Przejdź do treści

Recenzja Asics Gel-Kayano 30!

asics_kayano_30

Asics w tym roku postanowił całkowicie przebudować swoje znane od lat serie butów. Po rewolucji jaka dotknęła chociażby Nimbusa czy serie trailowe, przyszła pora chyba na największego klasyka – KAYANO! Osobiście obstawiałem, iż otrzymamy takiego Nimbusa 25 tylko ze stabilizacją. Tutaj się zdecydowanie myliłem, bo może i lekko wizualnie nawiązują do Nimbusa, jednak są to buty oparte o całkowicie inną koncepcję. W Asics Gel-Kayano 30 otrzymujemy teraz stabilizację, którą możemy określić słowami – innowacyjna!

Co się zmieniło?

Myślę, że nie można napisać tak jak przy Nimbusie, że są to całkowicie różne buty i nastąpiło oderwanie od cech charakterystycznych linii Kayano. Można w dalszym ciągu odnaleźć tutaj ducha koncepcji, który towarzyszył Asicowi przy tworzeniu co roku jednych z najlepiej stabilizujących butów na świecie. Ale przejdę już do konkretów. Przede wszystkim w Kayano 30 mamy zmieniony system odpowiedzialny za stabilizację. Zrezygnowano z tradycyjnej twardszej pianki, która zajmowała większą część podeszwy. W zamian stworzono adaptacyjny system stabilizacji. Od teraz za pewne ułożenie stopy odpowiada 4D GUIDANCE SYSTEM™. Jak sama nazwa wskazuje jest to zbiór czterech elementów, które odpowiadają za stabilizowanie stopy biegacza w ruchu. Widoczny element stabilizujący, który został umieszczony w środkowej części podeszwy ma za zadanie wsparcie zapadającego się łuku stopy. Inna gęstość pianki ma na celu zapobieganie „ugniataniu” miękkiej pianki, co chroni użytkownika przed zwiększeniem kąta pronacji do wewnątrz. W stabilizacji pomaga również zastosowanie szerokiej platformy butów, przy głębokim osadzeniu stopy w podeszwie. Kolejnym elementem jest rozbudowana konstrukcja amortyzacji pod piętą. Ostatnim elementem jest – czas. W tym zagadkowym terminie chodzi o to, że cała konstrukcja butów sprawia, że przetoczenie stopy jest jeszcze bardziej płynne, a zwiększona dynamika powoduje skrócenie czasu kontaktu stopy z podłożem. Ten system ma zadanie sprawić, że to od tego jak biegamy, jaki mamy typ stopy, zależeć będzie na ile wymusimy na tych butach „włączenia” siły stabilizacji.

Kolejnym elementem, który się zmienił to technologia Gel. Wkładka żelowa, została zatopiona w podeszwie oraz zmieniła się również technika jej wykonania. Przypomina teraz w swojej konstrukcji plaster miodu i otrzymała nazwę technologii PureGEL™. Jej celem jest jeszcze lepsza absorbcja wstrząsów generowanych podczas lądowania.

Zmiana technologii stabilizacji pozwoliła również na zastosowanie w całej podeszwie pianki FF BLAST™ PLUS ECO. Jest to najwyższa technologicznie pianka marki Asics, która oferuje niezwykłą responsywność przy wysokich zdolnościach amortyzacyjnych.

 

Czy tylko dla nadpronatorów?

To pytanie często pada przy wyborze butów do biegania. Zdarza się, że w butach stabilizacyjnych czujemy się po prostu lepiej niż w neutralnych, mimo braku nadmiernej pronacji naszych stóp. Nie ma przeciwwskazań w wyborze Kayano 30 przy neutralnym typie stopy. Jest to zasługa właśnie nowej adaptacyjnej koncepcji. W odróżnieniu od Nimbus 25, Kayano 30 będą butami, które dają twardsze prowadzenie i bardzo mocne poczucie trzymania stopy. Jeżeli, ktoś szuka takich cech w butach do biegania, to ma już pewną podpowiedź.

Wrażenia po testach!

Przed napisaniem tego wpisu udało mi się odbyć kilka solidnych treningów w omawianej nowości. Wiele lat nie miałem już tego uczucia, które towarzyszyło włożeniu Kayano 30 na stopy. Był to prawdziwy „efekt wow„! Przed ponad dekadę biegania i używania niezliczonej ilości kolejnych par butów nie przywykłem do zaskoczenia po założeniu kolejnej nowej pary. Kayano pozwoliło mi odkryć to uczucie na nowo! Nie było innej opcji, jak po odebraniu przesyłki od razu pobiec z pracy do domu. Przede wszystkim spodobała mi się pewność połączona z komfortem, jaką czuje się po założeniu butów na stopy. Mimo dużej ilości pianki nie dało się wyczuć ani zaobserwować efektu zapadania się w piance, co podczas ruchu odwdzięczało się możliwością mocnego dynamicznego odbicia. Była to znacząca różnica w użytkowaniu w stosunku do Nimbusa 25. W tym neutralnym odpowiedniku Kayano, system pomocy przy odbiciu polegał na mocnym „łódeczkowatym” profilu butów co mi osobiście nie przypadło do gustu podczas użytkowania. Kayano są znacznie bardziej płaskie w swojej formie i pozwalają na bardziej naturalne poderwanie stopy po lądowaniu. Należy również zwrócić uwagę na bezbłędne trzymanie stopy, czy to biegnąc po płaskim czy puszczając się luźno z dużej górki na mocnym nachyleniu. Szeroka platforma i adaptacyjne wsparcie dają o sobie znać i czujemy się w tych butach po prostu pewnie i bezpiecznie.

Asics Gel-Kayano 30 zostały osadzone na 10 mm dropie – 40 mm wysokości pod piętą i 30 mm z przodu. Co do samej ilości pianki jest to jak dla mnie bardzo dużo. Na szczęście tak naprawdę nie czuć tych centymetrów właśnie przez tą wyważoną twardość podeszwy o której wspominałem. Z informacji jakie udostępnia marka Asics, buty te zostały zaprojektowane, aby płynnie przetaczać stopę od pięty do palców i zapewnić dynamiczne poderwanie. Przy takim założeniu drop 10 mm faktycznie będzie miał swoje uzasadnienie, ja osobiście staram się nie angażować pięty przy bieganiu i taki spadek z pewnością nie należy do moich ulubionych.

Podsumowanie

Asics Gel-Kayano 30 okazuje się być długo wyczekiwanym modelem, który przynosi spory powiem świeżości do oferty marki Asics w kategorii stabilizacji. Myślę, że stanowi również sporą innowację na rynku biegowym, przez połączenie kilku elementów w całość, które udało się zamknąć w jednej koncepcji. Przy wyborze butów do biegania po twardej nawierzchni stawiam Kayano 30 niezwykle wysoko w swoim prywatnym rankingu. Mam nadzieję, że po przebiegnięciu w nich kolejnych XXX km będę mógł dalej powiedzieć to samo! 🙂

 

Najważniejsze cechy

  • Zastosowanie: buty do biegania po twardej nawierzchni
  • Rodzaj: stabilizujące
  • Typ stopy: nadpronacja / neutralna
  • Poziom amortyzacji: 5/5
  • Drop: 10 mm (4 0mm – 30 mm)
  • Pianka: FF BLAST™ PLUS ECO
  • Technologie: Wkładka OrthoLite X-55, PureGEL™, 4D GUIDANCE SYSTEM™, Gumowa podeszwa AHARPLUS
  • Pozostałe: elementy odblaskowe, stabilizujący zapiętek
  • Waga: 303 g (Męski 42.5)
  • Szerokość: Standard

Ten i inne modele butów od ASICS znajdziesz w naszym sklepie butyjana.pl

Podział butów do biegania na twardej nawierzchni marki Asics na sezon 2023

Buty do biegania Asics możemy podzielić na dwie główne kategorie. Do biegania na twardej nawierzchni (asfalt, chodnik itp.) oraz do biegania w terenie (trail). W tym artykule skupię się na tej pierwszej kategorii z rozbiciem jej na bardziej precyzyjną charakterystykę. czytaj....

Jakie buty ASICS wybrać do biegania po asfalcie i twardej nawierzchni?

Buty do biegania po asfalcie od Asics, możemy podzielić właściwie na dwie główne kategorie. Buty neutralne i stabilizujące. Dodatkowo warto zwrócić uwagę jeszcze na grupę butów lekkich idealnych na krótki dystans czy do bicia życiówek na zawodach. W poniższym zestawieniu czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *