Nowy rok szkolny pociąga za sobą konieczność skompletowania nowej wyprawki. Istotną rolę odgrywają w niej buty, zarówno te do chodzenia po szkole, jak i do ćwiczenia na zajęciach z wychowania fizycznego. Na jakie szczegóły zwrócić uwagę przy ich wyborze?
Nie oszukujmy się, kupowanie butów szkolnych dla pociechy nie jest łatwym zadaniem. Gdy rodzic ma na uwadze zdrowie, bezpieczeństwo i cenę, dziecko zwykle myśli o sprawach jak wygląd i marka. Czy uda się połączyć te wszystkie cechy? Tak! Postaramy się pomóc w każdej z tych kwestii – w niniejszym artykule znajdziesz cenne wskazówki, a w sklepie butyjana.pl odnajdziesz markowe obuwie sportowe w korzystnych cenach. Do 30.09.2021 możesz kupić je o 15% taniej wykorzystując kod rabatowy bts.
Na co zwrócić uwagę kupując buty do szkoły?
Każdy uczeń musi posiadać buty na zmianę do szkoły oraz te, w których będzie ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego. Zacznijmy od tych pierwszych. Zwykle wybór pada albo na trampki albo na halówki, czy buty na rzepę w przypadku młodszych uczniów. Jednak niezależnie od wieku pociechy, na uwadze trzeba mieć:
1. Przyczepność buta – bo nikt nie chce się ślizgać po korytarzu.
2. Przewiewność – uczeń spędza w butach szkolnych po kilka godzin dziennie i z pewnością nie chce, żeby jego stopa się przegrzewała i pociła.
3. Wygoda – tutaj rodzice często wpadają w pułapkę kupowania tanich modeli, ponieważ wychodzą z założenia, że dziecko i tak zniszczy obuwie i zaraz będzie trzeba kupić nowe. Nic bardziej mylnego – buty renomowanych marek są lepszej jakości i w perspektywie czasu mogą okazać się tańszą opcją niż kupowanie wielu par taniego obuwia, które ma to do siebie, że jest niewyprofilowane i jego noszenie może sprawiać dyskomfort.
Zobacz: Jak wybrać buty do gry w piłkę nożną?
4. Bezpieczeństwo – ułożenie stopy w bucie ma bezpośredni wpływ na stan kręgosłupa, dlatego warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie wkładki oraz jej dopasowanie do stopy dziecka. Ważne jest też, by obuwie było dobrane do jego poziomu energii i temperamentu – o ile spokojni uczniowie mogą pozwolić sobie na buty zakończone przed kostką, wulkany energii, które nie potrafią usiedzieć w miejscu, powinny mieć na nogach modele chroniące przed urazami.
5. Wygląd – i on gra tu ważną rolę. Dzieci nie tylko zwracają uwagę na wygląd buta, ale i markę.
Jakie buty na lekcje wychowania fizycznego?
O ile trampki są często pierwszym wyborem obuwia do chodzenia po szkole, o tyle nie sprawdzą się na lekcjach wf-u. Gimnastyka i sporty wymagają specjalistycznych butów, które będą sprzyjać bezpieczeństwu oraz będą dopasowane do rodzaju aktywności dziecka. W ich wyborze należy kierować się typem budowy stopy – dobrze dobrane obuwie zapobiega płaskostopiu. Z kolei świadomość pronacji, nadpronacji i supinacji pomaga dobrać konkretny model buta, który będzie wspomagać ciało w uprawianiu sportów.
Na jakie kwestie zwrócić uwagę kupując buty do szkoły na wf?
1. Ochrona przed kontuzjami – to główne zadanie butów na wf. Nie mogą mieć śliskiej podeszwy, ponieważ na sali gimnastycznej mogłoby to zakończyć się urazami. Podobnie jak granie w piłkę w trampkach.
2. Budowa stopy determinuje model buta. Jeśli Twoje dziecko dużo biega i bierze udział w olimpiadach, dobierz taki model buta, który jest dedykowany dla supinacji, pronacji czy nadpronacji.
Zobacz: Jak czyścić buty z siateczki? O pielęgnacji obuwia słów kilka
3. Materiały, z których wykonane jest obuwie. Jego kształt powinien być ergonomiczny, zaś sam model wykonany z przewiewnych materiałów, które będą odprowadzać pot na zewnątrz. Podeszwa w butach na wf najlepiej, żeby była elastyczna i wyprofilowana oraz zapewniająca amortyzację. Nie może być śliska. Ważne są także wiązania, które nie będą przeszkadzać przy intensywnym ruchu. Język nie może ocierać, dlatego powinien być miękki.
Producenci butów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom zarówno rodziców, jak i ich pociech, dlatego współczesne sportowe buty są wyposażone w różne technologie sprzyjające prawidłowemu ułożeniu stopy w bucie oraz komfortowi użytkowania. To wszystko idzie oczywiście w parze z modnym designem.
A kiedy już temat butów do szkoły będzie zamknięty, pora rozglądać się za plecakiem: