Przejdź do treści

Czy można prać buty w pralce?

pranie butów w pralce

Gdyby zabrudzone buty można by po prostu wrzucić do pralki i wyprać, życie byłoby o wiele prostsze! Jednak nikt nie mówił, że będzie łatwo. W szczególności z czyszczeniem obuwia. Ponieważ często otrzymujemy pytania, czy i jak prać buty w pralce, postanowiliśmy odpowiedzieć w formie artykułu! Jako sprzedawcy zawsze odradzamy tej metody. Dlaczego? Dowiedz się, czytając ten wpis do końca!

Co może stać się z butami po mechanicznym praniu?

Producenci obuwia zazwyczaj odradzają ten sposób czyszczenia, natomiast w Internecie aż roi się od artykułów i porad na temat doboru odpowiednich ustawień w pralce, aby wyprać buty bez ryzyka uszkodzenia. Jednak wszyscy zgadzają się co do jednego: mechaniczne czyszczenie butów powinno być już absolutną ostatecznością. Musisz jednak pamiętać, że robisz to na własną odpowiedzialność. Jeżeli buty ulegną uszkodzeniu, ich reklamacja może zostać odrzucona.

Dlaczego niektórzy tak stanowczo odradzają prania butów w pralce? Wyobraź sobie, że przez godzinę stoisz w gorącej ulewie – tak właśnie „czują” się buty w trakcie prania. Do tego dołóżmy jeszcze siłę odśrodkową i moc wirowania, które wytwarzają się podczas prania. Mając to na uwadze, zastanów się dwa razy, zanim wrzucisz buty do pralki.

kosmetyki do czyszczenia butów

Skutki prania butów w pralce

  • popękana cholewka butów
  • przetarcia i rozwarstwienia skóry
  • osłabiona struktura
  • osłabienie szwów
  • przebarwienia
  • osłabienie konstrukcji
  • większa podatność na odkształcenia i rozklejenia obuwia

Choćbyś był niesamowicie zdeterminowany, nie pierz w pralce butów ze skóry i zamszu. Cholewka z ekologicznej skóry bardzo szybko popęka i będzie podatna na rozwarstwienia oraz zarysowania po praniu mechanicznym. Jeżeli mowa o cholewce skórzanej czy też skóropodobnej to straty są największe: ściągniecie skóry, przetarcia i rozwarstwienia. Duże ilości wody osłabiają strukturę skóry, powodując większą podatność na odkształcenia i rozklejenia. W naszym artykule, jak czyścić zamsz i nubuk, poznasz zdecydowanie lepsze metody pozbycia się brudu ze skórzanych butów. To samo tyczy się cholewek tekstylnych (siateczkowych, materiałowych), gdzie łatwo o osłabienie szwów, zniekształcenia, skurczenie się całej konstrukcji, a nawet przebarwienia. Z dala od pralki powinieneś również trzymać buty na obcasie, obuwie zdobione drobnymi elementami (np. ćwiekami, cekinami) i z takimi zabrudzeniami, które mogłyby uszkodzić pralkę (np. zaschnięty cement).

Czy podeszwa może rozkleić się już po pierwszym praniu?

Zdecydowanie odradzamy prania w pralce butów klejonych, mimo że podeszwa wcale nie musi rozpaść się już po pierwszym praniu. Jednak wysoka temperatura i duża ilość wody skutecznie osłabi strukturę wszelkich substancji klejących. Choć te stosowane do produkcji obuwia są naprawdę trwałe, to pranie mechaniczne pozbawia je szczególnych właściwości.

Czy podeszwa rozklei się już po pierwszym praniu

Nie trzeba szczególnie dokładnie wpatrywać się w powyższe zdjęcie, aby od razu zauważyć, że buty były prane w pralce. Ściągnięta i sucha cholewka, wytarty i przebarwiony zamsz, a do tego pęknięta cholewka nad piętą – tak właśnie mogą wyglądać Twoje buty, jeśli zdecydujesz się wyprać je mechanicznie. Podejmiesz się takiego ryzyka?

Zrób bilans zysków i strat przed wypraniem swoich butów w pralce. Jesteśmy przekonani, że przy takiej dostępności kosmetyków obuwniczych jesteś w stanie prawidłowo zadbać o buty. Mało tego, na rynku pojawiają się firmy, które specjalizują się w renowacji obuwia i potrafią zdziałać cuda! 

pranie butów w pralce a kosmetyki obuwnicze

 

 

Jak czyścić trampki Converse? Sprawdź te metody!
jak czyscic buty converse

Trampki Converse są na tyle uniwersalne, że można w nich chodzić cały rok! Tak, niektórzy nawet w zimie z nich nie rezygnują. Jednak każdy wie, że długie użytkowanie butów łączy się z równie częstą potrzebą ich czyszczenia. W przypadku białych czytaj....

Jak czyścić białe buty? Poznaj sprawdzone metody.

Nic tak świetnie nie prezentuje się wiosną i latem, jak białe obuwie! Możemy już schować to ciemne przeznaczone na zimową pluchę i cieszyć się lekkim butami w kolorach lata! Jasne odcienie szybko przywodzą na myśl wakacje i ciepełko. Jednak bądźmy czytaj....