Przejdź do treści
Strona główna » Jak sprawdzić, czy buty są ze skóry?

Jak sprawdzić, czy buty są ze skóry?

Jak sprawdzić czy buty są ze skóry

Kupując obuwie kierujesz się wieloma kryteriami, jednak w czołówce na pewno jest jakość, która niejednokrotnie w tej branży utożsamiana jest z wykonaniem ze skóry. I w tym momencie pojawia się pytanie: Jak rozróżnić tą naturalną od tej ekologicznej? Czytaj dalej, a poznasz na nie odpowiedź.

Jak samodzielnie przeprowadzić śledztwo mające naprowadzić nabywcę nowej pary butów na oryginalność materiału, z którego zostały one wykonane? Jest kilka rzeczy, które zdradzą, czy buty są z prawdziwej skóry czy jedynie ją udają.

Jakie oznaczenia mają buty ze skóry?

Pierwszy trop, który musisz sprawdzić, to oznaczenia na metce. Buty wykonane ze skóry naturalnej mają charakterystyczny piktogram w formie tzw. błamu. Możliwe, że producent opisał skórę w formie pisemnej, wówczas szukaj na metce następujących terminów: genuine, real lub pure leather czy legitimo cuero. Twoją czujność powinno wzbudzić hasło manmade leather odnoszące się do skóry syntetycznej. To nie koniec, metka powinna także uwzględniać, które elementy buta zostały wykonane ze skóry np. cholewka, wnętrze czy wkładka.

oznaczenia na skórzanych butach

Buty ze skóry poznasz po zapachu i dotyku

Skóra ma swój niepowtarzalny zapach, którego nie da się podrobić. Choć może wydawać się to dziwne, powąchanie butów jest sprawdzonym trickiem naprowadzającym na materiał ich wykonania. Kolejnym badaniem, którym warto je poddać przy użyciu własnych zmysłów jest dotyk. Naturalna skóra jest ciężka, przyjemna i miękka. Wyróżnia ją także swoista sztywność, a także struktura – może być niejednolita i jest naciągnięta przy szwach, kiedy eko-skóra wygląda jednakowo na całej powierzchni. Dodatkowo można na niej zobaczyć charakterystyczne pory. Miej również na uwadze, że syntetyczne materiały wyglądają jak tkanina nałożona na dzianinę, co widać na jej brzegu. Z naturalnej skóry nie wystają żadne nitki, za to na jej wewnętrznej stronie możesz dostrzec ślady po sierści.

jak sprawdzić czy buty są ze skóry

Buty ze skóry – jak je poznać?

Prawdziwą skórę można poznać także po zachowaniu, dlatego możesz wykonać kilka prostych eksperymentów. Np. nanieś parę kropel wody na jej powierzchnię i zobacz, jak zachowuje się materiał. Ten naturalny powinien je wchłonąć, jednocześnie powinny zostać na nim ślady, które znikną po wyschnięciu. Z kolei skóra syntetyczna nie przepuści cieczy.

buty ze skóry mają charakterystyczny zapach

I oczywiście naturalna skóra ma swoją cenę. Jest materiałem szlachetnym, a to niesie za sobą pewne koszty. Jeśli zatem skórzane buty wydają Ci się podejrzanie tanie, możesz mieć do czynienia z podróbką.

buty ze skóry po czym poznać

jak poznać czy buty są ze skóry

Wiele modeli butów ze skóry naturalnej znajdziesz w naszym sklepie butyjana.pl

Jakie jest oznaczenie skóry ekologicznej na butach?
jaki symbol ma skóra ekologiczna

Skóra ekologiczna czy naturalna? Oto jest pytanie. Wybór idealnej pary butów może być niemałym problemem. Muszą one nie tylko odpowiadać naszym oczekiwaniom pod względem wyglądu i wygody. Niebagatelne znaczenie będzie tu miało także ich wykonanie. Jednym z pierwszych etapów jest czytaj....

Jak zabezpieczyć buty przed wodą?
jak zabezpieczyć buty przed przemoknięciem

Deszcz może zaskoczyć Cię w każdej chwili, bez względu na porę roku. Żeby temu zapobiec, można by chodzić w gumowych kaloszach cały rok, ale, szczerze, kto by się na to zdecydował? Na deszcze nie masz wpływu, ale możesz być sprytniejszy czytaj....