Przejdź do treści

Jak działa GORE-TEX ?

gore-tex jak działa

W sklepach sportowych często słyszy się od sprzedawcy, że odzież lub obuwie wyposażone są w innowacyjne technologie. Wiele się mówi o niebywałych właściwościach tkanin technicznych. To wyjątkowe osiągnięcie pozwoliło w pewnym zakresie zminimalizować wpływ pogody na nasze ciało. Prym wśród wspomnianych rozwiązań wiedzie GORE-TEX, o którym dziś napiszemy słów kilka.

Co to jest GORE-TEX ?

GORE-TEX to właściwe nie tkanina, choć tak zwykliśmy ją nazywać, lecz membrana, którą ze względów praktycznych scala się z warstwą tkaniny, osiągając materiały dwu- lub nawet trzywarstwowe. Zanim wytłumaczymy, jak ona działa, zapraszamy na krótką lekcję biologii.

Na nasz komfort, bezpieczeństwo i zdrowie znaczący wpływ ma temperatura. Wiatr jest zjawiskiem, który może w krótkim czasie obniżyć temperaturę w bezcennej warstewce ciepła, która tworzy się między powierzchnią naszej skóry, a odzieżą. Zadaniem nowoczesnej odzieży i obuwia jest więc ochrona ciepła, które wytworzyło się/zebrało się wokół nas.

Kolejna niezbędna cecha nowoczesnej odzieży związana jest z prawidłowym odprowadzaniem nadmiaru wilgoci. Podczas intensywnego ruchu czy też podczas ćwiczeń nasze ciało się poci. Zadaniem tkaniny, z której wykonano ubranie jest przetransportowanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz w taki sposób, aby pot nie został na skórze. Jeżeli jesteś ciekawy innych technologii stosowanych w branży obuwniczej, przeczytaj nasz artykuł, jak działa pianka Skechers Memory Foam.

gore-tex jak działa

Jakie właściwości posiada GORE-TEX?

Wiecie już, że cechą najwyżej jakości tkaniny jest umiejętność odprowadzania nadmiaru wilgoci. Równie ważne jest jednak niedopuszczanie wilgoci – wody czy śniegu – do wewnątrz, czyli pod warstwę odzieży. Właściwości hydrofobowe tkaniny GORE-TEX objawiają się w umiejętności odpychania kropelek wody i współgrają z kolejną jej cechą – wodoodpornością. Obie właściwości membrany pozwalają najpełniej zbliżyć się do ideału – niemal całkowitej wodoszczelności. Jakby zalet GORE-TEXu było mało, to ta technologia zapewnia również całkowitą wiatroszczelność. Wyobrażasz sobie, że maszerujesz w iście wietrznej pogodzie i nie czujesz nawet najmniejszego podmuchu? To właśnie jest możliwe dzięki materiałowi GORE-TEX!

Jesteś ciekawy, jak zbudowany jest GORE-TEX? Rozłóżmy go zatem na czynniki pierwsze.

GORE-TEX to cieniutka warstwa naprężonego politetrafluoroetylenu. Tworzywo to posiada niemal 1,5 mld otworów na centymetr kwadratowy. Aż trudno to sobie wyobrazić – łatwiej zatem będzie powiedzieć to w inny sposób – każdy z tych mikroskopijnych otworów jest 20 tysięcy razy mniejszy od kropli wody będąc równocześnie 700 razy większy od cząsteczki pary wodnej. Zatem szach mat – woda nie przechodzi do środka, a para wodna na zewnątrz już tak.

gore-tex budowafot.gore-tex

gore-tex jak wyglądafot.gore-tex

Buty do biegania Salomon Sense Ride 4 – recenzja.
salomon sense ride 4 buty do biegania

Buty Salomon słyną ze swojej wytrzymałości i lekkości. W szerokiej ofercie butów Salomon znajdziesz wysokie buty trekkingowe, lekkie niskie obuwie, a także wytrzymałe buty dla biegaczy. Zarówno buty Salomon męskie, jak i damskie są wygodne, wyposażone w przyczepną podeszwę i czytaj....

Gdzie kupić buty do biegania w Rzeszowie?
buty do biegania asics

Mieszkasz w Rzeszowie lub w okolicach i zastanawiasz się, gdzie mógłbyś kupić buty do biegania? Szukasz sklepu, w którym miałbyś biegówki do wyboru, do koloru? Miejsca, w którym można przymierzyć, a nawet dobrać idealne buty do treningu biegowego, które będą czytaj....