Przejdź do treści

Jak czyścić buty Timberland?

jak pozbyć się niewielkich zabrudzeń na butach Timberland

Buty marki Timberland zostały stworzone z myślą o ludziach pracujących fizycznie. Ich konstrukcja, czyli solidna podeszwa, wysoka cholewka oraz wygodna wkładka miały wspierać pracowników w wielogodzinnej i wymagającej pracy.

Timberlandy wykonywane są z materiałów najwyższej jakości po to, aby służyły długie lata, lecz bez odpowiedniej pielęgnacji można doprowadzić do skrócenia ich przydatności. W tym artykule opiszemy, jak dbać o obuwie Timberland, by móc cieszyć się nimi przez długi czas. Jesteś ciekawy, jak rozpoznać oryginalne buty Caterpillar? Sprawdź, nasz nowy artykuł!

buty timberland jak czyścić

Jak pozbyć się niewielkich zabrudzeń na butach Timberland?

Pierwszym i podstawowym krokiem pielęgnacji Timberlandów, od którego powinno się zacząć, to pozbycie się niewielkich zabrudzeń szczoteczką. Może to być każdy rodzaj szczoteczki, choć najbezpieczniej jest użyć tej specjalnie przeznaczonej do zamszu i nubuku. Często wystarczy samo wyszczotkowanie butów, aby przywrócić im pierwotny wygląd. Jeżeli jednak masz do czynienia z większymi zabrudzeniami, postępuj według poniższych wskazówek.

 1. Rozpocznij od pozbycia się niewielkich zarysowań. Możesz je wymazać zwykłą gumką do mazania lub gumą do czyszczenia zamszu lub nubuku. Delikatnie pocieraj gumką po rysie, dopóki nie zniknie. Wcześniej możesz delikatnie namoczyć ją wodą. Ta metoda powinna sprawdzić się na niewielkich rysach, lecz nie poradzi sobie z już zaschniętym brudem lub błotem.
 2. Wyszczotkuj buty jeszcze raz, pozbywając się resztek z gumki. Postaraj się, aby ruchy szczoteczki były skierowane w tę samą stronę.
 3. Postaraj się czyścić swoje Timberlandy przynajmniej raz w tygodniu, w szczególności kiedy chodzisz w nich na co dzień, ponieważ wtedy szybciej i częściej mogą się zabrudzić. Ważne, żeby nie dopuścić, aby brud na dobre wsiąknął w materiał. Dzięki regularnej pielęgnacji, buty będą wyglądały świeżo i posłużą Ci przez długie lata.

jak pozbyć się niewielkich zabrudzeń na butach Timberland

Jak wyczyścić buty Timberland z większych zabrudzeń?

Do czyszczenia obuwia Timberland możesz również użyć specjalnych płynów czyszczących zamsz i nubuk. Jeżeli zaopatrzysz się w taki specyfik, postępuj według dalszych wskazówek.

 1. Kupując płyn do czyszczenia zamszu i nubuku, upewnij się, że jest on dostosowany do koloru Twoich butów.
 2. Wyciągnij sznurówki. Możesz je umyć ręcznie lub wyprać w pralce. Ważne, aby były odświeżone, zanim się je włoży z powrotem do wyczyszczonych Timberlandów.
 3. Drobnych zabrudzeń pozbądź się szczoteczką o miękkim włosiu. Postaraj się nie dociskać jej za mocno, aby nie powstały rysy i zadrapania.
 4. Podczas czyszczenia ważne, żeby kształt obuwia pozostał nienaruszony. W tym celu włóż rękę do buta. W ten sposób czyszczone miejsce nie zapadnie się do środka pod wpływem nacisku. Skorzystaj z tej metody, jeżeli chcesz pozbyć się zbędnych wgięć i załamań. Kiedy materiał namoknie od płynu czyszczącego, dłonią możesz modelować trapery od wewnątrz, nadając mu nowy kształt.
 5. Podeszwy przepłucz pod bieżącą wodą, namydl je mydłem lub płynem do mycia naczyń i wyszoruj szczoteczką do zębów. Spłucz pod ciepłą wodą.
 6. Kiedy masz już wstępnie przygotowane buty, możesz przystąpić do czyszczenia cholewki. Przygotuj płyn do zamszu i nubuku, ciepłą wodę i szczoteczkę do czyszczenia. Poruszaj delikatnie szczoteczką w jednym kierunku, pamiętając, aby nie dociskać za mocno. Jeżeli to koniecznie, zaaplikuj więcej płynu, dopóki nie pozbędziesz się zabrudzenia.
 7. Jeżeli nadal widzisz plamy, wypoleruj je papierem ściernym. Wybierz taki o gradacji 400 i delikatnie przykładając do powierzchni buta poruszaj nim w tę samą stronę, dopóki plama nie zniknie. Miej jednak na uwadze, że ta metoda to już ostateczność. Zanim się na nią zdecydujesz, upewnij się, że wcześniej opisane metody nie zadziałały.
 8. Kiedy osiągniesz już zamierzony efekt, spłucz nadmiar płynu i pozostałości czyszczenia.

jak wyczyścić buty Timberland z większych zabrudzeń

Jak suszyć buty Timberland?

Jeżeli po czyszczeniu buty się zniekształcą, powinieneś zadać im odpowiedni kształt zanim wyschną. Zazwyczaj przód ulega deformacji, dlatego aby to naprawić wypchaj czubki papierem, wypełniając wgniecenia.

Pozostaw mokre buty do całkowitego wyschnięcia. Zazwyczaj trwa to do 24 godzin. Pamiętaj, aby nie zostawiać ich w pobliżu źródła gorąca. Wysoka temperatura może stopić klej łączący poszczególne części butów lub zniszczyć skórę, z której zostały wykonane.

Kiedy trapery już wyschną, mogą wymagać ponownego wyszczotkowania. Nubuk po wyschnięciu może być nieco zmatowiony i nie wyglądać dobrze. Użyj suchej i czystej szczoteczki, kierując ją w jedną stronę. Jeżeli jednak nubuk jest tak zmatowiony, że szczotkowanie nie pomaga, zbliż buty do źródła pary, np. z czajnika i wyszczotkuj.

Sam widzisz, że pielęgnacja Timberlandów jest dosyć wymagająca, nie mówiąc już o tych trochę zaniedbanych. Ostatnim razem pisaliśmy również o tym, jak czyścić buty UGG. Dlatego skoro już wytrwałeś do ostatniego etapu procesu czyszczenia, upewnij się, że Twoje wysiłki nie poszły na marne. Zaimpregnuj obuwie odpowiednim środkiem, stosując się do wskazówek na opakowaniu. Pomoże to w utrzymaniu Twoich traperów w dobrym stanie oraz podniesie odporność na przemakanie.

Zwrot w Butyjana – jak krok po kroku go zrobić?

Zakup przez internet to wielka wygoda – nie musisz odwiedzać często zatłoczonych galerii, a wyboru dokonujesz na wygodnej kanapie w zaciszu domu. Niestety taka forma zakupów ma też swoje wady – nie zawsze trafisz z odpowiednim rozmiarem. Nie musisz się czytaj....

Zobaczcie co nowego w galerii buty sportowe adidas, Nike i Kappa!

Rok 2013 zapowiada się bardzo ciekawie jeśli chodzi o obuwie sportowe. Już teraz dodaliśmy kilka nowych modeli z takich kolekcji jak kultowe Nike Air Max 90 i 1, Nike Air Force 1 "Zebra Pack", kilka fajnych modeli butów sneakers i czytaj....