Przejdź do treści
Strona główna » Jakie buty do gry w tenisa?

Jakie buty do gry w tenisa?

Gra w tenisa to nie tylko umiejętności i taktyka, ale również właściwe wyposażenie, a buty, zaraz po rakiecie, odgrywają kluczową rolę w osiąganiu sukcesów na korcie. Wybór odpowiedniego modelu zależy nie tylko od indywidualnych preferencji, ale także od rodzaju kortu, na którym zamierzamy grać. Zastanawiasz się jak wybrać odpowiednie buty? Podpowiadamy!

Na początek pojawi się pytanie o to czy jesteś absolutnie początkującym graczem, czy jednak możesz pochwalić się osiągnięciami na korcie. Jest to o tyle istotne, że inne cechy będzie brał pod uwagę amator, inne doświadczony gracz. Niezależnie jednak od poziomu zaawansowania – dobór musisz zacząć od rodzaju nawierzchni na jakiej będziesz grać. To punkt wyjścia, bo pozwala trafnie i bez większych problemów zrobić wstępną selekcję.

Rodzaj kortu, a wybór butów

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiednich butów do tenisa jest zrozumienie różnic pomiędzy kortami o różnych rodzajach nawierzchni. Najbardziej popularne są te o nawierzchni twardej oraz ceglastej. Korty z nawierzchnią twardą charakteryzują się szybkim tempem gry i mniejszym tłumieniem wstrząsów. Z kolei korty z nawierzchnią ceglastą oferują lepszą amortyzację, ale są wolniejsze. Wybierając buty, należy zwrócić uwagę na rodzaj kortu, na którym planujesz grać.

Buty do kortów z nawierzchnią twardą:

Korty z nawierzchnią twardą wymagają butów o szczególnych cechach.

– Lekka konstrukcja:

Buty powinny być lekkie, co umożliwi szybkie poruszanie się po twardym podłożu bez dodatkowego obciążenia.

– Oddychające materiały:

Wysoka intensywność gry na twardym korcie generuje dużo ciepła. Dlatego buty powinny być wykonane z oddychających materiałów, aby utrzymać odpowiednią wentylację i zminimalizować potliwość.

– Dobre wsparcie stopy:

Elastyczna, ale jednocześnie stabilna cholewka jest kluczowa dla właściwego wsparcia stopy. Buty powinny doskonale przylegać do stopy, minimalizując ryzyko kontuzji. Zwróć uwagę na rodzaj sznurowania – buty powinny być wyposażone w płaskie sznurówki, które nie będą się rozwiązywać podczas gry.

– Podeszwa z odpowiednią przyczepnością:

Nawierzchnia twarda wymaga podeszwy o doskonałej przyczepności, aby zapewnić pewność ruchu podczas dynamicznych zmian kierunku. Podeszwa powinna być dostosowana do szybkich zmian kierunku i częstych ruchów „start-stop”. Struktura podeszwy butów do gry na korcie twardym jest najbardziej uniwersalna, co oznacza, że okazjonalnie możesz w nich grać również na korcie z mączki czy trawie.

– Dobra amortyzacja podeszwy środkowej:

W przypadku twardych podłoży, gdzie wstrząsy są bardziej odczuwalne, istotna jest dobra amortyzacja podeszwy środkowej, chroniąca stawy gracza. Niektóre modele w podeszwie środkowej mają piankę EVA lub technologię GEL, które skutecznie tłumią wstrząsy.

Buty do kortów z nawierzchnią ceglastą:

Nawierzchnia ceglana, czyli tzw. mączka wymaga nieco innych cech butów.

– Dobra przyczepność – ze względu na niejednorodną strukturę nawierzchni buty powinny cechować się dobrą przyczepnością, by nie powodować ślizgania się i upadków podczas gry.

– Podeszwa w „jodełkę” – buty do tenisa dedykowane na korty z mączki mają charakterystyczną strukturę podeszwy przypominająca popularny wzór „jodełki”. Ma to na celu poprawę przyczepności oraz minimalizowanie „zbierania mączki” z kortu i łatwiejsze wyczyszczenie podeszwy.

Wybierając buty do gry w tenisa, warto uwzględnić zarówno rodzaj kortu, na którym zazwyczaj grasz, jak i indywidualne preferencje dotyczące komfortu. Dobre buty do tenisa to te, które łączą w sobie lekkość, stabilność, amortyzację i przyczepność, zapewniając graczowi optymalne warunki do osiągania sukcesów na korcie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tenisem i nie wiesz, naj jakiej nawierzchni docelowo będziesz grać, wybór butów do nawierzchni twardej będzie bezpieczniejszą opcją.

Buty do tenisa ASICS Gel-Challenger 14 Clay
Buty do tenisa ASICS Gel-Challenger 14 Clay
Buty do tenisa Joma T.Point Men 2372 TPOINS2372P
Buty do tenisa Joma T.Point Men 2372 TPOINS2372P
Buty do tenisa Wilson Hurakn 2.0 WRS330500
Buty do tenisa Wilson Hurakn 2.0 WRS330500

Wybierając obuwie do gry w tenisa nie zapomnij też o innych przydatnych elementach – spodenkach lub spódnicy, koszulce o dobrej wentylacji, daszku czy opaskom na nadgarstki do szybkiego otarcia potu z czoła.

Butów, rakiet i innych akcesoriów do gry w tenisa szukaj w sklepie butyjana.pl

Jakie buty można prać w pralce?
pranie butów w pralce

Generalnie przyjęło się, że butów nie pierzemy w pralce. Jest jednak kilka rodzajów obuwia, które możesz bezpiecznie wyprać w pralce i nic się nie stanie, musisz jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jakich? Zapoznaj się z artykułem, a już zawsze będziesz czytaj....

Jak przechowywać buty?

Właściwe przechowywanie butów jest niezwykle ważne dla ich trwałości i wyglądu. Jeśli robisz to prawidłowo, nie tylko przedłużasz żywotność obuwia, ale także ułatwiasz sobie codzienne wybieranie odpowiedniej pary. Poznaj skuteczne strategie przechowywania butów i praktyczne triki organizacyjne, które pomogą Ci czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *