Przejdź do treści
Strona główna » Jak rozpoznać oryginalne buty Dr. Martens?

Jak rozpoznać oryginalne buty Dr. Martens?

originalne buty dr martens jak rozpoznać

Martensy zajmują honorowe miejsce w szafach osób podążających za trendami oraz zwracających uwagę na komfort i jakość użytkowania butów. Dzisiaj stanowią symbol indywidualizmu i wyrażania siebie. Jak to się stało, że robotnicze buty zawędrowały aż tak daleko i jak w czasach, kiedy rynek zalewają imitacje, odróżnić oryginały od podróbek?

Był 1 kwiecień 1960 roku, kiedy pierwsza para martensów zeszła z linii produkcyjnej i zgodnie ze swoim przeznaczeniem trafiła do robotników. Właśnie z myślą o tej konkretnej grupie społecznej powstały buty, które przez kolejne dziesięciolecia umiłowały sobie przeróżne subkultury, indywidualiści i osoby związane z modową branżą. Jak do tego doszło?

Wciągająca historia marki Martens

Zanim doszło do historycznego momentu, w którym pierwsza para martensów opuściła linię produkcyjną, w 1901 roku Benjamin Griggs i Septimus Jones zakładają spółkę obuwniczą. Po 9 latach ich drogi rozchodzą się, choć obaj panowie nadal pozostają w branży. My skupimy się na Griggsie, który wraz z synem Reginaldem idą w kierunku produkcji mocnych butów robotniczych. I tak mija kolejne 35 lat.

Co dzieje się w 1945 roku? Dr Klaus Martens, 25-letni żołnierz, tworzy unikalną podeszwę powietrzną z amortyzacją. Prezentuje ją Herbertowi Funckowi i tak powstaje spółka Martens, która od 1947 produkuje buty wykorzystujące unikalną podeszwę, wojskowe materiały oraz skóry.

I tutaj należy zadać pytanie, w którym momencie krzyżują się drogi firmy Griggsa i Martensa? Odpowiedzi należy szukać w 1960 roku, kiedy to prowadzona przez kolejne pokolenie fabryka pierwszego z panów nabywa licencję – i to wyłączną – na produkcję butów na podeszwie z poduszką powietrzną. Dokonuje w nich jednak pewnych modyfikacji, jak zmiana obcasa, uwypuklenie czubka oraz dodanie charakterystycznych żółtych nici. Tak stworzony model zostaje nazwany „Air Wair”, a na jego cholewce pojawia się pętelka ze sławnym dzisiaj hasłem „With Bouncing Soles”. Tak wracamy do daty 1 kwietnia 1960 roku, kiedy z taśmy schodzą pierwsze ośmiooczkowe Martensy. Model zostaje okrzyknięty „1460” na część tego pamiętnego dnia.

Buty od Griggsa ciągle są produkowane z myślą o klasie robotniczej, jednak w 1965 roku dzieje się coś zaskakującego. Utożsamiający się ze stylem brytyjskich robotników skinheadzi na stale wprowadzają martensy do swojej garderoby.

Później, gdy w latach 70. następuje wysyp nowych gatunków muzycznych i co za tym idzie, kolejnych subkultur, młodzi ludzie poszukują charakterystycznych elementów garderoby, z których pomocą będą mogli wyrazić siebie. Co wybierają? Doskonale znasz już odpowiedź na to pytanie. Zainteresowanie martensami potęguje fakt, że sięgają po nie również gwiazdy muzyki jak choćby Pete Townshend z „The Who”.

W kolejnych latach marka Martens może mówić o jeszcze większym szczęściu i zainteresowaniu klientów, które prowadzi do otworzenia w 1994 roku pierwszego sklepu na Covent Garden. Z kolei w 1998 roku zostało wyprodukowanych ponad 10,5 mln par obuwia z metką Martens, co było wówczas bezwzględnym rekordem w obuwniczej branży.

Kryzys nadchodzi w 2002 roku, kiedy to firma Martens dostaje na swoje 40. urodziny smutny prezent w postaci spadku sprzedaży. Produkcja zostaje przeniesiona za granicę, a w rodzimej Wielkiej Brytanii zostaje tylko jedna fabryka. Jednak zmiany korzystnie wpływają na płynność marki. W kolejnych latach charakterystyczne buty lansują gwiazdy muzyki, modelki (Agyness Deyn ) i ludzie kojarzeni z szeroko pojętym show biznesem.

W 2014 roku Martens zostaje sprzedany prywatnej firmie Permira, a dwa lata później ma 56 monobrandowych sklepów na całym świecie.

Tak w skrócie rysuje się historia butów dla robotników, które podbiły szafy gwiazd rocka i osób nierozłącznie związanych ze światem mody.

Jak rozpoznać oryginalne martensy?

Jak sprawdzić, czy Twoje buty Dr. Martens są oryginalne? Mamy dla Ciebie kilka prostych wskazówek, z którymi zweryfikujesz autentyczność swojego zakupu.

Kupując buty marki Dr. Martens, kierujesz się ich sławną jakością i trwałością, dlatego chcesz, żeby służyły Ci przez kilka sezonów. Jako że nie należą one do najtańszych, nie chcesz, żeby po podniesieniu wieczka czekała Cię niemiła niespodzianka w postaci podróbek. Dlatego wyposażymy Cię w szczegółową wiedzę na temat tego, jak rozróżnić oryginały od podrobionych modeli. Wytęż wzrok i do dzieła!

Jak wygląda oryginalne pudełko Dr. Martens?

Porządne marki poznasz po dbałości o szczegóły – począwszy od pudełka, kończąc na szwach, wkładce i sznurówkach. Ale skupmy się na opakowaniu. To oryginalne będzie wykonane z dobrej jakości tektury, a na jego wierzchu i boku będzie widniało logo. Podrabiane modele można poznać po podobnym, ale nie identycznym znaku rozpoznawczym marki. Dlatego sprawdź jego położenie i czcionkę. Czy wygląda dokładnie tak, jak na stronie producenta?

Zobacz: Jak możesz sprawdzić, czy Twoje Vansy są oryginalne?

Jak rozpoznać oryginalne buty Dr. Martens pudełko

Oryginalne martensy mają etykietę

Na oryginalnym pudełku z butami Dr. Martens znajdziesz białą etykietkę, a na niej rozmiar, rodzaj, kod i kolor obuwia oraz kod kreskowy. Sprawdź, czy opis na opakowaniu zgadza się z jego zawartością.

Oryginalne pudełko butów Dr. Martens

Wewnętrzna strona cholewki butów Dr. Martens jest wykonana niezwykle starannie

Spójrz na język butów albo wewnętrzną stronę cholewki i przeanalizuj dane, które się na niej znajdują. Muszą odpowiadać informacjom z etykiety na pudełku. Powinieneś odnaleźć rozmiar butów w różnych numeracjach oraz kraj, w którym zostały wyprodukowane (tutaj Made in Vietnam).

Jak rozpoznać oryginalne buty Dr. Martens język

Firmy jak Dr. Martnes przykładają wagę do szczegółów jak choćby do wkładki, na której powinieneś znaleźć logo marki. Starsze modele mogą mieć dodatkowe napisy jak: „Original” czy „Made in England”, kiedy te nowe zawieją hasła jak „Air Cushioned Sole” czy „Bouncing Soles”.

oryginalne martensy wkładka

Spójrz, w jaki sposób pętelka została wszyta w cholewkę. Pełni ona w martensach także element historyczny, bowiem znajdujący się na niej napis jest odwzorowaniem pisma współzałożyciela marki, Billa Griggsa.

oryginalne martensy metka

pętelka w oryginalnych butach dr martens

Jak rozpoznać oryginalne buty Dr. Martens? Po podeszwie

Teraz podeszwa zewnętrzna. Nawet ona ma unikalne oznaczenia marki. Sprawdź, czy znajduje się na niej wytłoczony znak z logo firmy. Krawędzie powinny być wykończone starannie i schludnie.

Zostańmy przy niej na chwilę dłużej. Prócz faktu, że dzięki wykorzystaniu żywic, plastyfikatów i pigmentów podeszwa martensów jest elastyczna i przyczepna, wprowadzone do niej pod ciśnieniem powietrze zapewnia jej doskonałą amortyzację. Co więcej, na jej brzegu znajdują się charakterystyczne wgłębienia w dwóch odcieniach, które pomagają odróżnić oryginały na tle wszelkich inspiracji i podróbek.

Zobacz: Jak sprawdzić, czy buty Converse są oryginalne?

oryginalne buty martens podeszwa

podeszwa w oryginalnych martensach

Nie ulega wątpliwości, że cechą wyróżniającą martensy jest żółta nić. Była ona obecna w modelu już w 1960 roku, czyli od początku jego istnienia. Kolor nie trafił tutaj przypadkowo, Griggs wybrał go celowo, by kontrastował z barwą skóry i podeszwy. W ten sposób uzyskał buty z charakterem.

żółta nić w oryginalnych martensach

Szwy we wszystkich martensach wyróżnia wysoka jakość. To oznacza, że są starannie wykończone, a nie poluzowane czy miejscami podwójne. Choć poszczególne elementy martensów powstają w maszynach, składają je pracownicy, zatem każdy but będzie się nieznacznie od siebie różnił.

szwy w oryginalnych butach dr martens

Pamiętaj, żeby zawsze robić zakupy u sprawdzonych i dobrze ocenianych sprzedawców. Uchroni Cię to przed poniesieniem niepotrzebnych kosztów i rozczarowaniem, którym byłoby rozpakowanie paczki z podrabianymi butami.

oryginalne buty dr martens jak poznać

Najnowsze modele butów Dr. Martens znajdziesz w naszym sklepie – butyjana.pl

Glany Dr. Martens 101 Bex DM27373001
Glany Dr. Martens 101 Bex DM27373001
Sztyblety damskie Dr. Martens Audrick Chelsea DM27820211
Sztyblety damskie Dr. Martens Audrick Chelsea DM27820211
Glany Dr. Martens Jadon 15265001
Glany Dr. Martens Jadon 15265001
Jak czyścić buty Dr. Martens?

Jesień i zima to czas, kiedy bardzo chętnie wkładamy buty Dr. Martens. Jest to również sezon na deszcze, śnieg i błoto, a w takich warunkach ciężko o utrzymanie obuwia w nienagannej czystości. Martensy słyną ze swojej wytrzymałości, aby jednak jej czytaj....

Martensy Dr. Martens 1460 DM11822600 – pokaż pazur!

Chcesz wyrazić siebie? Włóż buty Dr. Martens 1460 DM11822600! Glany od Dr. Martens tak mocno wpisały się w świat mody, że bez względu na panujące trendy, zawsze będą TOP! Model Dr. Martens 1460 DM11822600 będzie idealnie pasować do każdej stylizacji czytaj....