Przejdź do treści
Strona główna » Jak przechowywać buty?

Jak przechowywać buty?

Właściwe przechowywanie butów jest niezwykle ważne dla ich trwałości i wyglądu. Jeśli robisz to prawidłowo, nie tylko przedłużasz żywotność obuwia, ale także ułatwiasz sobie codzienne wybieranie odpowiedniej pary. Poznaj skuteczne strategie przechowywania butów i praktyczne triki organizacyjne, które pomogą Ci dobrze zorganizować swoją kolekcję.

Zrób przegląd i podziel buty na grupy

Pierwszym krokiem do zorganizowanego przechowywania butów, zaraz po sprawdzeniu czy wszystkie pary jakie masz w szafie nadają się do dalszego użytkowania, jest podział ich ze względu na sezony oraz właścicieli. Odróżnij buty damskie od męskich i buty dziecięce, a także te przeznaczone na różne pory roku. Ten system ułatwia szybkie odnajdywanie odpowiednich butów w zależności od aktualnych potrzeb. Obuwie zimowe w sezonie letnim nie będzie Ci potrzebne, dlatego nie ma potrzeby przechowywanie go w szafce na buty w przedpokoju. Znacznie lepiej będzie, jeśli odpowiednio je zabezpieczysz i odłożysz w miejsce, gdzie nie będą przeszkadzać. Podobnie z butami, z których wyrosły Twoje dzieci. Nie ma sensu ich nadal przechowywać, bo zabierają tylko cenne miejsce. Znaczenie lepszym pomysłem jest je oddać lub sprzedać, jeśli są w dobrym stanie.

Wyczyść i zabezpiecz impregnatem

Gdy podejmiesz już decyzję, które buty z Tobą zostają, a które zyskają drugie życie, czas na odpowiednie przygotowanie butów sezonowych do spakowania.

Na początek konieczne jest dokładne ich wyczyszczenie. Usuń zanieczyszczenia i kurz z podeszwy oraz cholewki, koniecznie pozbądź się wilgoci. Dobrym nawykiem jest też użycie sprayu, który niweluje nieprzyjemny zapach we wnętrzu buta.  Następnie zabezpiecz powierzchnię odpowiednim impregnatem. To szczególnie istotne dla obuwia skórzanego, które jest bardziej podatne na uszkodzenia. Gdy nie używasz butów przez kilka miesięcy takie działanie sprawi, że będą one w znacznie lepszej kondycji, kiedy wróci na nie pora. Dokładne wyczyszczenie i odpowiednie zaimpregnowanie po sezonie będzie też dużo bardziej efektywne, niż np. próba usunięcia plam z soli za kilka miesięcy. Plusem jest też fakt, że odpowiednio przygotowane do przechowywania buty będą od razu gotowe do założenia, gdzie zajdzie potrzeba.

Zadbaj o kształt buta

Aby zachować odpowiedni kształt butów, wypełnij ich wnętrze prawidłami lub zmiętymi gazetami. W przypadku gazet możesz dodatkowo spryskać je delikatnym zapachem do wnętrz lub skropić olejkami eterycznymi, aby buty zachowały świeży aromat. Pamiętaj tylko, by gazeta przed włożeniem do buta była całkowicie sucha. Nawet niewielka ilość wilgoci może zdziałać sporo szkód, zwłaszcza gdy wentylacja jest ograniczona.

Wykorzystaj oryginalne pudełka lub organizery

Jeśli masz oryginalne pudełka do butów, spakuj w nie obuwie. Jeśli nie, skorzystaj z organizerów. Wersje wiszące są idealne do przechowywania w szafie, oszczędzając jednocześnie przestrzeń. Nie tylko utrzymają buty w porządku, ale także ułatwią dostęp do kilku par na raz. Wystarczy zamontować je na drzwiach szafy lub zawiesić na drążku, a organizacja kolekcji butów będzie znacznie łatwiejsza.

Zaaranżuj przestrzeń pod łóżkiem

Jeśli w szafce na buty w przedpokoju albo garderobie brakuje Ci miejsca, wykorzystaj przestrzeń pod łóżkiem w sypialni. Spakuj buty w większe pudełka i wsuń pod łóżko, gdzie nie będą widoczne.

Opisuj nieprzezroczyste opakowania

W sytuacji, gdy korzystasz z nieprzezroczystych opakowań, dużym ułatwieniem będzie opisanie ich, aby szybko odnaleźć poszukiwane pary. Możesz używać etykiet, rysunków lub opisów, które ułatwią identyfikację zawartości, bez potrzeby otwierania każdego z pudełek.

Praktyczny trick na oszczędność miejsca: Jeśli masz dużo butów, a miejsce zaczyna być problemem, niewielkie klapki lub sandały umieść we wnętrzu cholewki wysokich kozaków. To nie tylko oszczędza miejsce, ale także pomaga utrzymać porządek.

Czego unikać przechowując buty?

  • Nie chowaj brudnych butów: Unikaj przechowywania brudnych butów, ponieważ brud może się utrwalić, utrudniając późniejsze czyszczenie. Plamy, które na bieżąco możesz usunąć bez większego wysiłku, po kilku miesiącach mogą okazać się trwałe.
  • Nie pakuj mokrych butów: Buty powinny być całkowicie suche przed spakowaniem, aby uniknąć rozwoju pleśni i nieprzyjemnego zapachu. Zawsze po ich wyczyszczeniu upewnij się czy są całkowicie suche. Pamiętaj jednak o tym, że butów nie wolno suszyć przy bezpośrednich źródłach ciepła jak kaloryfer czy termowentylator. Mokre czy nawet wilgotne buty pozostaw do wyschnięcia w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
  • Nie przechowuj butów jedne na drugich bez odpowiednich opakowań: Sztywne opakowania pomagają utrzymać kształt cholewek, chroniąc buty przed deformacją. Tylko w sytuacji, gdy spakujesz je do sztywnych pudełek możesz ułożyć je na sobie.
  • Unikaj mieszania ostrych obcasów z innymi butami: Nie przechowuj szpilek i innych butów razem, aby ostry obcas nie uszkodził delikatniejszych materiałów.
  • Unikaj szczelnych opakowań: Dostęp powietrza jest kluczowy dla utrzymania prawidłowej cyrkulacji powietrza, co zapobiega powstawaniu wilgoci, pleśni i nieprzyjemnych zapachów.

Podsumowując, odpowiednie przechowywanie butów to kluczowy element utrzymania ich w dobrej kondycji. Zastosowanie się do powyższych wskazówek pomoże utrzymać porządek w garderobie, przedłuży żywotność obuwia i ułatwi codzienne wybieranie modeli odpowiednich do stylizacji.

Po najnowsze kolekcje butów zajrzyj na butyjana.pl

Po co impregnować buty i jak to zrobić prawidłowo?

Impregnacja obuwia to kluczowy proces, który warto wykonać, by utrzymać buty w jak najlepszym stanie i przedłużyć ich żywotność. Jest to szczególnie ważne w przypadku butów codziennego użytku, sportowych, trekkingowych i innych, które narażone są na działanie wilgoci, brudu oraz czytaj....

Jak wyczyścić białe buty?
sneakersy new balance

Białe buty to ostatnio must have każdej garderoby. Pasują do wszystkiego, bo można je zestawić z nawet najbardziej ekstrawaganckimi stylizacjami. Niestety, utrzymanie ich w nienagannym stanie może być wyzwaniem, zwłaszcza w naszym klimacie, kiedy pogoda potrafi czasem zaskoczyć. W tym czytaj....

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments