Jakie jest oznaczenie skóry ekologicznej na butach?

jaki symbol ma skóra ekologiczna

Skóra ekologiczna czy naturalna? Oto jest pytanie. Wybór idealnej pary butów może być niemałym problemem. Muszą one nie tylko odpowiadać naszym oczekiwaniom pod względem wyglądu i wygody. Niebagatelne znaczenie będzie tu miało także ich wykonanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybór materiału, z którego zrobione będą buty. Wśród wielu opcji jedną z popularniejszych jest skóra ekologiczna. Jak ją rozpoznać? Jakie jest oznaczenie skóry ekologicznej na butach? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Zobacz: Stopy dźwignią ciała – jak dobrać buty do biegania?

Skóra ekologiczna – jak poznać buty ze skóry ekologicznej?

Decydując się na zakup butów należy zwrócić uwagę nie tylko na to, czy są wygodne i jak prezentują się na nodze, ale i na to, z czego zostały wykonane. Będzie to szczególnie ważne, gdy zależy Ci na produktach stworzonych z materiałów nieodzwierzęcych. Jak rozpoznać, czy obuwie zostało na pewno zrobione ze skóry ekologicznej? Świadczyć będą o tym nie tylko wygląd, zapach i właściwości, ale przede wszystkim charakterystyczne oznaczenia.

oznaczenia na butach ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna – symbol na metce obuwia

Jak wygląda oznaczenie skóry ekologicznej na butach? O użyciu tego materiału do produkcji danej pary obuwia świadczy charakterystyczny znaczek – romb. Jest on umieszczony albo na metce, albo małej naklejce przyklejanej wewnątrz buta lub na jego podeszwie. Może pojawić się pod postacią nadruku na wewnętrznej części cholewki bądź spodniej części języka buta. Romb informuje o tym, że obuwie zostało – w całości lub jedynie w części wskazanej na rozpisce – wykonane z materiału syntetycznego, np. tego potocznie zwanego skórą ekologiczną.

jaki symbol ma skóra ekologiczna

Skóra ekologiczna – oznaczenia i informacje

Informacje zawarte na naklejce bądź metce podzielone są na dwie grupy. Symbole pierwszej z nich wskazują część buta – warstwę wierzchnią, wewnętrzną (podszewka i wyściełanie) i podeszwę. Druga grupa znaków informuje o materiale, z którego dana część obuwia została wykonana – skóry naturalnej, skóry powlekanej, materiału tekstylnego, materiału syntetycznego. Dla przykładu – cholewka butów ze zdjęcia wyprodukowana została ze skóry naturalnej i powlekanej, wyściółka z materiału tekstylnego, a podeszwa z syntetyku.

Zobacz: Jak możesz sprawdzić, czy Twoje Vansy są oryginalne?

Skóra ekologiczna zaliczana jest do ostatniej z kategorii. Przyporządkowany jest jej właśnie symbol rombu. Może ona stanowić główny materiał wierzchni, z którego uszyto buty, albo być jedynie wstawką. Cienka warstwa skóry ekologicznej może być użyta także jako wyściółka wnętrza. Jeśli romb na rozpisce przyporządkowany jest podeszwie, oznacza, że została ona wyprodukowana z tworzywa syntetycznego, jak guma czy kauczuk.

obuwie ze skóry ekologicznej

Skóra ekologiczna – zalety

Obuwie wykonane z materiału syntetycznego – w tym skóry ekologicznej – jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich szukających alternatywy dla skóry naturalnej. Buty wyprodukowane z syntetyku są przede wszystkim tańsze i odczuwalnie lżejsze. Ponadto do złudzenia przypominają te ze skóry zwierzęcej. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji tego typu butów – wystarczy do tego jedynie ich przecieranie wilgotną szmatką bądź z delikatnym środkiem czyszczącym.

Skóra ekologiczna – wady

Niestety, skóra ekologiczna posiada nie tylko same zalety, ale i wady. Buty wykonane z materiałów syntetycznych mogą nie być tak wygodne, jak te z bardziej naturalnych surowców. Zazwyczaj trudniej dopasowują się do stopy, nie współpracują z nią, co może prowadzić do otarć i niskiego komfortu noszenia. Dodatkowo specyfika skóry ekologicznej ogranicza przepływ powietrza w bucie, przez co obuwie nie daje swobodnie “oddychać” stopie.