Przejdź do treści

Jak dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dziecka?

jak dobrać dziecku buty

Dobór odpowiedniego rozmiaru butów dla najmłodszych to prawdziwa zmora dla większości rodziców. Zauważyliśmy, że sporo klientów ma  problem z dobraniem odpowiednich bucików dla swojej pociechy, szczególnie kiedy maluch się niecierpliwi przy mierzeniu w sklepie. W poniższym artykule znajdziesz kilka prostych sposobów, które pozwolą Ci uniknąć wielogodzinnych i stresujących zakupów zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Czy powinno się kupować dziecku większe buty niż potrzebuje?

Na szkielet dorosłego człowieka składa się aż 206 kości, 52 z nich to kości stóp. Oprócz tego trzeba dodać liczne powierzchnie stawowe, mięśnie i ścięgna. Patrząc na stópki dzieci, trudno uwierzyć w jak skomplikowany sposób są zbudowane i jak ważną rolę odgrywają w ich dorosłym życiu. To właśnie na stopach spoczywa cały ciężar i warto o nie dbać od samego początku, aby zapewnić dziecku komfort chodzenia przez całe życie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego obuwia dla dziecka, a szczególnie odpowiedniego rozmiaru. Trzeba pamiętać, że ten obowiązek spoczywa na rodzicach, bo badania naukowe wykazały, że dzieci potrafią bez protestów i jakichkolwiek znaków sprzeciwu chodzić w za małych nawet o dwa rozmiary bucikach. Niestety, coraz częściej także słyszymy opinię wśród klientów, że trzeba kupić dziecku buty na „zapas”, czyli sporo za duże, żeby nie kupować zaraz nowych. Taki tok myślenia jest równie błędny, jak kupowanie na „oko” za ciasnych bucików. Dlaczego? Za małe buty powodują deformacje stóp, nie pozwalają na prawidłowy rozwój i są powodem wielu późniejszych schorzeń. Za duże buty powodują częste potykanie się dziecka o własne nogi, brak poczucia równowagi i oczywiście szybsze zużycie butów, które w nienaturalny sposób są ciągle zginane lub za ciasno wiązane.

buty dla dziecka jak dobrać rozmiar

Jak w prosty sposób zmierzyć dziecku stopy?

  • Wykorzystaj plastikowe miarki w kształcie stopy, którymi dysponuje większość sklepów z obuwiem dziecięcym, które w prosty i szybki sposób pozwalają na zmierzenie dziecku stóp.

Zrób to sam w domu! Wystarczy tylko kartka papieru, ołówek, linijka… i czasem nieco więcej cierpliwości.

  • Dopilnuj, aby dziecko stało równomiernie na obu stopach w delikatnym rozkroku,
  • Odrysuj kontur stóp na kartce,
  • Stopę należy obrysować ołówkiem, trzymając go tuż przy nóżce dziecka,
  • Zmierz linijką lub metrem odległość od czubka pięty do czubka najdalej wystającego palca (nie zawsze jest to duży palec),
  • Zmierz obie stopy, bo rozmiar butów dobieramy pod dłuższą.

Dzięki tej metodzie zaoszczędzisz sporo czasu podczas zakupów, a sam pomiar może okazać się dla dziecka niezłą frajdą i na pewno śmielej podejdzie do tego w domu niż w sklepie, gdzie wszystko tak bardzo rozprasza jego uwagę. Jeżeli masz dylemat, który rozmiar obuwia będzie dla Ciebie odpowiedni, przeczytaj nasz artykuł, jak dobrać idealny rozmiar butów.

Jak dobrać rozmiar obuwia dla dziecka?

Kiedy wiemy, jaką długość mają stopy dziecka możemy zabierać się za mierzenie butów. Mierzenie to bardzo ważna sprawa, bo stopy dzieci są unikalne i każde ma swoją trójwymiarową formę, do której to but musi być dopasowany. Wybieramy rozmiar większy o ok. 7-10mm od miary uzyskanej na kartce – taki zapas jest wystarczający, aby uwzględnić ciągłe przetaczanie się stopy (propulsja) podczas chodzenia. Ważne, aby dziecko miało na sobie skarpetki (takie, które zazwyczaj nosi na co dzień) i mogło swobodnie przejść się po sklepie w założonych butach. Pierwsze wrażenia dziecka są bardzo ważne. Zazwyczaj po chwili widać, czy dane buty są dla niego wygodne czy nie. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, można poprosić obsługę sklepu, aby wyciągnęła wkładkę z buta – kładąc stopę dziecka na wkładce możemy się upewnić co do zapasu.

obuwie dziecięce jak zmierzyć stopę

Podsumowując, nowe buty powinny być dłuższe od stopy o około 1 cm – taki zapas uwzględnia zarówno naddatek funkcjonalny, jak i wzrostowy stóp. To normalne, że w pierwszych latach życia malucha stopy rosną szybko i częste zmiany obuwia są nieuniknione, ale „zdrowy” zapas jest także konieczny dla dobra dziecka, także tego starszego. Przy doborze obuwia kieruj się także zdrowym rozsądkiem a nie modą. To Twoja pociecha ma cieszyć się z nowych, wygodnych butów, które są dopasowane do jej potrzeb, a nie do obowiązujących trendów.

Zwrot w Butyjana – jak krok po kroku go zrobić?

Zakup przez internet to wielka wygoda – nie musisz odwiedzać często zatłoczonych galerii, a wyboru dokonujesz na wygodnej kanapie w zaciszu domu. Niestety taka forma zakupów ma też swoje wady – nie zawsze trafisz z odpowiednim rozmiarem. Nie musisz się czytaj....

Zobaczcie co nowego w galerii buty sportowe adidas, Nike i Kappa!

Rok 2013 zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o obuwie sportowe. Już teraz dodaliśmy kilka nowych modeli z takich kolekcji jak kultowe Nike Air Max 90 i 1, Nike Air Force 1 "Zebra Pack", kilka fajnych modeli butów sneakers i czytaj....