Przejdź do treści
Strona główna » Jak czyścić zamsz i nubuk?

Jak czyścić zamsz i nubuk?

czym czyscic zamsz i nubuk

Buty wykonane z zamszu lub nubuku kojarzą się z elegancją i jakością, jednak wielu użytkowników przeraża ich podatność na pojawienie się zabrudzeń połączona z wysiłkiem włożonym w ich usunięcie. Buty wykonane z tego rodzaju skóry mogą służyć przez długie lata, jednak należy o nie odpowiednio zadbać. Jak? Dzisiaj poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Czym zamsz różni się od nubuku?

Jakie są różnice między skórą zamszową a nubukową? Wprawione oko natychmiast dostrzeże subtelne szczegóły – zamsz jest polerowany po wewnętrznej stronie, nubuk po twardszej zewnętrznej (i co za tym idzie, bardziej wytrzymałej). Jednak zarówno nubuk, jak i zamsz wymagają specjalnej troski i konserwacji.

Zobacz: Jak czyścić buty Nike?

By wykonane z nich obuwie służyło przez lata, należałoby unikać zabrudzeń, otarć i najlepiej zostawiać je w domu, gdy pada. Jednak, co łatwo prezentuje się w teorii, gorzej wygląda w praktyce i wiadomo, że od zbrudzenia zamszowych lub nubukowych butów – jeden krok. Na szczęście istnieją metody, które pomogą pozbyć się plam z obuwia wykonanego z tych rodzajów skóry.

preparaty do czyszczenia zamszu i nubuku

Jak wyczyścić buty zamszowe?

Zamsz jest niewyprawioną skórą naturalną, którą wyróżnia krótkie włosie. Nubuk z kolei to skóra oprawiona i wyszlifowana w taki sposób, by przypominała zamsz, dlatego w obydwu przypadkach można zastosować jednakowe metody czyszczenia.

Jak wyczyścić buty zamszowe

Obydwa materiały nie lubią się z wodą, co nie oznacza, że ich pierwszy kontakt z nią sprawi, że para butów nie będzie nadawać się do użytku. Bardziej jest to informacja dla użytkownika, że musi zadbać o obuwie poprzez impregnowanie. W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny środek, który można kupić w sklepie obuwniczym. Należy spryskać nim buty z odległości około 20 cm. Tak wyglądają działania profilaktyczne, a co robić, gdy na bucie pojawią się zabrudzenia?

Zobacz: Jak czyścić buty z siateczki? O pielęgnacji obuwia słów kilka

czym czyścić buty z zamszu

Jak wyczyścić buty z nubuku?

Specjalne materiały wymagają specjalnych sprzętów, jak choćby nubuk cleanera i szamponu, których można używać do wszystkich skór szlifowanych. Kolejnym akcesorium jest specjalna szczoteczka wykonana z włosia i z miękkiej gumy, co pozwala na szczotkowanie butów bez strachu o uszkodzenie skóry. Gumowa strona ściera kurz i brud, druga z włosiem usuwa zabrudzenia. Można ją również wykorzystywać do „czesania” obuwia w celu nadania mu idealnej struktury.

Na większe zabrudzenia i plamy stosuje się specjalną kostkę do zamszu.

Jak wyczyścić buty z nubuku

A jak usunąć ślady z soli drogowej i tłustych zabrudzeń? Jeśli szczoteczka i gumka zawiodą, można sięgnąć po specjalny środek do czyszczenia zamszu lub nubuku w postaci szamponu i nubuk cleanera. Preparat należy równomiernie nanieść na powierzchnię buta, co pozwoli na uniknięcie zacieków. Dobrym patentem jest zastosowanie tego preparatu również na podeszwie. Dodatkowo można nasmarować ją tłuszczem. Po wchłonięciu kosmetyku, buty należy wyszczotkować.

czym czyścić zamszowe i nubukowe buty

Aby przywrócić obuwiu barwę, która wraz z użytkowaniem traci swoje nasycenie, można sięgnąć po renowator koloru, oczywiście musi mieć właściwy odcień (w przypadku modelów z jasnymi szwami sprawdzi się ten bezbarwny).

preparaty do czyszczenia butów z nubuku

Zostały jeszcze tłuste zamsze i nubuki, w których włoski zostały celowo położone np. są w butach górskich i trekingowych. Czyścimy je podobnie jak obuwie z puszystego zamszu i nubuku – szamponem i szczoteczką. W przypadku butów trekingowych można zastosować specjalny tłuszcz. Nie przejmuj się, że buty zmienią barwę po jego nałożeniu, gdy produkt się wchłonie, wrócą do swojego wyjściowego koloru.

Pamiętaj o tym, żeby nie próbować czyścić plam na nubuku czy zamszu wodą, a nie daj Boże, nie wrzucaj ich do pralki. Jeśli posiadasz obuwie z tych rodzajów skóry w różnych kolorach, najlepiej zaopatrz się w kilka szczoteczek – gdy potraktujesz beżowe buty szczotką, którą wcześniej czyściłeś czarne, możesz je pobrudzić.

Choć buty wykonane z nubuku czy zamszu są delikatniejsze od tych ze skóry licowej, odpowiednia pielęgnacja i świadomość środków, z pomocą których można pozbawić je plam, pozwoli Ci na długie użytkowanie.

czyszczenie butów z zamszu i nubuku

Masz swoje autorskie sposoby na pozbywanie się zabrudzeń z butów zamszowych i nubukowych? Podziel się nimi w komentarzu, a po kosmetyki obuwnicze zajrzyj tutaj.

Jak prać kurtkę zimową? Przewodnik krok po kroku

Kiedy sezon zimowy powoli dobiega końca i można w końcu odwiesić na dobre grubą zimową kurtkę, pojawia się pytanie: Jak ją wyprać? Bo to, że wyczyścić trzeba jest bezdyskusyjne. Jeśli odpowiednio nie zajmiesz się kurtką po zakończonym sezonie, najpewniej w czytaj....

Jakie buty można prać w pralce?
pranie butów w pralce

Generalnie przyjęło się, że butów nie pierzemy w pralce. Jest jednak kilka rodzajów obuwia, które możesz bezpiecznie wyprać w pralce i nic się nie stanie, musisz jednak przestrzegać kilku podstawowych zasad. Jakich? Zapoznaj się z artykułem, a już zawsze będziesz czytaj....