Przejdź do treści

Jak czyścić buty Nike?

buty nike jak czyscic

Czy można prać buty Nike w pralce?

Pierwsze o czym musimy pamiętać i bezwzględnie brać pod uwagę to że: NIE PIERZEMY W PRALCE! Każdy teraz zapyta: ale dlaczego? Przecież jest łatwo szybko i wygodnie.

A dlatego, że żadne buty, nie tylko marki Nike, nie są do tego przystosowane. Konstrukcja podeszwy i cholewki podczas prania ulega osłabieniu, a materiały, z których są wykonane mogą ulec zniszczeniu. W większości przypadków nie zobaczymy zniszczeń gołym okiem. Tuż po praniu wyciągniemy z pralki nasze najki ładne i pachnące, jednak w całym bucie zaszły już niewidoczne i nieodwracalne zmiany, które spowodują w przyszłości kolejne mechaniczne uszkodzenia.

jak czyscic buty nike

Tuż przed pierwszym założeniem

Dobra rada od Jaśka: „zawsze po zakupie, a przed pierwszym założeniem zaimpregnuj swoje obuwie odpowiednimi pastami lub preparatami (zapytaj u nas w sklepie a doradzimy) – to zdecydowanie wydłuży ich żywotność i ułatwi późniejsze czyszczenie”

Aby wyczyścić swoje buty w należyty sposób postępuj tak:

  1. Aby zwiększyć skuteczność twoich zabiegów czyść swoje buty tuż po tym jak uległy zabrudzeniu, nie odstawiaj zabrudzonych butów na półkę, gdyż później możesz się ich nie doczyścić.
  2. W pierwszej kolejności usuń „grubsze” zabrudzenia jak błoto, pył, kurz, używając szczotki do butów lub starej szczoteczki do zębów. Usuń zabrudzenia tak, aby pozostawić podeszwę czystą.
  3. W kolejnym kroku przygotuj sobie ciepłą wodę z dodatkiem detergentu służącego do prania.
  4. Przy pomocy gąbki, kawałka szmatki lub szczoteczki z miękkim włosiem i ciepłej wody z detergentem usuń plamy i zabrudzenia z cholewki.
  5. Następnie wysusz swoje obuwie w temperaturze pokojowej.
  6. Jeśli będziesz postępować w powyższy sposób unikniesz trwałych zabrudzeń i uciążliwych plam.

UWAGA: Nie polecamy używania „agresywnych” metod czyszczenia ani detergentów jak chlor czy wybielacz. (Szorowanie cifem też odpada :)). Takie metody mogą trwale uszkodzić twoje obuwie.

Aby usunąć brzydki zapach z butów należy:

  1. Wyjmij wkładki z butów i postępuj tak jak w przypadku czyszczenia cholewki.
  2. Dobrze wysusz je zanim włożysz je z powrotem do butów.
  3. Jeśli odór nadal nie ustępuje możesz wymienić wkładki na nowe – polecamy Ci wkładki typu Ortholite gdyż mają specjalne właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne.
  4. Możesz także stosować specjalne dezodoranty zapachowe, które również zapobiegają przykremu zapachowi.

Po więcej domowych sposobów odsyłamy do artykułu, jak usunąć przykry zapach z butów?

Autor: Jan Bałdyga

Jak wyczyścić białe buty?
sneakersy new balance

Białe buty to ostatnio must have każdej garderoby. Pasują do wszystkiego, bo można je zestawić z nawet najbardziej ekstrawaganckimi stylizacjami. Niestety, utrzymanie ich w nienagannym stanie może być wyzwaniem, zwłaszcza w naszym klimacie, kiedy pogoda potrafi czasem zaskoczyć. W tym czytaj....

Jak szybko wyczyścić rzepy w butach?

Rzepy w butach to bardzo praktyczne i popularne rozwiązanie, które ułatwia zakładanie i zdejmowanie obuwia, szczególnie dla najmłodszych. Jednak, jak każde elementy obuwia, rzepy również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoją funkcjonalność i estetyczny wygląd. Jeśli tu trafiłeś to najpewniej czytaj....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *