Przejdź do treści

Jak usunąć z butów plamy po soli?

Powszechnie znany jako sól drogowa chlorek sody to środek, który pojawia się na chodnikach i ulicach ilekroć pokryje je śnieg i lód. Dzięki niemu możemy bezpiecznie się przemieszczać, ale niestety cierpią na tym nasze buty.

Czyszczenie butów z soli może odbyć się na kilka sposobów. Jednym z nich jest sięgnięcie po specjalne środki czyszczące, które są bezpieczne dla skóry i nie pozbawią Cię ukochanej pary butów.

Jeśli nie chcesz inwestować w specjalne preparaty albo nie masz ich w domu, możesz skorzystać z domowych sposobów jak np. usuwanie soli z butów z pomocą zwilżonej wodą i octem szmatki. Zrób roztwór wody i soli w proporcji 1:1 i zamocz w nim szmatkę, wyciśnij i potrzyj nią zabrudzoną powierzchnię. Gdy obuwie będzie już suche, wypastuj je. Plamy z soli na butach można usunąć również gąbką namoczoną w ciepłym mleku. Proces czyszczenia jest tutaj identyczny, jak w przypadku wyżej opisanej metody.

jak usunac z butow plamy po soli

Jak usunąć sól z butów?

Jeśli dalej zastanawiasz się, czym wyczyścić sól z butów, podpowiadamy: płynem do naczyń. Rozcieńczając kilka jego kropel w miseczce wody uzyskasz łagodny środek, który usunie osad nawet z zamszowych modeli.

Naszą ostatnią odpowiedzią na pytanie, czym usunąć sól z butów, jest woda utleniona. Dodaj jej dwie łyżki do połowy szklanki wody i w tak otrzymanej miksturze zamocz szmatkę lub gąbkę. Dalej doskonale wiesz, co robić.

Pamiętaj, żeby nie przekładać czyszczenia butów z soli na później, bowiem należy jak najszybciej zająć się plamami. W przeciwnym wypadku, przyjmując optymistyczny scenariusz, będzie trudno się ich pozbyć; w pesymistycznej wersji uszkodzą buty. Najlepszą opcją wydaje się sięgnięcie po profesjonalne środki czyszczące, ponieważ są gwarancją bezpieczeństwa dla skóry.Jak usunąć sól z butów skórzanych?

Jak zabezpieczyć buty przed zimą?

Porozmawiajmy również o tym, jak zabezpieczyć buty przed zimą. I tutaj pojawiają się dwie możliwości:

Impregnowanie obuwia powinno być Twoim nawykiem. Dzięki pokryciu ich powierzchni odpowiednim środkiem (impregnatem), staje się ona odporna na wilgoć i przemakanie, i co za tym idzie, nie dopuszcza do przedostania się kryształków soli do włókien materiału.

Natłuszczanie odpowiednim kremem lub wazeliną działa podobnie jak impregnat – zabezpiecza skórę przed wniknięciem do jej środka soli oraz deszczu.

Impregnowanie i natłuszczanie butów to działania prewencyjne, które mogą uchronić Cię od plam z soli na butach, jednak jeśli z jakiegoś względu nie zadbałeś o ochronę, możesz skorzystać z kilku metod czyszczenia. Nie zapominaj, że pielęgnacja butów to nie tylko czyszczenie je od zewnątrz, ale również dbanie o ich świeży zapach. Dowiedz się, jak usunąć przykry zapach z butów?Jak usunąć sól z butów

Jak zabezpieczyć buty przed wodą?

Pomijając, że sól na butach nie zwiastuje nic dobrego, to jeszcze zapowiada czyszczenie. Chlorek sody jest bezlitosny dla skóry licowej, zamszowej i nubukowej. Przy czym od razu zaznaczamy, że buty wykonane z dwóch ostatnich materiałów nie nadają się na śnieżną pogodę i dni, w których chodniki pokryte są lodem, śniegiem i piachem. Ale na szczęście z pomocą przychodzą kosmetyki obuwnicze, dzięki którym zabezpieczysz buty przed solą i deszczem.

preparaty do usuwania soli z butówczym usunąć sól z butów

Jak kupić dobre buty zimowe?

W sezonie zimowym odpowiednio ciepłe i solidne obuwie jest na wagę złota. Poniżej znajdziecie kilka ważnych cech, którymi powinny się wykazać dobre buty zimowe, przynajmniej w stopniu zadowalającym. Na co zwracać uwagę przy zakupie butów zimowych? ocieplenie cholewki i podeszwy czytaj....

Jak czyścić buty UGG?
Jak wyczyścić buty UGG z zabrudzeń

Każda z nas wie, że zakup butów UGG to nie lada inwestycja. Aby się opłaciła, nosimy je niemal codziennie, poza tym świetnie pasują do każdej stylizacji i doskonale ogrzewają w chłodne dni. Jest tylko jeden problem: pogoda w okresie jesienno-zimowym czytaj....