 1989 roku. Mimo upływu ponad 30 lat, nadal więcej mówi nam nazwa „Birma” dlatego tutaj upatrujemy się wytypowania tego pytania.

Made in PRC, co to znaczy?

Sam skrót PRC oznacza „People’s Republic of China”, czyli po prostu Chińska Republika Ludowa (ChRL). Wyprodukowane w PRC „Made in PRC” oznacza więc nic innego jak wyprodukowane w Chinach – Made in China. Mimo, że znacznie częściej spotkasz oznaczenie „Made in China”, w niektórych przypadkach możesz natknąć się też na skrót „PRC”, które jak wspomnieliśmy oznaczają to samo.

Co oznacza skrót TF w butach do piłki nożnej?

TF to skrót od słowa „turfy„, czyli buty piłkarskie przeznaczone do gry na sztucznej nawierzchni, potocznie nazywane w naszym kraju jako „buty na Orlik”. Na zdjęciu poniżej etykieta z pudełka turf z kolekcji Nike Superfly.

Nike SB, co to znaczy?

SB jest to skrót od angielskiego słowa „skateboard” czyli deskorolka. Jest to oznaczenie w obuwiu z kolekcji „Nike Skateborad”, czyli butów przeznaczonych dla fanów jazdy na desce. Buty te zazwyczaj charakteryzują się określonymi cechami, dzięki którym idealnie nadają się do uprawiania skateboardingu.

Buty lifestyle, co to znaczy?

Buty lifestylowe to obuwie, które nosisz na co dzień. Mają luźny, sportowy design, ale nie są przeznaczone do uprawiania konkretnego sportu. Pod tym pojęciem znajdziesz sneakersy, glany czy trampki.

Jak rozbić buty? 5 sprawdzonych sposobów

Może zastanawiasz się, dlaczego w ogóle miałbyś chcieć to zrobić. Powody mogą być różne – od potrzeby rozszerzenia butów, które są odrobinę za ciasne, po pragnienie stworzenia stylowego efektu postarzania obuwia. Bez względu na cel, ważne jest, aby wiedzieć, jak czytaj....

Jak szybko wysuszyć buty?
sneakersy skechers

Woda, deszcz, śnieg – czasami warunki atmosferyczne potrafią zaskoczyć, a nasze ulubione buty narażone są na działanie wilgoci. Nie ma nic gorszego niż poczucie mokrych stóp i obawa o kondycję naszego obuwia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które pomogą czytaj....

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *